Hakkında

Image

Çin Halk Cumhuriyeti, Dünya’nın en büyük ihracatçısı ve ikinci büyük ithalatçısıdır. Ayrıca, en yüksek ticaret hacmine sahip, en fazla dış ticaret fazlası veren ülkesidir.

Çin, yüksek nüfusu ile dinamik iç pazarının yanı sıra, artan gelir düzeyi ve lüks tüketim miktarındaki artışla, başta global markalar olmak üzere dünyanın ulaşmaya çalıştığı bir pazardır. Çin tüketici pazarının 2022 itibarıyla 8,4 trilyon dolara ulaşması ve halihazırda, ABD tüketici pazarının yaklaşık üçte birine denk gelen Çin tüketici pazarının 2034 yılı itibariyle ABD'yi geçmesi beklenmektedir. Çin pazarı önümüzdeki dönemde önemli fırsatlar barındırmaktadır.

Odamız bünyesinde, üye firmalarımızın Çin pazarı hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri amacıyla “İSO ÇİN MASASI” kurulmuştur. İSO ÇİN MASASI’nda, Odamızca sağlanan hizmetlerin yanında ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan iş birlikleri ile Çin pazarı konusunda tek noktadan üyelerimize hizmet verilmektedir.

Hizmetler

icon

Danışma Hizmetleri

Sorunların çözümüne destek oluyoruz.

icon

Eşleştirme Etkinlikleri

İkili iş görüşmesi organizasyonları ve sektörel heyetler düzenliyoruz.

icon

Ortaklıklar ve İşbirlikleri

Çinli kuruluşlar ve Çin’de çalışan diğer kurumlarla işbirlikleri kuruyoruz.

icon

Haberler ve Duyurular

Güncel gelişmeler ve fırsatlar için Çin Bülteni hazırlıyoruz.

icon

Raporlar ve Araştırmalar

Sektörel raporlar hazırlıyoruz, farklı kaynaklardan araştırmaları paylaşıyoruz.

icon

Eğitim ve Seminerler

Çin’i anlamak ve Çin ile iş yapmak üzerine eğitimler, seminerler ve ortak kuruluşlarla tematik toplantılar düzenliyoruz.

Hizmetlerimizden faydalanmak ister misiniz?
Başvuru formumuzu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Blog

Çin’de patent başvuru sayısı artıyor

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları İdaresi 25 Ağustos’ta yaptığı olağan basın toplantısında, geçtiğimiz yıl Çin’de patent başvuru sayısının bir önceki yıla kıyasla %15 artarak 420 bine ulaştığını duyurdu.

Detay 25 Ağustos 2022

ABD Başkanı Joe Biden Çip Yasasını imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 9 Ağustos’ta Çip ve Bilim Yasası 2022’yi imzaladı. Bu yasa, ABD çip endüstrisine büyük sübvansiyonlar ve fonlar sağlarken sübvansiyon ve fon alan tarafların, 10 yıl boyunca Çin’de önemli ticari işlemler veya yatırım yapmalarını engelliyor.

Detay 25 Ağustos 2022

Etkinlikler

İSO Yükselen Çin ile İş Yapmak Mini MBA Programı

Mini MBA programında, katılımcıların, bugünkü Çin'i ve yaşamakta olduğu ekonomik ile siyasi dönüşümleri anlamaları, pazarın iş yapma ve yatırım ortamını daha iyi kavramaları, Çin'de iş kurmanın ve ticaret yapmanın uygulamadaki adımlarını öğrenerek risk ve tehditlere karşı da daha bilinçli bir konuma gelmeleri amaçlanmaktadır.

Eğitim sonunda katılımcıların küresel ekonomideki ve Çin'deki gelişmeleri daha etkin bir şekilde takip edip kendi firmaları için bu gelişmelerden sonuçlar çıkartabilecek, Çin pazarına giriş ve atılacak adımlar için net bir yol haritası ortaya koyabilecek seviyeye ulaşmaları hedeflenmektedir.

Programın yeni dönemi 4 Temmuz – 26 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Kayıt ve program için lütfen tıklayınız .

Image

Danışman

Image

Iraz TURHAN ALVARAN

2004-2007 yılları arasında T.C. Pekin Büyükelçiliği’nde görev yaptıktan sonra, 2007-2017 yılları arasında TÜSİAD Çin Baştemsilciği; TÜSİAD Pekin Ofisi’nin bünyesinde yer aldığı Çin AB Ticaret Odası’nda KOBİ Çalışma Grubu’nun Yöneticilik görevlerini geçekleştirdi.

Türkiye’ye dönüşünün ardından 2018-2019 döneminde DEİK Çin İş Konseyi Başkan Danışmanlığı’nda bulundu ve Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarına; Çin pazarına giriş, iş geliştirme, kurumsal ilişkileri sağlama ve yönetme görevlerini üstlendi. Çalışmalarına Ocak 2020’den itibaren kendi Danışmanlık firması bünyesinde devam etmektedir.

Çin’de yaşadığı ve çalıştığı 20 yıllık süre zarfında Çin’de kurumsal ilişkiler, lobi faaliyetleri, iş geliştirme, pazara erişim, yatırım, ofis kurma, iki ülke sektörleri arasında network sağlama ve geliştirme alanlarında faaliyetlerde bulundu.

İki ülkenin devlet ve özel sektörlerinin ikili iş ve yatırım faaliyetlerine destek verdi. Pek çok farklı sektörlerde üst düzey heyet organizasyonları, B2B toplantıları, yuvarlak masa CEO toplantıları, fuar organizasyonları tertip etti.

Çin’in Pekin, Shanghai gibi önemli şehirlerinin yanısıra Çin'in farklı bölge ve eyaletlerinde gerek yerel hükümet, gerekse devlet ve özel firmalarla yakın temaslarda bulundu.

1999 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sinoloji bölümünden mezun olan Turhan, Çince üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır. Şu an Anadolu Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yapmaktadır.

Başvuru

Çin pazarı hakkında danışmanlık ve bilgilendirme hizmetlerimizden yararlanmak isteyen üyelerimiz, aşağıdaki form aracılığı ile Odamıza başvuruda bulunabilirler

Ortaklıklar

icon

EU China SME Centre

2010 yılından itibaren AB Komisyonu tarafından finanse edilen ve Avrupalı küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) Çin'de iş yapmaya hazırlanmalarına yardımcı olmak için kurulan EU China SME Centre ile Odamız arasında 2021 yılının Mayıs ayında işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Üye firmalarımız, merkezin internet portalından faydalanabilirler.

İletişim

İstanbul Sanayi Odası

Meşrutiyet Cad. No:63 Odakule, Beyoğlu, İstanbul

cinmasasi@iso.org.tr

(0212) 252 2900 / 174