İSO, “Suriyeli Mülteciler” Haberi Sonrasında 16 STK ile Toplantı Yaptı

  • Etkinlikler
tekstil-bbc-02

Geçen hafta BBC’de yayımlanan “Çocuk mülteciler Türkiye'de tekstil atölyelerinde çalıştırılıyor” haberi üzerine, 16 kurum ve Sivil Toplum Kuruluşu ile tekstil, konfeksiyon, deri ve ayakkabı sektörlerinin temsilcileri, konuyla ilgili değerlendirme toplantısı için bir araya geldi. Toplantı sonrasında İSO’dan yapılan açıklamada, asılsız haberlerle Türkiye’nin imajının olumsuz etkilenmesi büyük haksızlık olarak nitelendi.

Açıklamada “Biz sanayicilerin AB mevzuatına uygun olarak üretim yaptığı, Avrupalı müşterilerimizin de üretim sürecini baştan sona gözden geçirdiği bilinen bir gerçektir. Ülke olarak 5 yılı aşkın süredir 3 milyon Suriyeli kardeşimize büyük bir yardımseverlik örneği sergiliyoruz. Böyle bir süreçte Avrupalı dostlarımızdan gerçeklerden uzak haberler yerine, mültecilerin buradaki imkanlarını iyileştirmek için daha güçlü destek bekliyoruz” denildi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ana binada yapılan ve İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın evsahipliği yaptığı toplantının ardından İSO, kamuoyu ile şu açıklamayı paylaştı:

“BBC’de yayımlanan, gerçeklerle bağdaşmayan haberden çok büyük üzüntü duyan sektörlerimizin ve firmalarımızın haberde yer alan ağır suçlamaları hiçbir şekilde hak etmediğini özellikle belirtmek istiyoruz.

Ortaya atılan asılsız iddiaların tam aksine, Türk tekstil ve hazır giyim sanayimiz, rakiplerine göre birçok açıdan çok daha uygun şartlara ve etik değerlere bağlı bir çalışma ortamına sahiptir. Türk tekstil ve hazır giyim sanayicileri olarak bu koşulları da yeterli bulmadığımızı; insana yakışır iş standartlarına sahip olma adına kesintisiz iyileştirmeye inandığımızı ve koşulsuz temiz üretimi esas aldığımızı özellikle vurgulamak istiyoruz. Böyle bir anlayışa sahip olan biz sanayicilerin sadece Suriyeli mülteci çocuklar değil, hiçbir çocuğun çalıştırılmasından yana olmayacağı aşikardır. Bu konuda hep duyarlı olduk, olmaya da devam edeceğiz.

İSO, Suriyeli Mülteciler Haberi Sonrasında 16 STK ile Toplantı Yaptı
Nurettin Çetinkaya, Mustafa Balkuv, Şeref Fayat, İrfan Özhamaratlı, Ali Sami Aydın, Hüseyin Çetin

Türk sanayicileri ve ihracatçıları olarak global arenada her dönemden daha büyük ve zorlu bir rekabet savaşı vermekteyiz. Böyle bir dönemde böylesi bir haberin tedarikçiler ve asıl önemlisi tüketiciler üzerinde bırakacağı olumsuz etki açıktır. Kaldı ki, kayıtlı çalışan, yıllardır en büyük ihracatını Avrupa’ya yapan biz sanayicilerin AB mevzuatına uygun olarak üretim yaptığı, Avrupalı müşterilerimizin de zaman zaman bu üretim sürecini baştan sona gözden geçirdiği bilinen bir gerçektir. Öyle ki, ülkemizin ihracat yelpazesinde tekstil ürünlerinin otomotivden sonra büyük bir paya sahip olması, yaptığımız işin her açıdan kaliteli ve etik kurallara uygun olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu haksız suçlamaları yapanlar, Türkiye'nin üç yıldır büyük bir insani görevi yerine getirmekte olduğunu ve 3 milyon Suriyeli kardeşimize kucak açtığı gerçeğini görmezden gelmektedir. Birçok ülke bu ağır mülteci sorununa maalesef yüzünü çevirirken biz ülke olarak 5 yılı aşkın bir süredir büyük bir yardımseverlik ve misafirperverlik örneği sergileyerek ev sahipliği yapıyoruz. Böyle bir süreçte Avrupalı dostlarımızdan bu tür gerçeklerden uzak haberler yerine, mültecilerin buradaki imkanlarını iyileştirmek için daha güçlü destek beklediğimizi de belirtmek durumundayız.

BBC’nin haberi, bugün artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan Suriyeli mülteci kardeşlerimizin topluma uyum sağlamasının ne kadar önemli, hassas ve acil bir konu olduğunu bize bir kez daha hatırlatmaktadır. Bu bir gerçek ve bu gerçeği siyasilerden bürokratlara, biz STK’lardan akademi dünyasına kadar hepimizin görmesi gerekmektedir.

Bu nedenle Suriyeli mültecilerin mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde toplumumuza uyum sağlamaları gerekiyor. Bu uyumun bir ayağı da Suriyeli göçmenlerin istihdam edilmesinde çalışma izinlerinin daha da kolaylaştırılması ve bu konudaki prosedürlerin rahatlatılmasıdır.

İSO, Suriyeli Mülteciler Haberi Sonrasında 16 STK ile Toplantı Yaptı

Bütün bu çerçevede bir değerlendirme yapılacak olursa; içinde bazı Suriyeli üreticilerin de olduğu merdiven altı işletmeler ve bunların üretimi, kayıtlı çalışmaya her zaman önem veren biz sanayiciler için de ağır bir haksız rekabet unsurudur. Bu tür işletmelerin ciddi bir denetime tabii tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Biz kayıtlı çalışan sanayiciler, merdiven altı üretime ve kayıt dışılığa karşı her düzeyde mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.

Sonuç olarak; birçok maksatlara ve önyargılara dayalı bu tür asılsız haberlerle tüm sektörümüzün töhmet altında bırakılmasının ve ülkemiz imajının olumsuz etkilenmesinin büyük bir haksızlık olduğunu değerlendiriyor, bahse konu olan haberi yapanları habercilik etiği açısından duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıya aşağıdaki kurumlar katıldı:

TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği, Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği, Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği, Çorap Sanayicileri Derneği, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği, Örme Sanayicileri Derneği, Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği, Türkiye Triko Sanayicileri Derneği.