Metal Eşya Sektörü Ekonomi Bakanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
grup42-ekonomi-bakanligi-01

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel başkanlığında geniş bir Ekonomi Bakanlığı heyetinin katılımı ile İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde 23 Mart 2017 tarihinde Swissotel’de gerçekleştirilen toplantıda, sektör temsilcileri, Makine, Aksam ve Metal Eşya İmalatı sektörünün sorunlarını dile getirdi.

Meclis Üyesi Mustafa Mertöz’ün sektörleri adına dile getirdiği konular aşağıdaki gibidir:

  • Hâlihazırda başta ABD olmak üzere birçok Ticaret Müşavirliği/Ataşeliğinde kadro boşluğu bulunmaktadır. Bakanlıkça ataması yapılmamış olan Ticaret Müşavirliği/Ataşeliklerinde, devlet destekleri ile ilgili belge onaylarında sıkıntılar yaşanmaktadır. Firmalar Müşavirlik onaylı belgelerle mevzuatta belirtilen süreler içerisinde destek için başvurmak durumunda olduklarından, süreyi kaçırma riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Konu ile ilgili düzenleme yapılması firmaların geleceği açısından çok önemlidir.
  • Ülkemizdeki fuarların düzenlenme sıklığına sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak karar verilmelidir. Fuar organizatörlerinin kiraları düşürmesi yönünde girişimlerde bulunulmalıdır. Tavan fiyat belirlenmesi gibi çözümler uygulanabilir. Organizatörlerce yurtdışındaki emsallerine göre daha sık gerçekleştirilen sektörel fuarların, firmalarımızı gereğinden fazla maliyet yükü altına sokması sebebiyle, metal sektörü fuarlarının yurtdışındaki muadilleriyle çakışmayacak şekilde en fazla 2 yılda bir (yani her yıl düzenlenmemesi), aynı sektörde aynı organizatörce her yıl düzenlenen (örneğin mutfak ve ev gereçleri sektörü fuarlarının) fuarların ise yılda bir kez düzenlenmesine yönelik girişimlerde bulunulmalıdır.