İSO’nun Desteklediği İTÜ Çekirdek Big Bang 2016 Yarı Finali Başladı

  • Diğer Haberler
itucekirdek-bigbang-basladi-01

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) vereceği ödülün yanı sıra Sanayici Antrenör desteği ile de katkı sağladığı İTÜ Çekirdek Big Bang finalistlerinin belirlenmesi süreci başladı. Bu amaçla 24-25 Ekim 2016 tarihlerinde yapılan ve makineden genetiğe, bilişimden kimyaya bir çok sektörden girişimcinin katıldığı yarı final etkinliğinde, finalistleri belirleyecek olan jüride İSO’yu temsilen Yönetim Kurulu Üyeleri Sultan Tepe ve Nurhan Kaya ile İSO Meclis Üyesi Kemal Karabel de yer alıyor.

Yarı final etkinliğinde jüri tarafından layık görülen İTÜ Çekirdek girişimcileri, 12 Kasım 2016 tarihinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapılacak Big Bang 2016 finalinde yarışmaya hak kazanacak. İTÜ Çekirdek Big Bang 2016 finalinde İSO tarafından “Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü” dağıtılırken yarışma sonrasındaki süreçte Sanayici Antrenör desteği de genç girişimcilere verilecek.

İSO, geçtiğimiz yıl 14 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen Big Bang yarışmasına da destek vermiş ve toplamda 200 bin TL’lik ödül dağıtmıştı. 150 bin liralık “İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü"nü Vivosens kazanırken 50 bin liralık ödüle ise TRD Biotek layık görülmüştü. Yarışma sonrasında İSO, 2016 yılı boyunca finalist girişimcilere çok boyutlu bir hızlandırma programı ile katkı sağladı. Bu kapsamda İSO tarafından 7 Mart 2016 tarihinde sanayiciler ile girişimciler eşleştirildi ve yaratıcı fikirlerin üretim kültürü ve bilinci eşliğinde geliştirilmesini hedefleyen “Sanayici Antrenör Programı” başlatıldı.

Big Bang 2016

Bu sene 6.000’e yakın başvuru alan ve bu başvurular içerisinde 250’sinin kabul edildiği İTÜ Çekirdek’te, Big Bang sahnesinde Genel Kategori ve Otomotiv Kategorilerinde proje geliştiren yarışmacılara yer verilecek. Bu iki farklı kategoriden seçilecek 20 aday Big Bang 2016 sahnesinde kendi projelerini hayata geçirmek için yarışacak. Geçtiğimiz dört yılda ülke genelinde 1.600 girişimciye destek veren İTÜ Çekirdek’in bu seneki final etabı Big Bang’e çıkacak 20 yarışmacı, toplam üç milyon TL’lik ödülden pay almaya çalışacak.

İTÜ Çekirdek bu yıl melek yatırımcıları, melek yatırım ağlarını ve risk sermayesi şirketlerini Big Bang 2016 Girişimcilik Yarışması’nda girişimcilere yatırım yapmak üzere desteğe çağırarak, yatırımcı sayısını da artırdı. Big Bang sahnesinde ayrıca bu sene ilk kez olarak yatırımcılar, Big Bang sahnesine çıkarak sürpriz yatırımlarda bulunacak ve girişimcileri destekleyecek.

Big Bang Süreci

Başvuru sayısının her yıl katlanarak arttığı İTÜ Çekirdek’te başvurular sonrasında binlerce aday bir ön etap elemesinden geçerek, Ön Kuluçka adı verilen sürece kabul ediliyor.

Projelerin teknolojik ve inovatif niteliği, ticarileşebilme potansiyeli, ekibin niteliklerinin yanı sıra projenin ulusal veya tercihen uluslararası pazarda ölçeklenebilirliğinin göz önüne alındığı İTÜ Çekirdek’te girişimciler, bir yandan projelerini hayata geçirmeye çalışırken, hızlandırma sürecinde de profesyonellerden ve akademisyenlerden temel işletme ve girişimcilik eğitimleri alıyor. Başarılı ekipler İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’ne dahil edilerek bir yıl boyunca ücretsiz olarak Kuluçka Merkezi’nin sunduğu tüm olanaklardan da yararlanabiliyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye http://bigbang.itucekirdek.com/ adresinden ulaşılabiliyor.