İç Giyim Sektörü Ekonomi Bakanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
grup46-ekonomi-bakanligi-01

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel başkanlığında geniş bir Ekonomi Bakanlığı heyetinin katılımı ile İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde 23 Mart 2017 tarihinde Swissotel’de gerçekleştirilen toplantıda, sektör temsilcileri, Tekstil ve Giyim Eşyası İmalatı sektörünün sorunlarını dile getirdi.

İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın sektörleri adına dile getirdiği konular aşağıdaki gibidir:          

  • Yurt içi fuarın destek kapsamına alınması için 2014/4 sayılı karar uyarınca, belirtilen diğer koşulların yanı sıra en son düzenlenen yurt içi fuarda toplam katılımcı sayısının en az 300 olması ve yabancı katılımcı sayısının toplam katılımcı sayısına oranının %5’in üzerinde olması ve en son düzenlenen yurt içi fuarda katılımcılara tahsis edilen stand alanının en az 10.000 metrekare olması ve yabancı katılımcılara tahsis edilen toplam stand alanının da en az 300 metrekare olması gerekmektedir.

    İç giyimcilerin kurmuş olduğu dernek olan TİGSAD'ın İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ne (İDTM) ait olan İstanbul Fuar Merkezi'nde çorap sektörünün de katılımıyla düzenlemiş olduğu Linexpo İç Giyim ve Çorap Fuarı büyük bir başarıya imza atmıştır. 62 ülkede fiili olarak yapılan tanıtımlar ve çalışmalar sonrası binlerce yabancı ziyaretçi ülkemize getirilmiş ve birçok yeni pazar ve müşteri kazanılmıştır. Bu kadar özverili ve gayretli çalışmalar sonucu ülkemize getirilen potansiyel alıcıları, en az %5 yabancı katılımcı şartı sebebiyle rakiplerimiz olan Çinli, Bangladeşli ve Hintli üreticilerle paylaşmak zorunda olmamız, sektörümüzün de buna kesinlikle karşı çıkması pazarlarımızı artırmak için ihtiyaç duyduğumuz devlet desteklerinden faydalanma imkânımızın önünde engel teşkil etmektedir. Bu şartın kaldırılması, binlerce yabancı alıcıyı ülkemize getiren, bu yolla turizme de katkı sağlayan, dünyada rekabet gücü en yüksek sektörlerimiz arasında olan iç giyim sektörünün gelişmesine imkân sağlayacaktır.