İSTANBUL SANAYİ ODASI

4. Savunma Sanayii Buluşmaları

17 Mayıs 2022, Salı

Swissotel The Bosphorus İstanbul

Türk sanayiinin köklü temsilcisi İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, stratejik önemi ve teknolojik gelişime etkisiyle Türkiye’nin küresel gücünü belirleyen başlıca faktörlerden olan savunma sanayiinin “milli ve yerli” yapısına katkısını sürdürüyor.

İSO, savunma sanayii temsilcilerini bir araya getireceği “Savunma Sanayii Buluşmaları”nın dördüncüsünü 17 Mayıs 2022 tarihinde düzenleyecek.

Program kapsamında;
Savunma sanayiinin önde gelen temsilcilerinin katılımıyla “Milli Teknoloji Hamlesi’nin Türkiye’nin Teknolojik Dönüşümüne Etkisi” başlıklı panel gerçekleştirilecektir.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde, SAHA İstanbul İş Birliği ile gerçekleşecek buluşmada

Birlikte olmak dileğiyle,

ETKİNLİK BİLGİLERİ

Tarih

17 Mayıs 2022, Salı

Etkinlik Merkezi

Swissotel The Bosphorus, İstanbul

Adres

Vişnezade Mahallesi Acısu Sokağı, No: 19 34357 Maçka, Beşiktaş / İstanbul

Etkinlik Dili

Etkinlik dili Türkçe’dir.

Yaka Kartları

Katılımcılara daha iyi hizmet verilebilmesi, organizasyonun aksaksız yürütülebilmesi ve güvenliğiniz açısından etkinlik boyunca yaka kartlarının takılması önerilmektedir.

M. Fatih Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12.si oldu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini 2008 yılında Onur Derecesiyle tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı. Disiplinler arası araştırmalar ve PMI (Uluslararası Proje Yönetimi Enstitüsü) onaylı proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti. Üniversite mezuniyeti sonrası farklı sektörlerde girişimci olmayı seçti. Kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerle simülasyon yazılım ve donanımları, sanal gerçeklik uygulamaları, dijital reklamcılık ve gıda sektörlerinde faaliyet gösterdi. Şirketlerinde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Ticari hayatın yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol aldı. Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdüren Kacır, T3 Vakfı bünyesinde Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı’nın, Bilim Merkezleri ve Girişim Merkezi programlarının, Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan Teknofest İstanbul’un öncüleri arasında yer aldı.

2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliğine atandı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı yönetim kurulu üyeliğini sürdüren Kacır, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

X

Dr Ali Taha Koç

CB Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı

Dr. Ali Taha KOÇ 1980 yılında Ankara’da doğdu.

Tam burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını yine burslu olarak ABD’deki Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde tamamladı.

2006 yılında araştırma ve geliştirme (AR-GE) mühendisi olarak ABD’de Intel’de çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha KOÇ, Intel’de bulunduğu süre içerisinde 61 patent geliştirdi ve 23 makalesi bilimsel dergilerde yayımlandı. Intel’de uluslararası birçok proje geliştirip, yönetti ve 2013 yılında en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu.

2014 yılında Türkiye’ye dönüşü sonrasında Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin (DBKM) kurulum sürecini yönetti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleriyle, 12 Eylül 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığına atandı.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinin yanı sıra, TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesidir. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir.

Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha KOÇ, evli ve bir çocuk babasıdır.

X

Prof. Dr. Hasan Mandal

TÜBİTAK Başkanı

1965 yılında Eskişehir'de doğan Prof. Dr. Hasan MANDAL, ilk (Yunusemre), orta (Atatürk) ve lise (Motor Meslek) eğitimini Eskişehir’de tamamladı. 1987 yılında ODTÜ, Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden Lisans derecesini (Şeref Öğrencisi), 1992’de İngiltere Newcastle Üniversitesi’nden Doktora unvanını aldı. 1992-1994 yıllarında İngiltere Newcastle Üniversitesinde, 1997-1998 yıllarında da Alexander Humboldt Bursu ile Almanya Karlsruhe Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarda bulundu.

1994 yılında Anadolu Üniversitesi, Seramik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 1996’da Doçent, 2001’de Profesör unvanını almıştır. Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın 70’i SCI kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 140’ın üzerinde eseri ve ayrıca 6 adet de uluslararası kapsamda patenti bulunmaktadır. Atıf Sayısı 1200, H-index’i 16’dır. Prof. Dr. Hasan MANDAL, arasında TÜBİTAK Bilim Ödülü dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde farklı ödüllere layık görülmüştür. Kendisi Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Dünya Seramik Akademisi (WAC) ve Avrupa Akademisi (AE) üyesidir.

Prof. Dr. Hasan MANDAL, 2011-2015 yılları arasında Sabancı Üniversitesinde, Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü, Ocak 2012 itibaren de aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak da görev yapmıştır.

Kendisinin geçmişte yönetsel görevlerinin arasında, Küresel Mühendislik Dekanları Konsey Başkanlığı, Uluslararası Mühendislik Eğitimi Dernekleri Federasyonu 1. Başkan Yardımcılığı, Avrupa Seramik Derneği Başkanlığı, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Türkiye Mühendislik Dekanları Konseyi Genel Sekreterliği, ATAP ve GOSB Teknopark Yönetim Kurulu Üyelikleri, İnovent A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, BOREN Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK, Teknoloji Transferi Mekanizmaları Destekleme Grubu (TEMEG), Mühendislik Araştırma Grubu (MAG) Yürütme Kurulu Üyelikleri yer almaktadır.

Prof. Dr. Hasan MANDAL, 25.03.2015 tarihinde YÖK Üyeliğine atanmıştır. 1 Nisan 2015 tarihinde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi, 21 Temmuz 2016’da YÖK Başkan Vekilliğine seçilmiştir ve bu görevlerini 12 Ocak 2018 tarihlerine kadar sürdürmüştür. Prof. Dr. Hasan MANDAL, 12 Ocak 2018’den 22 Şubat 2018 tarihine kadar Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yapmıştır.

22 Şubat 2018 tarihinde TÜBİTAK Başkanı olarak atanmıştır.

Prof. Dr. Hasan MANDAL, 8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu üyeliğine atanmış ve 1 Kasım 2018 tarihinde Başkan Vekilliği görevine seçilmiştir.

Prof. Dr. Hasan MANDAL, 27 Nisan 2019 tarihinde YÖK üyeliğine seçilmiştir.

X

Hakan Altınay

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi (Moderatör) / Altınay Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı

1964’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört uzay mühendisinden biri olarak 1990 yılında mezun oldu. Türkiye’nin ilk beş serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirdi. 1991’de aynı fakültede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans çalışmalarına başladı. Aynı yıl İTÜ ve Sanayi Bakanlığı’nın ortaklaşa kurduğu Türkiye’nin ilk Teknopark’ı olan İTÜ-TEKMER’de, Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketi Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. 1993’te, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6 kg-f yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini başarıyla geliştirdi. 1994’te üniversiteden ayrılarak Altınay Robotik AŞ’yi kurdu. TÜBİTAK tarafından yürütülen Vizyon 2023 Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında Makine Malzeme Panelinde, Mekatronik Bölüm Yürütücülüğü görevinde bulundu. Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi tarafından 2007’de hazırlanan 28/02/2008 tarihli ve 5746 sayılı AR-GE Kanunu hazırlık çalışmalarında yer aldı.

Çeyrek asırlık birikimiyle beraber hayata geçirdiği kurumsal projelerle, mühendisliğin farklı alanlarında şirketler kuran Altınay, 2018 yılında ALTINAY Teknoloji Grubu olarak çalışmalarına devam ediyor.

Pek çok ödüle layık görülen Altınay, hâlen Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Altınay pek çok sivil toplum kuruluşunda ve ülkemizin öncü iş insanları topluluklarında çeşitli görevleri bulunuyor.

X

Korg. (E) Alpaslan ERDOĞAN

STM Thinktech Koordinatörü

Emekli Korgeneral Alpaslan ERDOĞAN, Kara Harp Okulu İşletme Bölümünü müteakip Kara Harp Akademisi, Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı.

Bosna Hersek ve Napoli-İtalya’da NATO görevlerinde bulundu.

2004 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanı olarak atandı. Sonraki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan ve Prensipler Savunma Planlama ve Kaynak Yönetim Daire Başkan Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı ile 52’nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2012 yılında Korgeneralliğe terfi eden ve 3 yıl boyunca Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı olarak görev yapan ERDOĞAN, 2016 yılında 5’inci Kolordu Komutanlığından Korgeneral Rütbesi ile emekliye ayrıldı.

X

KONUŞMACILAR

Açılış konuşmaları

avatar

Erdal Bahçıvan

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
avatar

Haluk Bayraktar

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı
avatar

Prof. Dr. İsmail Demir

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı

Panel

avatar

Şeref Oğuz

Moderatör - Dünya Gazetesi
avatar

Dr. Ali Taha Koç

CB Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı
avatar

M. Fatih Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı
avatar

Prof. Dr. Hasan Mandal

TÜBİTAK Başkanı
avatar

Korg. (E) Alpaslan ERDOĞAN

STM Thinktech Koordinatörü

Hakan Altınay

Altınay Grup YK Başkanı

4. SAVUNMA SANAYİ BULUŞMALARI ETKİNLİĞİ
17 MAYIS 2022, SALI

Açılış Konuşmaları

- Erdal Bahçıvan, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

- Haluk Bayraktar, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

- Prof. Dr. İsmail Demir, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

10:00-11:00

Kahve Arası

11:00-11:15

SAHA EXPO Tanıtımı

11:00-11:15

PANEL: Milli Teknoloji Hamlesi’nin Türkiye’nin Teknolojik Dönüşümüne Etkisi

- Moderatör: Şeref Oğuz, Dünya Gazetesi

- Dr. Ali Taha Koç, CB Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı

- M. Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

- Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Başkanı

- Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan, STM Thinktech Koordinatörü

- Hakan Altınay, Altınay Grup YK Başkanı

11:15-13:15

Öğle Arası

13:15-14:30

Savunma Sanayii Tedarikçi Buluşması

ASELSAN

ASFAT A.Ş.

ASPİLSAN

BAYKAR

FNSS Savunma Sistemleri

HAVELSAN

İşbir Elektrik A.Ş.

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE A.Ş.)

ROKETSAN

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik

TAI-TUSAŞ

TEI-TUSAŞ

TR MOTOR

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE)

14:30-19:00
Kayıt

Etkinliğimiz oturumlar ve ikili görüşmeler olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

4. Savunma Sanayii Buluşmaları Etkinliğine kaydolmak için lütfen ilgili linke tıklayınız.

Kayıt yapan katılımcılar ikili görüşmelere de katılım sağlayabilirler. İkili görüşmelere katılabilmek için kayıt formunda görüşmek istediğiniz Savunma Sanayii Ana Tedarikçi firmaları seçerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

İkili Görüşmelere kayıt için son tarih 10 Mayıs 2022'dir.

İkili Görüşme Etkinliği

İkili görüşmeler için kaydımız kapanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz. Etkinliğin panel bölümüne kayıt için lütfen tıklayınız.

İletişim

İstanbul Sanayi Odası Ar-Ge ve Teknoloji Şubesi

0212 252 29 00 / 311-313-314

back to top