Dış Ticaret Mini MBA
Dış Ticaret Mini MBA
4 Mart - 28 Mart 2019
Haftada 3 Gün 15:30-18:30

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen Dış Ticaret Mini MBA programına katılarak üretim, finansman, pazarlama, dış ticaret, stratejik yönetim ve benzeri konularda bilgi ve tecrübelerinizi ileriye taşımak, bu alanlardaki ulusal ve küresel güncel gelişmeleri öğrenerek firmanızın rekabet gücünü artırmanız daha mümkün.

Odamız tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında 4 Mart – 28 Mart 2019 tarihleri arasında haftada 3 gün akşam 15:30-18:30 saatleri arasında “Dış Ticaret Mini MBA Programı” düzenliyor.

Katılımın sınırlı olduğu bu sertifikalı eğitime katılın, firmanızın işletme ve iş idaresi konularındaki stratejilerini oluşturarak rekabet gücünüzü artırın.

Beylikdüzü OSB, İstanbul

Eğitmenler

Prof. Dr. Halit Keskin

Stratejik Yönetim ve Planlama

Prof. Dr. Halit Keskin

Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim üyesidir. Prof. Dr. Keskin’ in uzmanlık alanı Yönetim ve Organizasyondur. Örgüt Teorisi, Kompleks adaptif sistemler, adaptif yönetim sistemleri, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, örgütlerde duygu yönetimi ve duygusal hafıza, Örgütlerde duygusal yetenekler, Kollektif empati, Teknoloji ve Yenilik yönetimi, teknolojik öğrenme, Ürün geliştirme takımları, Bilgi yönetimi, öğrenen örgütler konularında önemli bilimsel araştırmaları bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, örgütlerde adaptasyon yeteneği ve örgütlerin duygusal yetenekleri, teknolojik yenilik yetenekleri, teknolojik öğrenme konularında Tübitak projeleri kapsamında çalışmalar yapmıştır. Social Science Citation Index (SSCI) kapsamında yer alan en prestijli “teknoloji ve inovasyon” dergilerinde çok sayıda önemli yayınlar yapmıştır. Uluslararası literatüre Kurumsal duygusal yetenekler, kurumsal duygusal hafıza, teknolojik anlamlandırma yeteneği, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, kollektif empati, örgütsel bilgelik vb. bir çok çalışmasıyla direkt olarak katkı sunmuştur. 2016 yılında Uluslararası prestiji oldukça yüksek olan Journal of Product Innovation Management dergisi tarafından bu dergide 1984-2013 arasında yayımlanan 1008 makale içinden yaptığı çalışmalar dolaysıyla “yenilik yönetimi ve örgütsel öğrenme” alanının ana akım araştırmacısı seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin’ in bilimsel çalışmalarına birçok uluslararası ödül verilmiştir. Bunlar arasında; en iyi makale ödülü, en iyi yazar ödülü, en fazla tavsiye edilen makale ödülü, mansiyon ödülü ve en fazla kaynak gösterilen makale ödülü bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, 2012 yılından itibaren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyesi, 2015 yılından itibaren de TÜBA GEBİP Sosyal Bilimler Komite Üyesi ve 2017 yılında da TÜBA Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grubu üyesi seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin kariyer hayatında Dekanlık, Rektör Yardımcılığı ve Üniversiteler Arası Kurul Üyeliği gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. Prof. Dr. Keskin halen Yıldız Teknik Üniversitesi Stratejik Yönetimden sorumlu Rektör Başdanışmanlığı, Stratejik Planlama Komisyonu Başkanlığı, Sosyal İnovasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir. Prof. Dr. Keskin, Üniversite Kalite Komisyonu üyesi ve aynı zamanda Teknoloji Transfer Ofisi Proje Yürütücülüğü görevlerini de yürütmektedir.

Erkin Şahinöz

Türkiye ve Dünya Ekonomisine Bakış ve Kurumsal Finans

Erkin Şahinöz
Strateji ve Risk Yönetimi Danışmanı

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisi bölümünden mezun olduktan sonra ABD’de MBA (işletme) yüksek lisansı yapan Erkin Şahinöz, 2000-2002 yılları arasında ABD’nin ulusal danışmanlık şirketi Business Development Center’da senior danışman olarak bankalardan reel sektöre çok farklı sektörlerdeki şirketlere danışmanlık yapmıştır. 2002-2006 yılları arasında Amerikan Merkez Bankası FED’de Ekonomik Araştırmalar Grubu Koordinatörü ve Ekonomist olarak çalışan Şahinöz, Chicago hem de Cleveland FED’de görev yapmıştır. 2006 Ocak 2007 Mayıs arasında Arıkanlı Holding Strateji Planlama Koordinatörü ve Başekonomist olarak çalışmıştır. Mayıs 2007-2009 yılları arasında Eczacıbaşı Menkul Değerler’de Başekonomist olarak çalışan Şahinöz, 2009- Erste Group Araştırma ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Danışmanlık yaptığı firmalar arasında First National Bank of Omaha, Oberon Entertainment Properties, American Title, Ashley Furniture ve Ryan Enterprises bulunmaktadır. Dünya gazetesi ve Para dergisinde haftalık köşe yazıları yayınlanmış olan Şahinöz 2007 yılından beri Takvim gazetesinde günlük köşe yazıları yazmaktadır.

Doç.Dr.Figen Yıldırım

Pazarlama

Doç. Dr. Figen Yıldırım
İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi

Doç Dr. Figen Yıldırım, Marmara Üniversitesi İktisat (İngilizce) bölümünü bitirdi. Daha sonra Yeditepe Üniversitesinde işletme yüksek lisansı yapan Yıldırım, Marmara Üniversitesi üretim yönetimi ve pazarlama alanında doktorasını tamamladı. 2014 yılında “pazarlama “ ile ilgili çalışmasıyla doçentliğe atandı. İş hayatında, Sütaş, Unilever, Mydonose Showland, Elginkan Holding firmalarında görev yapan Yıldırım, 2004 yılından itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesinde akademik çalışmalarına devam etmektedir. Doç. Dr. Figen Yıldırım’ın ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Ceyhun YEŞİLŞERİT

İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

Uluslararası Pazar Araştırma Yöntemleri

Ceyhun YEŞİLŞERİT

1982 Yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayan YEŞİLŞERİT, daha sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Uluslararası İşletmecilik ve İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde İşletmecilik Uzmanlaşma programlarına katıldı.

Katılmış olduğu birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitimler içerisinde Birleşmiş Milletlere bağlı Cenevre’de yer alan eğitim kuruluşu ITC'nin "Trade Tutor" Eğitimi ve Avusturya, Karl Heinz Sebastian okulunun geliştirdiği "Power Pricing" Eğitimi de bulunmaktadır.

Profesyonel iş yaşamının bir bölümünü yurtdışında çalışarak geçirdi (Irak, Suudi Arabistan, ABD ve Rusya Federasyonu). ENKA, AL-MOBTY, DHT ve EKUR’da tedarik zinciri ve satış süreçlerini uluslararası platformda yönetmiş, STFA’da Ticaret Müdürü olarak görev yapmıştır. 1996’dan itibaren 13 yıl Pipelife International Holding'in Türkiye'deki yatırımı olan Arılı Plastik A.Ş.de Güney Avrupa Bölge İş Geliştirme Müdürü olarak çalışmıştır. 2005-2006 dönemimde Pipelife Business School mezunu olarak yurtdışında ve yurtiçinde şirket içi eğitimlerde de eğitmen olarak görev almıştır.

Konuk yazar olarak Haber Türk Gazetesi ve çeşitli dergilerde de Dış Ticaret, Satış, Tedarik Zinciri Yönetimi konularında yazıları yayınlanmıştır. Uzun yıllar çalıştığı şirketleri temsilen katıldığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun çeşitli iş konseylerinde özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu ile yapılan yurtiçi ve yurtdışı toplantılarında görev almıştır.

2011 Yılı başından itibaren Ekonomi Bakanlığı tarafından “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” Tebliği çerçevesinde “Uzman Eğitmen” olarak akredite edilmiştir ve Türkiye’nin her yerinde eğitimler vermiştir.

Mustafa Caner Sevimli

Gümrük Uygulamaları ve İthalat - İhracat Mevzuatı

Mustafa Caner Sevimli

İstanbul Fatih Ticaret Lisesinden mezun olduktan sonra, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü FKB Bölümünü bitirdi. 1976 yılından başlayarak günümüze kadar, dış ticaret konusunda faaliyet gösteren firmalarda yönetici olarak görev yaptı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı, konfeksiyon sektörünü uzman olduğum konularda resmi kurumlarda temsil etti. Halen, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinde Yönetim Kurulları Danışmanı olarak hizmet veriyor.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde İhracatçı Birliklerinde, Ticaret ve Sanayi Odalarında uzman olduğum Dış Ticaret ve Gümrük konularında eğitim veriyor.

2001-2010 İstanbul Ticaret Üniversite’sinde Dış Ticaret sertifika programlarında ve yüksek lisans programlarında, 2006-2010 Okan Üniversite’sinde Uluslararası Ticaret Bölümü’nde 3.sınıflara Gümrük Mevzuat ve Uygulamaları derslerine (gündüz), aynı üniversitede Uluslar arası Ticaret Bölümü’nde yüksek lisans programına (gece) öğretim görevlisi olarak derslere katılıyor. Ayrıca Kültür Üniversite’sinde Yönetim Ekonomisi bölümünde yüksek lisans derslerine girmekte. Meslek Yüksek okullarında da uzman olduğum konularda eğitimler vermekte.

Çeşitli firmalara dış ticaret ve gümrük konusunda eğitim ve danışmanlık görevini sürdürmekte olan Caner Sevimli İSO Dış Ticaret İhtisas Kurulu üyesi.

Cengiz Özcan

Dış Ticarette Ödeme Teslim Şekilleri, Bankacılık İşlemleri ve Akreditif

Cengiz Özcan

1990 yılında Ankara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler fakültesinden mezun olan Cengiz Özcan yüksel lisansını Damping ve Sübvansiyona Karşı Alınan Tedbirler: AB ve Türkiye Uygulamaları alanında yapmıştır.2001-2005 yılları arasından Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO bölüm başkan yardımcısı olarak görev alan Özcan, 2010 yılından itibaren Yalova Üniversitesi Yalova MYO Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta ve Dış Ticaret İşlemleri ve Uygulamaları, Uluslar Arası Ticari Belgeler, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Lojistik ve Nakliye, Satış Yönetimi, Hukuka Giriş, Pazarlama Stratejileri, Girişimcilik, Dış Ticaret İşlemleri konularında dersler vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Abigem Doğu Marmara, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği, istanbul İhracatçılar Birliği, Elginkan Vakfı ve birçok üniversitede dıi ticaret mevzuatı uygulamaları ve stratejileri alanında eğitimler vermiş ve projelerde yer almıştır.

Prof. Dr. Nuray Ekşi

Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması

Prof. Dr. Nuray Ekşi

Prof. Dr. Nuray Ekşi, lisans öğrenimini, 1987 yılında tamamladıktan sonra, 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümünde "Akitten Doğan Borç İlişkilerine Uygulanacak Hukuk Hakkında AT Konvansiyonu" adlı tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Türk Mahkemelerinin Milletlerarası Yetkisi" adlı tezi ile doktora derecesini elde etmiştir. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Yabancı Gemilerin İhtiyati Haczi" adlı çalışması ile doçentliğe atanmıştır. Halen, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde olarak görevini sürdürmekte olan Prof. Ekşi aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Devletler Özel Hukuku dersini vermektedir. Prof. Dr. Nuray Ekşi'nin ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve tebliğleri ve Milletlerarası Özel Hukuk, Uluslararası Ticaret Hukuku ve diğer alanlarda yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Tanyaş

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

Prof. Dr. Mehmet Tanyaş

1954 doğumlu olan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, 1975 Eskişehir Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sanayi Mühendisliği alanında, doktora eğitimini de 1982 yılında yine aynı üniversitede Endüstri Mühendisliği alanında tamamlayan Tanyaş, 2006 yılından itibaren Okan Üniversitesi Uluslararası Lojistik Bölüm Başkanlığı yapmakta ve dersler vermektedir. Lojistik ve Tedarik Zinciri konularında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale ve bildirisi, yine aynı konularda yazılmış bir çok kitabı bulunmaktadır. Lojistik Derneği başkanlığını yürütmekte olan Tanyaş, bir çok dernek, sivil toplum kuruluşları ve şirketlerde yürütülen projelerde aktif olarak görev almış ve danışmanlık yapmıştır.

Program
4 Mar

Stratejik Yönetim ve Planlama

4 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Prof. Dr. Halit Keskin

 • Tepe Yönetim
 • Misyon ve Amaçlar
 • Dış Çevre Faktörleri
 • Kaynaklar
 • Stratejik Yönetim Araçları (SWOT Analizi, Portföy Analizleri, Q-Sort Analizi, Senaryo Analizi, Fayda-Maliyet Analizi, Risk Analizi vb)
 • Vaka Çalışması
5 Mar

Pazarlama

5 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Doç. Dr. Figen Yıldırım

 • İletişim Yönetimi Bölümü
 • Pazarlamanın 4 P’si
 • Pazarlama Yaklaşımları, Müşteri-pazarlama Karşılaşmaları, Karar Verme Süreçleri
 • Markalaşma
 • Vaka Çalışması
7 Mar

İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

7 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Ceyhun Yeşilşerit

 • İhracat Yönetimi ve firmanın ihracat yetkinliğini değerlendirme
 • İhracatta vizyon, strateji ve hedef belirleme
11 Mar

İhracatta Vizyon, Strateji ve Hedef Belirleme

11 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Ceyhun Yeşilşerit

 • Uluslararası pazar araştırma yöntemleri
12 Mar

Uluslararası Pazar Araştırma Yöntemleri

12 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Ceyhun Yeşilşerit

 • Hedef Pazar belirleme çalışmaları
14 Mar

Uluslararası Pazar Araştırma Yöntemleri

14 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Ceyhun Yeşilşerit

 • Müşteri Bulma Teknikleri ve Veri tabanları
 • Rekabet İstihbaratı ve Rakip Analizi
18 Mar

Gümrük Uygulamaları ve İthalat - İhracat Mevzuatı

18 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Mustafa Caner Sevimli

 • Gümrük Mevzuatı ve Rejimler
 • Dış Ticarette Gümrük İşlemleri ve Kaçakçılık Mevzuatı
 • Dahilde İşleme Rejimi Amacı
19 Mar

Ticaret Bakanlığı, Eximbank ve KOSGEB Destekleri

19 Mart 2019, 15:30 - 18:30

 • Ticaret Bakanlığı İhracat Teşvikleri
 • İhracatın Finansmanı
 • KOSGEB Destekleri
21 Mar

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

21 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Prof. Dr. Mehmet Tanyaş

 • Ürün ve Lojistik İlişkisi
 • Müşteri Hizmet Düzeyi ile Lojistik Maliyet İlişkisi
 • Lojistik Yönetimi, Dış Kaynak Kullanımı
25 Mar

Dış Ticarette Ödeme Teslim Şekilleri, Bankacılık İşlemleri ve Akreditif

25 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Cengiz Özcan

 • Dış Ticaretin Tanıtımı ve Sözleşmeler
 • ICC Incoterms 2010
26 Mar

Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması

26 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Prof. Dr. Nuray Ekşi

 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerin Hazırlanması, ifası ve sona erdirilmesi
 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerden Doğan Uyuşmazlıkların Ulusal Mahkemelerde Çözümü
 • Uluslararası Ticari Sözleşmelerden Doğan Uyuşmazlıkların Tahkim Yoluyla Çözülmesi
28 Mar

Türkiye ve Dünya Ekonomisine Bakış ve Kurumsal Finans

28 Mart 2019, 15:30 - 18:30

Eğitmen: Erkin Şahinöz

 • Türkiye ekonomisindeki gelişmeler
 • Dünya ekonomisindeki gelişmeler
 • Bölgesel gelişmeler ve öngörüler
 • Finansal Tabloların Okunması ve Yorumlanması
 • Gelir Tablosu
 • Bilanço
 • Nakit Akım Tablosu
 • Proje ve Yatırım Değerleme Teknikleri
 • IRR, NPV ve Payback Period Hesaplanması
 • Sonuçların Yorumlanması
Bitiş
Etkinlik Bilgileri
 • -
  Tarih

  4 Mart - 28 Mart 2019 tarihleri arasında haftada üç gün.

 • -
  Saat

  15:30 - 18:30 saatleri arasında

 • -
  Eğitim Yeri

  Beylikdüzü OSB, İstanbul

 • -
  Ücret

  Eğitim bedeli kişi başına toplam 1.050 TL’dir

 • -
  Gerekli Bilgiler
  • Eğitimin verimli olması adına kontenjan 30 olarak belirlenmiştir.
  • Kontenjan dolduktan sonra kayıt alınmayacaktır.
  • Herhangi bir sebeple eğitimin gerçekleşmemesi durumunda yatırılan eğitim ücretleri katılımcılara geri ödenecektir.
  • Eğitimin sonunda katılan herkese katılım sertifikası verilecektir.
 • -
  İritbat

  Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. İrtibat: 0212 252 29 00 / 171

Kayıt

Kayıtlar internet sitemizden online olarak alınmaktadır.

Programa katılım ücreti 1.050 TL’dir.

Kayıt için tıklayınız

Ödeme kredi kartı ile kayıt sırasında online olarak veya banka havalesi ile yapılabilmektedir. Ödeme bilgileri girilmeden kayıt tamamlanmamaktadır.

Kayıt sonrası, bir kayıt onay e-postası ve ayrıca KDV mükellefi olmadığımız için makbuz veya fatura kesemediğimizden, muhasebe işlemlerinizde kullanabilmeniz amacıyla oluşturulan ödeme yazısını içeren bir e-posta, kayıt sırasında vereceğiniz e-posta adresine otomatik olarak gönderilecektir.

Banka Havalesi ile ödeme yapacak katılımcıların dikkatine:

Hesap Sahibi: İstanbul Sanayi Odası
IBAN No: TR73 0006 4000 0011 0111 5402 56 (İŞ BANKASI)
Açıklama olarak Dış Ticaret Mini MBA” yazılması gerekmektedir.

Banka Havalesi ile ödeme yapacak katılımcıların dikkatine:

Banka havalesi ile ödeme yapan katılımcıların, öncelikle kontenjan durumunu kontrol etmeleri ve ödeme sonrası dekontlarını e-posta (skarakaya@iso.org.tr) ile tarafımıza iletmesi, ardından kayıt linki aracılığı ile kayıt olmaları gerekmektedir. On-line kayıt yapmaksızın sadece ücretin yatırılmış olması, eğitime kaydın gerçekleştirildiği anlamına gelmemektedir. Ödeme bilgileri girilip kayıt tamamlanmadan kaydınız bize ulaşmamaktadır.