Şubat’ta Tüketici Enflasyonu Beklentilerin Üzerinde

Tüketici Fiyat Endeksi, Ocak 2018

Açıklanma tarihi: 05.03.2018

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Şubat’ta Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) enflasyonu yüzde 0,5’e yakın piyasa beklentilerini aşarak yüzde 0,73 oranında artmıştır. Aylık enflasyonun Şubat 2017’ye göre (yüzde 0,81) düşük gerçekleşmesi sonucu Ocak’ta yüzde 10,35 olan yıllık enflasyon Şubat’ta sınırlı bir gerilemeyle yüzde 10,29 olarak gerçekleşmiştir.

Şubat ayında aylık enflasyonun beklentilerden yüksek gelmesinde gıda fiyatlarındaki yüzde 2,24’lük artış belirleyici olmuş ve aylık enflasyon oranına 0,52 puan katkı yapmıştır. Alt kalemlerde özellikle taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekmektedir. Yıllık gıda enflasyonu Ocak’ta yüzde 8,76 iken Şubat’ta yüzde 10,27’ye yükselmiş, buna karşılık gıda dışı enflasyon yüzde 10,28’den yüzde 9,94’e gerilemiştir. Şubat’ta ev eşyası fiyatlarında yüzde 1,23 olarak gerçekleşen enflasyon da aylık TÜFE artışında rol oynamıştır. Buna karşılık giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki yüzde 4,1’lik düşüş aylık enflasyon oranını 0,27 puan sınırlamıştır. Yıllık enflasyon tarafına bakıldığında ise, gıda ve ev eşyası fiyatlarındaki ivmelenmeye karşılık bu değişimin giyim ve ulaştırma enflasyonundaki gevşemeyle dengelendiği görülmektedir.

Çekirdek Enflasyon Gelişmeleri

Fiyat oluşumlarında geçici etkenlerin arındırılmasıyla elde edilen ve para politikasının belirlenmesinde önemli rol oynayan Özel Kapsamlı TÜFE-C Endeksi (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç) Şubat’ta nispeten sınırlı bir artışla aylık yüzde 0,49 artmıştır. Bu artışın Şubat 2017’ye göre (yüzde 0,7) düşük olması sonucu yıllık çekirdek enflasyon Ocak’ta yüzde 12,19 iken Şubat’ta yüzde 11,94’e gerilemiştir. Burada da özellikle yıllık giyim ve ulaştırma enflasyonunun nispeten gevşeyerek çekirdek enflasyondaki düşüşü desteklediği, buna karşılık hizmet fiyatlarındaki artışın yeniden hızlanmasıyla bu iyileşmenin sınırlandığı görülmektedir.

Beklentiler

Merkez Bankası (TCMB) tarafından son olarak Ocak ayında yayınlanan Enflasyon Raporu’nda 2018 yılsonu enflasyon tahmini yüzde 7,9 (yüzde 6,5 – yüzde 9,3 aralığında) olarak açıklanmış, böylece bir önceki raporda açıklanan, aynı zamanda Orta Vadeli Program tahmini olan yüzde 7’ye göre belirgin bir şekilde yükselmiştir.

TCMB Şubat ayı Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlerin ortalama 2018 yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 9,52 ile TCMB tahmininin oldukça üzerindedir. Bu beklenti Ocak ayına göre 3 baz puanlık sınırlı bir düşüş kaydetmiştir. Buna karşılık aynı ankette 12 ay ve 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri önceki aya göre 2’şer baz puan artarak sırasıyla yüzde 9,26 ve yüzde 8,25 olarak açıklanmıştır.

Şubat’ta manşet TÜFE enflasyonu beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen yıllık bazda son 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken, çekirdek enflasyon da son 4 ayın en düşük seviyesindedir. Ancak çekirdek enflasyonun manşet enflasyona göre yüksek olması, hedefin üzerinde seyreden enflasyonda geçici olmayan etkenlerin ağır bastığını göstermektedir.

Öte yandan geçtiğimiz yılın aynı aylarında yıllık enflasyondaki ivmelenmeden kaynaklanan baz etkileri de yıllık enflasyonun düşmesinde rol oynamaktadır. TCMB’nin en son 18 Ocak’ta yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında “enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar” para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği açıklanmıştı. Bu bağlamda 7 Mart’ta yapılacak bir sonraki toplantıda faiz oranlarında değişiklik beklenmezken sıkı duruşun korunması yönündeki sözlü yönlendirmenin yineleneceği öngörülmektedir.