09.04.2014 Sektörde Teknik Eleman ve Uzman Kadro Eksikliğinin Karşılanması İçin Yabancı Uyruklu İşçilerin Kayıtlı İstihdamı

6. Grup Meslek Komitemizin 9 Nisan 2014 tarihli re’sen kararı çerçevesinde, hazır yemek sektöründe teknik eleman ve uzman kadro eksikliğine ait sorunların çözülmesi için yabancı uyruklu  işçilerin kayıtlı istihdamı konusunda kolaylık sağlanması yönünde girişimde bulunulması talep edilmiştir.

9 Mayıs 2014 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gerçekleştirilen ziyarette konu yazılı olarak Bakanlığa iletilmiştir.

09.04.2014 Pirinç İthalatında Uygulanan Gümrük Vergisinin Düşürülmesi

6. Grup Meslek Komitemizin 9 Nisan 2014 tarihli re’sen kararı çerçevesinde, pirinç ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesi yönünde Odamızın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi  Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulması talep edilmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.

09.04.2014 İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Ziyaret

6. Grup Meslek Komitemizin 9 Nisan 2014 tarihli re’sen kararı çerçevesinde, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine Nisan ayı içerisinde “Üretim Yerlerinde Endüstriyel Yemek Atıkları Ölçümleri” ile ilgili İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bir ziyaret gerçekleştirilmesi talep edilmiştir.

Konu ile ilgili 14 Mayıs 2014 tarihinde İSKİ’ye ziyarette bulunulmuştur.

12.03.2014 Hazır Yemek Sanayiine Yönetil Sektörel Rapor Hazırlanması

6. Grup Meslek Komitemizin 12 Mart 2014 tarihli re’sen kararı çerçevesinde, Odamızın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte hazır yemek sanayiine yönelik bir sektörel rapor hazırlanması talep edilmiştir.

Hazır yemek sanayiine yönelik sektörel rapor hazırlanması konusunda Odamızın işbirliği yapmak istediği ile ilgili talebimiz TOBB’a iletilmiştir.

10.07.2013 TOBB'da Hazır Yemek Sektör Meclisi Kurulması

TOBB bünyesinde kurulu bulunan sektör meclislerine ek olarak hazır yemek sektörüne yönelik ayrı bir sektör meclisinin kurulması için gerekli çalışmaların başlatılması yönünde TOBB’a yazılı başvuru yapmıştır.

12.02.2014 TUİK İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne Ziyaret

Meslek Komitesi Üyeleri ve Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile TUİK İstanbul Bölge Müdürü İsmail Gökalp’e 12 Şubat 2014 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

30.01.2014 Sektörün Sorunları ve Bu Sorunlara Yönelik Çözüm Önerilerinin Görüşüleceği Genişletilmiş Sektör Toplantısı

30 Ocak 2014 tarihinde Odamız Meclis Toplantı Salonu’nda  söz konusu etkinlik gerçekleştirmiştir.

Etkinlik detayları için tıklayınız.

08.01.2014 TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü Yetkilileri İle Toplantı Talebi

6. Grup Meslek Komitemizin 8 Ocak 2014 tarihli re’sen kararı çerçevesinde, TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir toplantı düzenlenmesi talep edilmiştir.

TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü ile yapılan toplantılarda Odamız ve TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü bir Protokol yapılmıştır. Bu çerçevede Türkiye geneli ve İstanbul için Ana Harcama Gruplarına göre değişim oranları ile Gıda ve Alkolsüz İçecekler madde ağırlıkları ve madde fiyatlarının içerir veriler 6. Grup  Meslek Komitemiz ile her ay paylaşılmaktadır.

20.12.2013 Hijyen Eğitimi Yönetmeliği Kapsamında Eğitimlerin Planlanması ve İçeriğinin Belirlenmesi İle İlgili Kurulacak Komisyonda Bir Temsilcinin Yer Alması

6. Grup Meslek Komitemizin 20 Aralık 2013 tarihinde almış olduğu re'sen kararında; Hijyen Eğitimi Yönetmeliğinin (5 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı RG) 7. maddesi kapsamında  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde eğitimlerin planlanması ve eğitim içeriğinin belirlenmesi için kurulacak komisyonda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden bir temsilcinin yer alacağı belirtilerek,  söz konusu komisyonda Meslek Komitesinden bir temsilcinin yer alması talep edilmiştir.

Komisyonda Odamızdan bir temsilcinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kontenjanında yer alması ile ilgili talebimiz TOBB'a iletilmiştir.

21.08.2013 Karkas Et Fiyatlarında Yaşanan Artış

21.08.2013 tarihinde Odamız mekanında İSO, İTO, İTB'nin ilgili meslek komiteleri üyelerinin katılımı ile et sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda çıkan kararlar, üç oda başkanının imzası ile 05.09.2013 tarihli yazı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. M. Mehdi Eker ve TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletilmiştir.

Ayrıca İSO, İTO ve İTB temsilcilerinden oluşan bir heyet, 13 Eylül 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'ya ziyarette bulunmuştur.

25.07.2013 Gıda Sektöründe Üretim Yerlerinde Çalıştırılması Zorunlu Personel İstihdamı

25.07.2013 tarihli yazımız ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na yazıı başvuru yapılmıştır.

Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay işlemlerine Dair Yönetmelikte yapılan 7 Ocak 2014 tarihli değişiklik ile gıda işletmelerinde istihdamı zorunlu personel uygulaması bürokrasi ve maliyet açısından rahatlatılmış ve sınırlandırılmıştır.

Mevzuat ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız