Plastik Ambalaj ve İnşaat Malzemeleri Sektörü Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-22grup

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.  

22. Grup Plastik Ambalaj ve İnşaat Malzemeleri Sanayii adına toplantıya katılan Meclis Üyesi Mustafa Tacir’in dile getirdiği konulara aşağıda yer verilmiştir. 

  • Artırımlı teminat uygulaması dışında da KDV iade uygulaması ile ilgili sorunlar devam etmektedir. İade süreçlerinin uzun olması firmalarımıza finansman zorluğu ve ek maliyet getirmekte, firmalar zaman zaman borçlu konuma düşebilmektedir. İade süreçlerinin hızlandırılması konusunda yeni adımlar atılmalıdır.
  • Geçici vergi (Peşin Vergi) enflasyon oranının tek haneli rakamlara düşmesi sebebiyle kalkmalıdır. Kaldırılması mümkün olamıyorsa, peşin vergi beyannamelerinin 3 ay yerine 6 ayda bir verilmesi ya da dördüncü geçici verginin kaldırılması piyasaları finansman ve iş yükü anlamında rahatlatacaktır.
  • Tüm dünyada vergi oranları düşürülürken; kalkınmanın motoru olan kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi oranının %20’den %22 ye çıkarılması firmalara ilave yük getirmiştir. Kurumlar vergisinin düşürülmesi değerlendirilmeli, kısa vadede eski düzeye inmesi mümkün değilse, kanunda belirtilen 3 yıllık süre ile sınırlı kalması sağlanmalıdır.
  • Mağaza mal sahipleri net kira üzerinden anlaşma yapmaktadırlar. Kaynaktan kesintiyi işveren üstlenmekte olup tutulan her yeni işyeri kirası üzerine %20 stopaj yükü eklenmektedir. Kiralardan kesilen gelir vergisinin azaltılması yerinde olacaktır.