Yeni bir 10 yıla girerken…

2018 kadar olmasa da 2019’u da stresi bol bir yıl olarak tamamlıyoruz. Yeni bir 10 yıla ilk adımlarımızı atarken, “2019’dan ekonomik olarak aklımızda kalan ne oldu?” diye sorulacak olursa; “Finansal dengelenmede yakaladığımız başarı” derim. Gerçekten de derin bir finansal krizin ardından gelen 2019’un ekonomimiz için kolay bir yıl olmayacağını biliyorduk. Fakat hükümetimizin 2018 yılının sonunda ortaya koymuş olduğu güçlü irade sayesinde, başta finansal piyasalar olmak üzere ekonomimiz yeniden dengeleme süreci içine girdi.

Döviz piyasasının yüksek volatiliteden ve oynaklıktan kurtarılıp belirli bir dengeye oturtulması, bu stabilizasyonla ve dengelenmeyle beraber enflasyonun toparlanarak yüzde 10’lar seviyesine kadar indirilmesi ve dengelenmenin en önemli halkası olan; yıla yüzde 24’lerle girdiğimiz Merkez Bankası faizlerinin yüzde 12’lere kadar indirilmesi… Elbette bunlara ilaveten 2019’un “cari açık”ı değil “cari fazla”yı konuştuğumuz yıl olması…

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, hükümetimizin 2018 yılının sonlarında ortaya koyduğu yeniden dengelenme hedefinin finansal bacağında, önemli bir başarının yakalandığını özellikle vurgulamak isterim. Geçen ay Meclis konuğumuz olarak ağırladığımız TC Merkez Bankası Başkanı Sayın Murat Uysal ile finans dünyasındaki bu gelişmeleri istişare etme fırsatı bulduk. Bu iyileşmenin, 2020 yılında nitelikli ve sürdürülebilir bir büyüme için yatırım fırsatına dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdik. Bu bağlamda Merkez Bankamızın, rekabetçi üretim ve verimliliğin geliştirilmesi adına, firmalarımızın sağlam bir finansal yapıya kavuşturulmasına odaklanacağına yürekten inandığımızı dile getirdik. Sayın Uysal’ın değerlendirmelerini ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

İSO olarak çevreye son derece duyarlıyız. Bunu sadece çeşitli toplantılarda kavramsal olarak ele alarak bir farkındalık yaratarak yapmıyor, aynı zamanda sahada attığımız adımlarla da destekliyoruz. Özellikle 1994 yılından bu yana yürüttüğümüz ağaçlandırma çalışmalarını buna örnek gösterebilirim. Bugüne kadar İstanbul’da Çatalca, Pendik, Şile, Kemerburgaz’da, ayrıca Ankara, İzmir, Antalya, Çanakkale, Tekirdağ, Kayseri ve Adıyaman illerinde toplam 41 bine yakın fiden dikimi yaptık. Geçen ay bu konuda hepimizi mutlu eden bir adım daha attık. İSO olarak, Şile’de 20 bin Üye Hatıra Ormanı projesinin ilk fidanlarını yönetim ve Meclis üyelerimizin katılımıyla diktik.

Bu duygularla “Yeni Bir 10 Yıl”a adım atacağımız 2020 yılının hem ülkemize ve hem de tüm sevdiklerimize huzur, sağlık ve başarı getirmesini diliyor, herkesin yeni yılını kutluyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı