Meslek Liseleri, Kalkınma Bankacılığı ve İş Sağlığı

Pandemi döneminde parlayan yıldızlardan birisi meslek liselerimiz oldu. Meslek liselerimizin Covid-19 ile mücadelede üstlendikleri toplumsal rol bir yana gerek sağlık malzemeleri ihtiyacına ve gerekse solunum cihazı üretimine yönelik katkılarını ilerleyen sayfalarımızda ayrıntılı bir şekilde okuyacaksınız.

Burada şunu ifade etmek istiyorum; Türkiye’de meslek liseleri yeniden doğuyor. Çok mütevazı imkanlarla ama en büyük sermayeleri olan heyecan ve gönülle, inançla okullarımızdaki öğretmenlerimiz, müdürlerimiz ve kıymetli öğrencilerimiz gerek maske ve gerekse solunum cihazı üretimindeki başarı ve katkılarıyla gönüllerimizdeki yerlerini yeniden kazandılar.

Ne yazık ki son 30 seneye yakın bir zamandır unutulan, maalesef her geçen gün marka değeri kaybolan meslek liselerimiz herhalde o geçmişin bütün küllenmiş algısını bu dönem yazdıkları hikayelerle yıkıyorlar.

Bu okullarda geleceğimize ve ülke ekonomisine katkısı olacak girişimciler yetişiyor. İnşallah geleceğin Türkiye’sinde de hak ettikleri aktörler olma yolunda ilerleyecekler. Ne mutlu ki; biz de bu konuda öncülük ettik, ortaklık yaptık, bu projenin dahilinde olduk. Hakikaten Türkiye meslek liselerinde bir tarih yazıyor. Bunu iftiharla söylüyorum. Bu süreç inşallah şöyle veya böyle geride kalacak ama meslek liseleri Türkiye’de hak ettiği yeri mutlaka alacak. Özellikle geçen yılki sıçramanın ardından bu yılki lise tercihlerinde de bunu açıkça göreceğimiz inancındayım.

Meslek liselerimizin, yeniden eğitim dünyamızın en saygın köşe başlarından birine yerleştirilmesi sürecinde, biz sanayicilerin de önemli bir rol üstlendiğini yukarıda belirttim. Hatırlatacak olursam, İSO olarak 1,5 yıl önce Millî Eğitim Bakanlığımız ile Meslek Liseleri Protokolü imzalamış ve bu kapsamda 35 okulumuzun destekçisi olmuştuk. Ben buradan bir kez daha, meslek liselerine yeniden saygınlık kazandırma yolunda biz sanayicileri de yanlarına alan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’a, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer’e, cesaretimiz ve heyecanımızı artıran katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Burada İSO olarak Covid-19 ile mücadele anlamında çok anlamlı bir çalışmamızdan da söz etmek istiyorum. O da oluşturduğumuz “Covid-19 Özelinde Salgın Hastalıklarla Mücadele Standardı”. Bu çalışmamızı, yeni normalde yeni kurallara sahip üretim sürecinde asıl önceliğimiz olan tek bir çalışanımızın dahi zarar görmemesi amacıyla başlattık. Çünkü ancak insanımızın sağlığının yerinde olmasının, üretimin tüm süreçlerini güvenli ve sürdürülebilir bir hale dönüştüreceğine inanıyoruz. Ayrıntılarını ilerleyen sayfalarımızda okuyacağınız bu çalışmamızın sanayicimize hayırlı olmasını diliyorum.

Ekonomik kalkınmamızı hızlandırmak, yeni yatırımlarla sanayimizi geliştirmek öncelikli hedefimiz olmaya devam ediyor. Bu bağlamda haziran ayı meclis toplantımızda Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop’u, “Sanayiye Dayalı kalkınmada Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Vizyonu ve Hedeflerinin Sanayimizin Geleceği Açısından Önemi” başlıklı gündem maddesiyle ağırladık. Geleceğe yönelik etkili ve sonuç alıcı adımların atılması açısından verimli bir toplantı oldu.

Pandemi koşullarında bile sanayimizin çarklarının döndüğünü görmek mutluluk verici. Bu bize sanayiciliğin bir coşku ve heyecan işi olduğunu gösteriyor….

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı