Plastik Hammaddeleri ve Plastik Enjeksiyon Mamulleri Sektörü Gelir İdaresi Başkanlığı Yetkililerine Sorunlarını Aktardı

  • Haberler
gelir-idaresi-toplanti-45grup

İstanbul Sanayi Odası, Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili güncel konularda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 7 Şubat 2018 tarihinde Odakule’de bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütcü ve beraberindeki Başkanlık yetkilileri ile Meslek Komitesi Üyeleri bir araya geldi.  

45. Grup Plastik Hammaddeleri Ve Plastik Enjeksiyon Mamulleri Sanayii adına toplantıya katılan Meclis Üyesi Ömer Karadeniz’in dile getirdiği konulara aşağıda yer verilmiştir. 

  • Sektörümüzde hammadde alımında KDV %18 olmasına rağmen, bazı firmaların iştigal konusu olan ürünlerin teslimindeki KDV %8’dir. Burada finansmanla ilgili mağduriyet ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda devreden KDV’nin iadesindeki gecikme ek mağduriyet oluşturmaktadır.
    Öneri: Hammadde alışı ve mal teslimindeki KDV oranı dengelenmeli ve KDV’nin iadesinde işlemlerin kısaltılmalıdır.
  • Artırımlı teminat uygulaması dışında da KDV iade uygulaması ile ilgili sorunlar devam etmektedir. İade süreçlerinin uzun olması firmalarımıza finansman zorluğu ve ek maliyet getirmekte, firmalar zaman zaman borçlu konuma düşebilmektedir. İade süreçlerinin hızlandırılması konusunda yeni adımlar atılmalıdır.