Ağustos’ta Tüketici Fiyatları Geriledi

Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2016

Açıklanma tarihi: 05.10.2016

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Ağustos 2016’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yüzde 0,02 düşüş olan piyasa beklentilerinin üzerinde bir düşüşle 0,29 oranında gerileme göstermiştir. Ağustos 2015’te aylık yüzde 0,4 artış kaydeden TÜFE’nin Ağustos 2016’da düşüş kaydetmesi sonucu, yıllık enflasyon Temmuz 2016’da yüzde 8,79 iken Ağustos’ta yüzde 8,05’e gerilemiştir.

TÜFE gelişmelerinin ayrıntılarına bakıldığında, Ağustos ayında enflasyonu etkileyen en önemli unsurun yine gıda ve alkolsüz içecekler olduğu görülmektedir. Aylık yüzde 1,92 oranında düşüş gösteren “gıda ve alkolsüz içecek” grubu fiyatları Ağustos’ta aylık manşet enflasyon oranını 0,4 puan aşağı yönlü etkilemiştir. Böylece Haziran’da yüzde 6,63’ten Temmuz’da yüzde 9,69’a yükselten gıda enflasyonu Ağustos’ta yüzde 6,19’a kadar gerilemiştir. “Giyim ve ayakkabı”.harcama grubu fiyatları Ağustos’ta yüzde 4,69 gerilerken bu gelişme aylık TÜFE enflasyonunu 0,31 puan aşağı çekmiştir. Alkollü içecek ve tütün fiyatlarında zamların devam eden etkisiyle aylık enflasyon yüzde 3,44 olmuş, bu da aylık manşet TÜFE düşüş oranını 0,15 puan sınırlamıştır.

Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası açısından yakından takip ettiği, geçici etkenlerden arındırılmış Özel Kapsamlı TÜFE- I Endeksi (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç) ise Ağustos’ta yüzde 0,02 düşüşle yatay seyretmiştir. Böylece Temmuz’da yüzde 8,7 olan yıllık çekirdek enflasyon Ağustos’ta yüzde 8,41’e düşmüştür.  Ağustos’ta ayında yıllık enflasyondaki düşüşte gıda fiyatlarının yine belirleyici olduğu buna karşılık gıda dışı mallarda ve hizmet fiyatlarında yıllık enflasyonun yine kayda değer bir düşüş kaydetmediği görülmektedir. Ağustos’ta döviz kurlarının hemen hemen yatay seyretmesi de enflasyon görünümünü desteklemiştir.

TCMB son olarak 26 Temmuz 2016 tarihinde yayınladığı, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon tahminini, orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere, yüzde 6,6 - yüzde 8,4 aralığında belirlemiştir. TCMB tarafından düzenlenen Beklenti Anketi’nin Ağustos sonuçlarına göre piyasaların 2016 yılsonu enflasyon tahmini yüzde 8,21’dir ve bir önceki ankete kıyasla 0,4 puan artış kaydetmiştir. Aynı dönemde 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi önemli bir değişim göstermeksizin yüzde 7,61 seviyesinde ölçülmüş, 24 ay sonrasına ilişkin beklenti ise yüzde 7,03’ten yüzde 7,16’ya yükselmiştir. Bu veriler piyasalarda enflasyonda yüzde 5 hedefine kısa sürede ulaşılmasının beklenmediğini göstermektedir. Çekirdek enflasyon temel eğiliminin ılımlı seyri ve küresel piyasalarda yaşanan destekleyici gelişmeler Merkez Bankası’nın faiz indirimini temkinli bir şekilde sürdürebileceğine işaret etmektedir.