Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında Orman, Kağıt Ürünleri, Mobilya İmalatı ve Basım Sanayii Sektörü Değerlendirmeleri, 2015

  • Haberler
orman-kagit-urunleri-meskom-toplanti

İstanbul Sanayi Odası, 2015 yılı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi'nin katılımı ile 11 Eylül 2015 Cuma günü İSO Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda Orman, Kağıt Ürünleri, Mobilya İmalatı ve Basım Sanayii konusunda sunum yapan İSO Meclis Üyesi M. Nuri Görenoğlu, “Oluklu mukavva sektöründe yoğun olarak kullanılmakta olan Kraft-liner ithalatına anti damping vergisi konulmuştur (2015/28). Vergi konulduğu gibi firma ismi verilerek yüzde 9,43 ile yüzde 19,96 oran ayrımları yapılmıştır. Yerli üretici firmanın yıllık toplam kapasitesi 100 bin ton olup, yerli oluklu mukavva üreticilerinin ihtiyacını karşılamamaktadır. 2014 yılında beyazlatılmamış Kraft-liner kullanımı 400 bin tondan fazladır. 410 bin ton ithalat yapılmıştır.”

Yerli mamulde kalite problemi de yaşandığına değinen Görenoğlu, “Oluklu mukavva ambalaj kullanıcıları üretimde kullanılan kağıtlar için zorunlu olan FSC (Forest Stewardship Council) belgesine sahip bir yerli Kraft-liner üretimi ülkemizde bulunmamaktadır” dedi.

Söz konusu sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Orman, Kağıt Ürünleri, Mobilya İmalatı ve Basım Sanayii Sektörü Değerlendirme Sunumu Attach