İTHİB, 2017 Yılında En Çok İhracat Yapan Üyelerini Ödüllendirdi

  • Diğer Haberler
ithib-2017odulleri-01

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2017 yılında en çok ihracat yapan üyelerini ödüllendirdi. Aynı zamanda İSO Meclis Başkan Yardımcısı da olan İTHİB Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ödül gecesine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katılarak en fazla ihracat yapan tekstil ihracatçılarına ödüllerini verdi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın da katılarak bir grup ihracatçıya ödüllerini takdim ettiği gecede İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İSO Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, İSO Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi Kemal Akar ve birçok İSO Meclis üyesi de yer aldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Geceye katılarak bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, tekstilcilere önemli bir müjde verdi. Bakan Zeybekci’nin tekstil ve hazır giyim sektörünün de yatırım teşvik kapsamına alınacağını açıklamasının ardından, İTHİB Başkanı İsmail Gülle de salonda bulunan sektör temsilcileri ile birlikte 2018 yılında 12 milyar dolar ihracat sözü verdi. Sektörün yoğun ilgi gösterdiği gecede ihracat performansı ile ilk sırayı AKSA Akrilik A.Ş. alırken, en fazla ülkeye ihracat yapan firma Kadifeteks, en çok katma değer üreten Roja Brode Sanayi ve ihracatını en fazla artıran S3 İplik Sanayi ise özel ödül aldı.

İTHİB Başkanı İsmail Gülle
İTHİB Başkanı İsmail Gülle

Gecenin açış konuşmasını yapan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, başarılı olanları ödüllendirmenin istikrar için de önemli olduğuna dikkat çekerek, “İhracatçı Birlikleri olarak yani siz ihracatçıların sesi olarak, şunu çok büyük bir açık yüreklilikle söylemeliyim ki; iş dünyasının, siyasetin ve bürokrasinin bu kadar başarılı olarak bir arada çalıştığı başka bir örnek yoktur. Bugün nasıl ki Afrin’de, Kuzey Irak’ta, Somali’de, Afganistan’da dünyanın dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için canı pahasına görev yapan kahraman Mehmetçiğe ve şanlı ordumuza ülkemizin bekasını borçluysak, büyümeyi, istihdamı, katma değeri ve nihayetinde refahı da ihracata, ihracatçılara borçluyuz. Ekonomi Bakanımıza ihracatçılarımıza sağladıkları Yeşil Pasaport, KGF teminatları, Türk Eximbank kredileri, sadeleştirilmiş devlet yardımları, Türkiye Tanıtım Grubu çalışmaları ve ihracatçıya sağladığı diğer tüm destekler için bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Türkiye'nin kalkınması için ihracatın önemine dikkati çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise geçmişte ihracat seferberliği kapsamında ilk adımı atanın ise tekstil sektörü olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'de tekstilin sonu asla ve asla gelmeyecek. Türkiye, tekstilde farklı boyutlara geçerek devam edecek" dedi. Bakan Zeybekci, ticaret alışkanlıklarından ihracata kadar çok şeyin değiştiğini ifade ederek, hızlanarak gelen e-ticaret dalgasına dikkati çekti.

"Her yıl elektronik ticaret bir önceki yıla göre kendi içinde yüzde 15-16 oranında artıyor. Yaklaşık beş sene sonra dünya ihracatının yaklaşık yüzde 40'ı e-ihracat haline dönüşecek" diyen Zeybekci, bu değişimi gösterebilen ihracatçılar içinde tekstilin ilk sıralarda geleceğini, önce değişimi başaranların başarılı olacağını söyledi.

Türkiye'nin büyümesinin bu yıl da 2017 yılı gibi güçlü olacağına işaret eden Bakan Zeybekci, 2018 yılında ihracatın iki haneli büyüyeceğini vurguladı. Kendilerine başvurmuş ve sonuçlanmış 125 milyar liranın üzerinde yatırım teşvik belgesinin yatırımcılara verileceğini açıklayan Zeybekci, "2018 ve 2019'da 7-8 sektörde 20'nin üzerinde firma 125 milyar liralık yatırım yapacak. Bu yatırımın en çok cari açık verilen alanlarda yapılacak. Öte yandan sizlere bir müjde vereyim. Tekstil ve hazır giyim sektörü de yatırım teşvik kapsamına alınacak” diye konuştu.

İTHİB, 2017 Yılında En Çok İhracat Yapan Üyelerini Ödüllendirdi

Tekstilin ihracat lideri AKSA Akrilik oldu

Açılış konuşmalarının ardından 2017 yılında tekstil ve ham maddeleri sektöründe en başarılı ihracatçı firmaların ödülleri verildi. Gecede 36 firmaya Platin Plaket, 58 firmaya Altın plaket, üç firma da özel ödül aldı. İhracat performansı açısından ilk sırayı AKSA Akrilik Kimya Sanayi alırken, onu sırasıyla AK-PA Tekstil İhracat Pazarlama AŞ, KORDSA Teknik Tekstil A.Ş., Zorlu Dış Ticaret A.Ş. ve Zorluteks Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. takip etti. En fazla ülkeye ihracat yapan firma ödülünü Kadifeteks, en yüksek katma değer üreten firma ödülünü Roja Brode Sanayi, ve ihracatını en fazla artıran firma ödülünü ise S3 İplik Sanayi aldı.

İş dünyası kanaat önderleri geceye katılarak destek verdiler

Gecede firmaların ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle ile birlikte, AK Parti Milletvekilleri Şaban Dişli, ve Osman Boyraz, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, DEİK Başkanı Nail Olpak, ASKON Başkanı Hasan Ali Cesur, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, ATHİB Başkanı Zeki Kıvanç, TOBB Tekstil Sektör Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ÇİB Başkanı Namık Ekinci, İKMİB Başkanı Murat Akyüz verdi.