16. Grup Basım, Yayın, Kağıt ve Kağıt Ambalaj Sanayii Meslek Komitesi, Genişletilmiş Sektör Toplantısı Odakule’de Gerçekleştirildi

  • Haberler
16grup-manset-01

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 16. Grup Basım, Yayın, Kağıt ve Kağıt Ambalaj Sanayii Meslek Komitesi, Genişletilmiş Sektör Toplantısı’nı grup üyelerinin ve sektör dernek temsilcilerinin katılımı ile 17 Eylül 2015 tarihinde Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

Toplantı, 16. Grup Basım, Yayın, Kağıt ve Kağıt Ambalaj Sanayii Meslek Komitesi Başkanı Ramazan Güven ile Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Koyuncu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

Ramazan Güven açılış konuşmasında ülkemizin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve bu sürecin sanayimiz üzerinde olumsuz sonuçları olduğunu kaydetti. Güven, sanayimizin değer yaratabildiğini hatta çok kaliteli ürünler üretebildiğini ancak bu unsurların tek başına yeterli olmadığını ifade etti.  Ramazan Güven “Hepimiz kağıdın getirdiği artı değerden faydalanan sanayicileriz. Değer üretebilirsiniz, çok kaliteli ürünler yapabilirsiniz. Ama eğer siz onun ambalajını veya onu taşıyacak oluklu mukavvayı doğru dürüst yapamazsanız ne ürününüzü uluslararası pazarlayabilirsiniz ne de ürününüzü pazara çıkarabilirsiniz. Değer ve kalitenin bir anlam ifade edilebilmesi için bir ambalaj altına alınması gerekmektedir” dedi.


OMÜD Yönetim Kurulu Başkanı
Mesut Koyuncu

Ardından kürsüye OMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Koyuncu geçti. Koyuncu, ülkemizde iki eğitim sürecinin var olduğu, bunlardan ilkinin alaylı eğitim diğerinin ise mektepli eğitim olduğunu söyledi. Koyuncu şöyle konuştu:

“Alaylı eğitim, usta çırak ilişkisine dayanıyor ve çırağın öğrenme kapasitesi ustanın yeteneğiyle doğru orantılıdır. Mektepli eğitim ise, teorik bir eğitime dayanıyor ve bunun pratik bir yanı vardır. OMÜD olarak alaylı ve mektepliyi bir potada erittik ve bunun sonucunda kolektif bir emeğin ürünü olan Oluklu Mukavva El Kitabı’nı çıkardık. Oluklu mukavvanın diğer ambalaj malzemelerinden en büyük farkı ise ucuz olması, ürünü iyi taşıması ve en önemlisinin ise çevreci olması.”

Açılış konuşmalarından sonra moderatörlüğünü OMÜD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Mizan Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Nuri Görenoğlu’nun yaptığı panele geçildi.

OMÜD Yönetim Kurulu Üyesi ve Olmuksan I.P. Strateji ve Kağıt Direktörü Serdar Çiloğlu “Oluklu Mukavva Kağıt Üretimi ve Çevre”, Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Camiş Ambalaj Genel Müdürü Aydın Satıcı “Oluklu Mukavva Ambalaj Kullanımı ve Çevre”, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Özden “Oluklu Mukavva Karton Geri Dönüşümünde Çevre İlişkisi” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi. Toplantının ikinci bölümünde ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Atıf Bir “Ürün Marka İlişkisi ve Çevrecilik” başlıklı bir sunum yaptı.

Ardından soru cevap kısmına geçildi ve sektörün sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri değerlendirildi.