Dokuma Kumaş Sektörü Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-01_ic

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.

Meslek Komitesi Üyelerinin Maliye Bakanlığı’nın faaliyet alanına giren konularda sorunlarını dile getirdiği toplantıda, dokuma kumaş sektörünün sorunlarına da raporda yer verildi.

Raporda yer verilen konular aşağıdaki gibidir:

  • Artırımlı teminat uygulaması dışında da KDV iade uygulaması ile ilgili sorunlar devam etmektedir. İade süreçlerinin uzun olması firmalarımıza finansman zorluğu ve ek maliyet getirmekte, firmalar zaman zaman borçlu konuma düşebilmektedir. İade süreçlerinin hızlandırılması konusunda yeni adımlar atılmalıdır.
  • Aynı grup firmaları arasındaki KDV iade tutarlarının mahsuplaştırılması için düzenleme yapılmalıdır.
  • Ortakların şirket işlerinin yürütülmesi amacıyla şirketten borç para alma ve şirkete borç para vermeleri ve ortakla şirket arasında bu şekilde hareket halinde işleyen ortaklar cari hesabının bulunması ve bu işlem için faiz yürütülmemesi ekonomik gereklere uygun ve iş yaşamının doğal akışı gereğidir. Bu nedenle, ortaklara ödünç para verme işleminin finansman hizmeti sayılarak katma değer vergisine tabi tutulmaması gerekmektedir.
  • Geçici vergi (Peşin Vergi) enflasyon oranının tek haneli rakamlara düşmesi sebebiyle kalkmalıdır. Kaldırılması mümkün olamıyorsa, peşin vergi beyannamelerinin 3 ay yerine 6 ayda bir verilmesi ya da dördüncü geçici verginin kaldırılması piyasaları finansman ve iş yükü anlamında rahatlatacaktır.