İstihdam Seferberliği ve İSO…

Geçen ay istidamın artırılmasına yönelik ikinci bir seferberlik başlatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlattığı “İstihdam Seferberliği” gerçekten işgücü yaratacak olan işverenlerimize yönelik çok önemli teşvikler içeriyor. Ayrıntılarını ilerleyen sayfalarımızda bulabileceğiniz sekiz başlıktaki bu desteklerle önümüzdeki aylarda işgücüne moral verici yeni iş alanlarının yaratılacağına gönülden inanıyoruz.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) olarak İstihdam Seferberliği’ne yönelik ilimizde ilk adımı atan Oda olduk. Proje kapsamında işverenlere verilen ilave teşviklerin daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu geniş katılımlı bir seminer ile ele aldık. Faaliyetlerimizi bu ilk adımla sınırlamadık. SGK, İŞKUR ve ilgili bakanlık uzmanlarıyla birlikte seminerlerimizi İstanbul’un istihdamı en yoğun sanayi bölgelerine de taşıdık. Öte yandan mektup ve sosyal medya yoluyla da üyelerimize yönelik etkin bir farkındalık yaratma ve bilgilendirme faaliyeti yürüttük.

Sadece bu seferberlik konusunda değil, biz sanayiciler, attığımız her adımda “Önce Türkiye” diyoruz. Ülkemizin toplumsal refahı ve barışı için aş ve iş üretmeyi hep öncelikli görevimiz olarak kabul ediyoruz. Bundan sonra da aynı anlayış ve kararlılıkla ülkemize, ekonomimize hizmet etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isterim.

İSO olarak faaliyetlerimiz başka alanlarda da hız kesmeden devam ediyor. Şubat ayı Meclis toplantımızda Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ı konuk olarak ağırladık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte bizleri bekleyen büyük değişimler hakkında çok faydalı değerlendirmeler yaptık.

Girişimcilik ve dijitalleşme önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu kapsamda ayrıntılarını ilerleyen sayfalarda okuyacağınız İstanbul Kalkınma Ajansı katkısıyla gerçekleştirdiğimiz Koza Projesi Lansman Toplantımız ile Sanayide Dijital Dönüşümün Kilometre Taşları Lansmanı etkinliğimizi Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Kacır ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Sayın Barış

Yeniçeri’nin katılımlarıyla ve sanayicilerimizin yoğun ilgisiyle gerçekleştirdik.

Nisan sadece baharın en güzel ayı değil, aynı zamanda ulusal egemenliğimiz ve yarınlarımızın güvencesi sevgili çocuklar için anlamlı bir bayramın kutlandığı ay. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun. Bu bayramı çocuklarımıza armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, rahmet ve şükran duygularıyla anıyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı