T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir, Moritanya ve Senegal’e Resmi Ziyaretleri Kapsamında İş Forumları, 27 Şubat-2 Mart 2018

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek Cezayir, Moritanya ve Senegal’e resmi ziyaretleri kapsamında; T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından Türk işadamları heyeti ziyareti ve anılan ülkelerde İş Forumları düzenlenecektir. 

Bu kapsamda 27 Şubat 2018, Salı günü İstanbul’dan çıkışlı program kapsamında; 27 Şubat 2018, Salı günü Cezayir’in başkenti Cezayir’de, 28 Şubat 2018, Çarşamba günü Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta, 1 Mart 2018, Perşembe günü Senegal’in başkenti Dakar’da İş Forumları düzenlenecektir.

Afrika’nın en geniş topraklarına ve önemli doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip Cezayir, söz konusu kıtanın (Güney Afrika, Nijerya ve Mısır’ın ardından) en büyük 4’üncü ekonomisi konumundadır. Cezayir, 22 üyesi bulunan Arap Birliği ��lkeleri içerisinde de (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır’ın ardından) 4’üncü büyük ekonomidir. Ülkenin ihracat gelirlerinin % 97’sini ve GSMH’sinin % 45’ini ve bütçe gelirlerinin 2/3’ünü oluşturan hidrokarbon ürünlerinin fiyatlarındaki artışa paralel olarak ekonomik ve sosyal yaşamda görülen iyileşmelerin gelir dağılımını dolayısıyla tüketici profilini olumlu yönde etkileyeceği ve önümüzdeki on yıllık dönemde farklı bir tüketici grubunun oluşacağı tahmin edilmektedir.

Coğrafi konum bakımından Batı Afrika’ya giriş kapısı olan Senegal 15.4 milyonluk nüfusa, 12,1 milyar ABD Dolarlık GSYİH’ye ve %6,7’lik büyüme oranına sahip olup; 300 milyondan fazla tüketici pazarına erişim imkanı sağlamaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) 2015 yılı Dünya Yatırım Raporu’na göre 2014 yılı itibari ile Senegal’e Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişi 2014 yılına kıyasla %10 artışla 338 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. DYY stoğu, 2000 yılına kıyasla 8,1 kat artarak 2015 yılında 2,7 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır.

Moritanya’da tarım sektörü istihdamın en yoğun olduğu sektördür. İstihdamın yaklaşık %48’i tarım sektörünce karşılanmaktadır. Gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık %20’si de tarım sektöründen elde edilmektedir. Yer altı kaynakları bakımından önemli zenginliklere sahip Moritanya’da 250 milyon tonluk demir madeni bulunduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte Moritanya’da petrol yatakları da keşfedilmeye başlanmıştır. Bugün için 300 bin varil civarında olan petrol üretiminin artırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Ülkenin doğal gaz rezervlerinin ise 30 milyar metre küp civarında olduğu tahmin edilmektedir. Anılan ülkede son yıllarda yatırım harcamalarının GSYİH’daki payı %25’in üzerinde gerçekleşmiştir. Moritanya’da enflasyon oranı tek haneli rakamlarda gerçekleşmekte olup, 2016 yılında %1,3 oranında gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Anılan ülkelere seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olmaları nedeniyle, ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir. Vize alımı için gerekli prosedür, aşağıda ifade edilmektedir. Son olarak anılan ülkeler için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Taslak programı aşağıda belirtilen ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/593/10435 bağlantısında yer alan katılım formunu 23 Şubat 2018, Cuma günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK’e (Alperen Ay’a, E-posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5061/70/26) iletmeleri önemle rica olunur.

İletişim: Alperen Ay, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı
E-posta: africa@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 61/70/26

Taslak Program:

 • 27 Şubat 2018, Salı - Cezayir’e uçuş
 • 27 Şubat 2018, Salı - Cezayir- Türkiye İş Forumu&Networking Görüşmeleri
 • 28 Şubat 2018, Çarşamba - Moritanya-Türkiye İş Forumu& Networking Görüşmeleri
 • 1 Mart 2018, Perşembe - Senegal-Türkiye İş Forumu& Networking Görüşmeleri
 • 2 Mart 2018, Cuma - İstanbul’a Varış

Katılım Koşulları

 1. Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.
 2. DEİK Paket Programı önavans Business bedeli 6.000 Avro, ön avans Ekonomi bedeli 3.000 Avro, Yerinden Katılım ücreti her bir İş Forumu için 150 Avrodur. Paket programa dahil hizmetler: Özel uçak ile gidiş-dönüş (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.), konaklama, ara transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumlarına katılım
 3. Business paket programı kontenjanı sınırlı olduğundan başvurularda öncelik sırası göz önünde bulundurulur.
 4. Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.
 5. Başvuru ve ödemeler için son tarih: 23 Şubat 2018, Cuma günü
 6. Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.
 7. Havale yoluyla ödeme yapılması durumunda, ödeme dekontlarının DEİK’e (africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)
 8. Katılımcıların, 23 Şubat 2018 tarihine kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ön avans ödemelerinin iadesi mümkün olacaktır.
  • Vize İşlemleri: Katılımcılarımızın Senegal, Cezayir vize başvurularını Panama Tur üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir.
  • Senegal Vizesi: (Yeşil pasaportlu T.C. vatandaşlarına da vize uygulanmaktadır.) 
   • Vize bitim tarihinden en az 6 ay geçerliliği olan pasaport 
   • 2 adet arka fonu beyaz biometrik fotoğraf
   • DEİK tarafından verilecek davet yazısı 
   • Vize Başvuru Talep formları firma(Panama Tur) tarafından doldurulacaktır
   • Aşı Kartı
   • 200 TL + KDV
  • Cezayir vizesi: 
   • Vize bitim tarihinden en az 6 ay geçerliliği olan pasaport 
   • 4 adet arka fonu beyaz fotoğraf
   • DEİK tarafındna verilecek davet yazısı 
   • Vize Başvuru Talep formları firma(Panama Tur) tarafından doldurulacaktır
   • Cezayir Vizesi Tek Girişli : 376 + Kdv/ Çok Girişli : 658 TL + Kd
  • Moritanya Vizesi :
   • Ülkeye girişte alınmaktadır.

Panama Tur İletişim:

Mustafa Dönertaş/ Vize Departman Müdürü
GSM: 90 505 666 3193 /E- mail: mustafa@panamatur.com.tr
Uğur Mert /Genel Müdür / Tel: 90 312 419 09 22 /GSM: 90 544 332 21 55

Cezayir Ülke Bülteni Attach Moritanya Ülke Bülteni Attach Senegal Ülke Bülteni Attach