E-İhracat Mini MBA
E-İhracat Mini MBA
7 Ekim - 31 Ekim 2019
Haftada 3 Gün 18:30-21:30

Dünya ticaretindeki hızlı değişimler nedeniyle, ihracatçılarımızın potansiyel pazarlarda zamanında ve doğru pozisyon almaları büyük önem taşımaktadır. Müşteri beklentilerinin pazarı yeniden tanımladığı veya yeni pazarlar oluşturduğu günümüz koşullarında, hızla gelişen bilgi ve iletişim altyapısı ile elektronik ortama taşınan ticaret ve pazarlama faaliyetlerini benimseyen firmalar, yeni rekabet koşullarına daha hızlı uyum sağlamakta ve avantaj elde etmektedir.

Eğitim programı hafta içi 3 gün saat 18:30-21:30 saatleri arasında yürütülecek olup, 07 Ekim 2019 Pazartesi başlayacak ve 31 Ekim 2019 Perşembe günü sona erecektir.

Katılımın sınırlı olduğu bu sertifikalı eğitime katılın, elektronik ticareti ihracatta daha etkili ve yaygın kullanarak rekabet gücünüz arttırın.

Odakule, Beyoğlu, İstanbul

Eğitmenler

Kaan Sürmeli

II. Uluslararası Ticarette Genel Eğilimler ve E-ihracata Giriş

III. E-İhracat Pazar Analizi

IX. E-İhracatta Para Hareketlerinin Yönetimi

Kaan Sürmeli

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan K.Kaan SÜRMELİ, bir süre bankacılık sektöründe özellikle fon yönetimi ve yatırım uzmanlığı alanlarında Bankacılık Uzmanı olarak görev aldıktan sonra Ekonomi Bakanlığına geçiş yapmıştır. Ekonomi Bakanlığı (Dış Ticaret Müsteşarlığı)'nda Uzman, Şube Müdürü ve Lojistik, Dış Yatırımlar, Hizmet Ticareti ve Uzak Doğu Ülkeleri Daire Başkanlıkları ile yurt dışında İslamabad Ticaret Müşaviri ve Almanya'da Berlin Ticaret Müşaviri görevlerini üstlenmiştir. K. Kaan SÜRMELİ, özellikle ihracatta devlet yardımları, e-ihracat ve pazara giriş alanlarındaki 28 yıllık deneyim ve uzmanlığını birleştirerek, Türk fimalarına, kurucusu olduğu Kenetchi International firması vasıtasıyla yurt dışı pazarlarlara girişte bugüne kadar izledikleri ve artık etkinliğini yitirmiş, klasik modeller dışında, e-ihracat ve perakende kümelenmeleri yoluyla, çok küçük bütçelerle, çok daha kısa sürede etkin olacakları yeni ve modern pazara giriş modelleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Ersan Ertürk

IV. E-İhracatta Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

V. E-İhracatta (Dijital) Pazarlama

VI. B2B E-İhracat

Ersan Ertürk

E-ticaret ve dijital girişimcilik hususlarında 18 yılı aşkın deneyimi ile Ersan Ertürk, Türkiye'nin ilk internet girişimcilerinden biridir.

Ülke genelindeki oda ve girişimci birliklerinde düzenlediği özel eğitimlerinin yanı sıra, sektörün önemli kurumları İTKİB ve İMA bünyesinde de düzenli dijital girişimcilik, e-ticaret, e-ihracat, dijital pazarlama ve seo eğitimleri veren Ertürk'ün çalışmaları, 2006 yılında Altın Örümcek ödülüyle onurlandırılmıştır. Türkiye'de yerleşik ilk dijital hizmet ajanslarından MODS'un kurucusu olan Ertürk, onlarca dijital proje içerisinde mentor, yatırımcı, danışman gibi title''larla yer almış olup; hali hazırda da yine pek çok firmaya ilgili içeriklerde danışmanlık hizmeti vermektedir.

VII. E-İhracatta İptal/İade Yönetimi

VIII. E-İhracatta Mal Hareketinin Yönetimi – Lojistik

Emre Cevdet Çizmecioğlu

Lise öğrenimini Saint Benoit’da tamamladıktan sonra lisans eğitimine İstanbul İşletme Fakültesi’nde devam etti. Yüksek Lisans olarak sırasıyla Galatasaray Üniversitesi MBA ve İstanbul Üniversitesi Lojistik Master Program’ını tamamladı. Finans sektöründe Araştırma ve Kurumsal Finansman raportörü olarak başladığı çalışma hayatına 2001 yılında Lojistik sektörüne geçerek yeni bir ivme kazandırdı. Sırasıyla Sertrans, Borusan Lojistik, Borusan International Algeria, Fiba Perakende ve Kuhne Nagel’de çalışmıştır.2014 yılından itibaren girişimci olarak Mall Logistics, Easy Point, Epsilon4PL ve Store Plus markalarında Yönetici Ortak olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde Tedarik Zinciri Yönetimi üzerine dersler vermektedir. İngilizce ve Fransızca çok iyi derecede bilmektedir.

Prof. Dr. Halit Keskin

X. Stratejik Yönetim ve Planlama

Prof. Dr. Halit Keskin

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim üyesidir. Prof. Dr. Keskin’ in uzmanlık alanı Yönetim ve Organizasyondur. Örgüt Teorisi, Kompleks adaptif sistemler, adaptif yönetim sistemleri, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, örgütlerde duygu yönetimi ve duygusal hafıza, Örgütlerde duygusal yetenekler, Kollektif empati, Teknoloji ve Yenilik yönetimi, teknolojik öğrenme, Ürün geliştirme takımları, Bilgi yönetimi, öğrenen örgütler konularında önemli bilimsel araştırmaları bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, örgütlerde adaptasyon yeteneği ve örgütlerin duygusal yetenekleri, teknolojik yenilik yetenekleri, teknolojik öğrenme konularında Tübitak projeleri kapsamında çalışmalar yapmıştır. Social Science Citation Index (SSCI) kapsamında yer alan en prestijli “teknoloji ve inovasyon” dergilerinde çok sayıda önemli yayınlar yapmıştır. Uluslararası literatüre Kurumsal duygusal yetenekler, kurumsal duygusal hafıza, teknolojik anlamlandırma yeteneği, örgütlerde dayanıklılık kapasitesi, kollektif empati, örgütsel bilgelik vb. bir çok çalışmasıyla direkt olarak katkı sunmuştur. 2016 yılında Uluslararası prestiji oldukça yüksek olan Journal of Product Innovation Management dergisi tarafından bu dergide 1984-2013 arasında yayımlanan 1008 makale içinden yaptığı çalışmalar dolaysıyla “yenilik yönetimi ve örgütsel öğrenme” alanının ana akım araştırmacısı seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin’ in bilimsel çalışmalarına birçok uluslararası ödül verilmiştir. Bunlar arasında; en iyi makale ödülü, en iyi yazar ödülü, en fazla tavsiye edilen makale ödülü, mansiyon ödülü ve en fazla kaynak gösterilen makale ödülü bulunmaktadır. Prof. Dr. Keskin, 2012 yılından itibaren Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyesi, 2015 yılından itibaren de TÜBA GEBİP Sosyal Bilimler Komite Üyesi ve 2017 yılında da TÜBA Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grubu üyesi seçilmiştir. Prof. Dr. Keskin kariyer hayatında Dekanlık, Rektör Yardımcılığı ve Üniversiteler Arası Kurul Üyeliği gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. Prof. Dr. Keskin halen Yıldız Teknik Üniversitesi Stratejik Yönetimden sorumlu Rektör Başdanışmanlığı, Stratejik Planlama Komisyonu Başkanlığı, Sosyal İnovasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir. Prof. Dr. Keskin, Üniversite Kalite Komisyonu üyesi ve aynı zamanda Teknoloji Transfer Ofisi Proje Yürütücülüğü görevlerini de yürütmektedir.

Prof. Dr. Oktay Taş

XI. Finans

Prof. Dr. Oktay Taş

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi

2001 Yılında Berlin Teknik Üniversitesinden Finans Alanında Doktora derecesi almıştır. Halen İTÜ İşletme Fakültesi İşletme Mühendisliği Bölümü Finans Anabilim Dalı Başkanlığı ve İTÜ Executive MBA Program Koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

Akademisyenliğinin yanı sıra Bankacılık ve reel sektöre yönelik eğitim, yeniden yapılandırma, sistem kurulumu, danışmanlık, denetim kurulu üyelikleri, yönetim kurulu üyelikleri, yönetim kurulu danışmanlıkları gibi çalışmalarda bulunmuştur.

Ömer Arıkan

XII. E-ihracat Kapsamında Firmaların Dijitalleşme İhtiyaçları

Ömer Arıkan

2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olarak lisans eğitimini tamamlamış olan Ömer Arıkan, web yazılımcılığı üzerine uzmanlaşarak e-ticaret sektörüne adım atmış, 2003 yılında Tekrom şirketini kurarak T-Soft e-ticaret yazılımını geliştirmeye başlamıştır. Halen Tekrom Teknoloji A.Ş. yönetim kurulu başkanlığı görevini devam ettirmekte olan Arıkan, e-ticaret ve e-ihracat ile ilgili bir çok konferansta konuşmacı olarak yer almıştır. EDER E-Ticaret Alt Yapı Sağlayıcıları Derneği’nde yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürütmüş olan Arıkan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Program
7 Eki

I. E-İhracat Firma Deneyimleri ve Başarı Öyküleri

7 Ekim 2019, Pazartesi 18:30 - 21:30

Eğitmen: Mehmet Metin Okur, SafaMerve

8 Eki

II. Uluslararası Ticarette Genel Eğilimler ve E-ihracata Giriş

8 Ekim 2019, Salı 18:30 - 21:30

Eğitmen: Kaan Sürmeli

 • E-ihracat terminolojisi
 • Global e-ticaret pazarı ve genel eğilimler,
 • Bölgesel e-ticaret analizleri,
 • Global e-ticaret pazarına giriş yöntem ve stratejileri,
 • Sınır ötesi (crossborder) e-ticaret
 • Diğer e-ihracat yöntemleri
10 Eki

III. E-İhracat Pazar Analizi?

10 Ekim 2019, Perşembe 18:30 - 21:30

Eğitmen: Kaan Sürmeli

 • Ülke ve satış yöntemi bazında pazar analizi,
 • Ülkedeki satış kanallarının tespiti,
 • Doğru ürün seçimi ve doğru fiyatlama
 • Toplam ve ortalama satış maliyeti hesaplama
 • Gümrük ve KDV İstisna limitleri ve şartları
 • AB Pazarı, Avrupa Etnik Pazarı, BDT, Körfez, İran, Ukrayna, ABD vb. pazarlar
14 Eki

IV. E-İhracatta Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)

14 Ekim 2019, Pazartesi 18:30 - 21:30

Eğitmen: Ersan Ertürk

 • E-ihracatta çok dilli, çok kültürlü CRM Yönetimi
 • Uluslararası Call-Center Yönetimi
 • Uluslararası Sosyal Medya Yönetimi
 • Müşteri Deneyimi Yönetimi
 • Müşteri Sadakati Yönetimi
15 Eki

V. E-İhracatta Dijital Pazarlama

15 Ekim 2019, Salı 18:30 - 21:30

Eğitmen: Ersan Ertürk

 • Hedef kitle analizi, hedef kitle segmentasyonu,
 • Pazarlama hedefleme yöntemleri,
 • Dönüşüm optimizasyonu,
 • Satış Odaklı WEB Sitesi oluşturma,
 • Site içi kampanya, promosyon
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • İçerik Pazarlaması
 • Web reklamları
 • E-posta Pazarlaması
 • Mobil Pazarlama
 • SEO (Search Engine Optimization)
 • SEM (Search Engine Marketing) Google reklamları
 • Google Analytics, Google Tag Management
 • Big Data Yönetimi ve Web Analytics
 • Müşteri Geri Dönüş Optimizasyonu
 • Influencer Pazarlaması
 • Yeniden Pazarlama
 • Offline marketing modelleri
 • Telemarketing
17 Eki

VI. B2B E-ihracat

17 Ekim 2019, Perşembe 18:30 - 21:30

Eğitmen: Ersan Ertürk

 • Global ve bölgesel B2B e-ticaret platformlarının seçimi ve üye olma,
 • Global ve bölgesel B2B e-ticaret platformlarına üye olunması sonrası süreçler ve şirket bünyesinde yapılması gerekenler
 • Müşteriye Teslimli B2B E-ticaret sistemi oluşturma
21 Eki

VII. E-İhracatta İptal/İade Yönetimi

21 Ekim 2019, Pazartesi 18:30 - 21:30

Eğitmen: Emre Çizmecioğlu

  22 Eki

  VIII. E-İhracatta Mal Hareketinin Yönetimi – Lojistik

  22 Ekim 2019, Salı 18:30 - 21:30

  Eğitmen: Emre Çizmecioğlu

   24 Eki

   IX. E-İhracatta Para Hareketlerinin Yönetimi

   24 Ekim 2019, Perşembe 18:30 - 21:30

   Eğitmen: Kaan Sürmeli

   • Kredi kartları vasıtasıyla tahsilat ve güvenlik riskleri
   • Yurt dışındaki yerel ödeme sistemlerine entegrasyon vasıtasıyla tahsilat
   • Kapıda Ödeme Sistemleri vasıtasıyla tahsilat
   • Pazaryerleri ödeme sistemleri vasıtasıyla tahsilat (currenxie vb.)
   • Para transferinin muhasebeleştirilmesi
   28 Eki

   X. Stratejik Yönetim ve Planlama

   28 Ekim 2019, Pazartesi 18:30 - 21:30

   Eğitmen: Prof. Dr. Halit Keskin, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

   • Tepe Yönetim
   • Misyon ve Amaçlar
   • Dış Çevre Faktörleri
   • Kaynaklar
   • Stratejik Yönetim Araçları (SWOT Analizi, Portföy Analizleri, Q-Sort Analizi, Senaryo Analizi, Fayda-Maliyet Analizi, Risk Analizi vb)
   • Vaka Çalışması
   30 Eki

   XI. Finans

   30 Ekim 2019, Çarşamba 18:30 - 21:30

   Eğitmen: Oktay Taş

    31 Eki

    XII. E-ihracat Kapsamında Firmaların Dijitalleşme İhtiyaçları

    31 Ekim 2019, Perşembe 18:30 - 21:30

    Eğitmen: Ömer Arıkan

    • E-ihracat kapsamında dijitalleşme süreci,
    • E-ihracat için teknoloji seçimi ve yazılım ihtiyaçları,
    • E-ihracat kapsamında ürün tanımlama, kategorize etme ve kategori/içerik yönetimi,
    • E-ihracatta fotoğraf yönetimi
    • E-ihracatta bilgi yönetimi
    • E-ihracata ilişkin global pazaryerleri entegrasyonu ihtiyaçları,
    • E-ihracat kapsamında dışarıya, içeriye xml aktarımı, xml entegrasyonu
    • E-ihracat kapsamında API Entegrasyonu
    • Yurtdışı kargo/lojistik entegrasyonları
    • Muhasebe-mali işler ERP entegrasyonları,
    • CRM Entegrasyonu,
    • SMS Mailing Entegrasyonu,
    • Dropshipping, Fulfilment Entegrasyonları
    • Diğer entegrasyon ihtiyaçları
    Bitiş
    Etkinlik Bilgileri
    • -
     Tarih

     7 Ekim - 31 Ekim 2019 tarihleri arasında.

    • -
     Saat

     18:30 - 21:30 saatleri arasında.

    • -
     Eğitim Yeri

     İSO Odakule Taksim Eğitim Salonu (Meşrutiyet Cad. No:63 Beyoğlu İstanbul).

    • -
     Ücret

     Eğitim bedeli kişi başı toplam 1.050 TL’dir

    • -
     Gerekli Bilgiler
     • Herhangi bir sebeple eğitimin gerçekleşmemesi durumunda yatırılan eğitim ücretleri katılımcılara geri ödenecektir.
     • Eğitimin sonunda katılan herkese katılım sertifikası verilecektir.
    • -
     İritbat

     Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. Kayıt için lütfen “Kayıt” ile ilgili bölümü inceleyiniz.
     Sorularınız için irtibat: 0212 252 29 00 / 351
     E-posta: dkurt@iso.org.tr

    Kayıt

    Web sitemizden on-line kayıt alınmaktadır. Programa katılım ücreti 1.050 TL’dir.

    Ödeme kredi kartı ile kayıt sırasında on-line olarak veya banka havalesi ile yapılabilmektedir. Ödeme bilgileri girilmeden kayıt tamamlanmamaktadır.

    Kayıt sonrası, bir kayıt onay e-postası ve ayrıca KDV mükellefi olmadığımız için makbuz veya fatura kesemediğimizden, muhasebe işlemlerinizde kullanabilmeniz amacıyla oluşturulan ödeme yazısını içeren bir e-posta, kayıt sırasında vereceğiniz e-posta adresine otomatik olarak gönderilecektir.

    Banka Havalesi için hesap bilgileri:

    Hesap Sahibi: İstanbul Sanayi Odası
    T. İş Bankası Beyoğlu Şubesi
    IBAN No: TR25 0006 4000 0011 0111 5690 56 (İŞ BANKASI)

    Banka havalesi ile ödeme yapan katılımcıların, öncelikle kontenjan durumunu kontrol etmeleri ve ödeme sonrası dekontlarını e-posta (dkurt@iso.org.tr) ile tarafımıza iletmeleri, ardından kayıt linki aracılığı ile kayıt olmaları gerekmektedir. On-line kayıt yapmaksızın sadece ücretin yatırılmış olması, eğitime kaydın gerçekleştirildiği anlamına gelmemektedir. Ödeme bilgileri girilip kayıt tamamlanmadan kaydınız bize ulaşmamaktadır.