Image
0

Sürdürülebilirlik, İklim Krizi, Yeni Ekonomik Düzen

Konuk Konuşmacı: Prof. Jeffrey D. SACHS, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümler Ağı Başkanı, Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü

Dünyaca ünlü bir ekonomi profesörü ve sürdürülebilir kalkınma konusunda küresel bir lider olan Sachs, BM Geniş Bant Kalkınma Komisyonu komisyon üyesi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları savunucusudur. Prof. Sachs ayrıca, 2001-2018 yılları arasında, BM Genel Sekreterleri Kofi Annan (2001-2007), Ban Ki-moon (2008-2016) ve António Guterres'in (2017-2018) Özel Danışmanlığı görevlerini yürütmüştür.

Ekonomik konuların yanı sıra insan kaynaklı iklim değişikliği ile mücadele ve aşırı yoksulluğun engellemesi konularında etkili stratejiler yaratmasıyla tanınan Jeffrey Sachs, çevre liderliği ile ilgili önemli bir küresel ödül olan 2015 Blue Planet Ödülü’nün sahibidir. Time dergisi, en etkili 100 dünya lideri kategorisinde iki kez yer verdiği Sachs’ı “en tanınmış ekonomist” olarak adlandırırken The New York Times ise “dünyanın en önemli ekonomisti” olarak nitelemektedir. Ayrıca Prof. Sachs The Economist tarafından yapılan bir ankette, yaşayan en etkili üç ekonomist arasında gösterilmiştir.

>Sachs, aralarında New York Times’ın en çok satan kitaplarının da bulunduğu çok sayıda kitabın yazarı ve editörüdür. En son Küreselleşme Çağları; Coğrafya, Teknoloji ve Kurumlar (The Ages of Globalization: Geography, Technology, and Institutions) (2020) isimli kitabı yazmıştır.