Sanayinin Sonsuz Işığında

Kitap, Osmanlı’nın İstanbul’u fethinden hemen sonra Cumhuriyet’in kuruluş dönemine ve ardından günümüze kadar olan sanayiyi tarihi, ekonomi ve siyasi gelişmelerle iç içe anlatıyor. Eser, Osmanlı’nın 1453 yılında İstanbul’u fethinden 1839 yılı Tanzimat Dönemi’ne kadar Tophane-i Amire, Tersane-i Amire ve Darphane-i Amire ile atılan ilk sanayileşme adımları ile başlıyor. Fabrikalaşma sürecinin tekstil, kağıt, cam ve tütün gibi ham maddesi yerli sektörlerde nasıl yol aldığı ayrıntılarıyla ele alınıyor. Tanzimat’ı izleyen Meşrutiyet ve Meşrutiyet’in olumlu olumsuz, tüm sorumluluğunu üstlenen Cumhuriyet Dönemi’ndeki gelişmelerle devam eden eserde, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” şiarıyla kurulan genç Türkiye’nin kumaşını, şekerini, tuzunu ve tütününü üretmekle yetinmeyip ağır sanayiyi kurmaya soyunduğu dönem çeşitli örneklerle anlatılıyor. Sanayinin teknolojiyi yakalama ve üretime dönüştürme çabaları sonucu 1950’lerde ilk toplu iğnenin üretilmesi, 1960’lardan itibaren hız kazanan sanayileşme hamleleri, tezgahlardan buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, elektrik süpürgesinin çıkması, 1970’lerde televizyonun sanayi işletmelerinin programlarına girmesi gibi bazı detaylar da kitapta aktarılan dönem gelişmeleri arasında yer alıyor.

İNDİR

Üretenlerin Öyküsü

Türkiye sanayi tarihi üzerine röportajlardan oluşan Üretenlerin Öyküsü kitabında 28 duayen sanayici ve sanayi öyküsüne tanıklık eden başarılı isimler bulunuyor. Aralarında Merhum İbrahim Bodur’dan Asım Kibar’a, Jak Kamhi’den Rahmi Koç’a ve halen şirketlerinin başında olan Ahmet Nazif Zorlu, Bülent Eczacıbaşı, Tuncay Özilhan gibi isimler bulunan 28 duayen, kişisel tecrübeleri ile sanayinin geçmişine ve geleceğine ışık tutuyor.

İNDİR

Kauçuk Ürünleri İmalatı Sanayi Sektör Raporu

Kauçuk Ürünleri İmalatı Sanayi Sektör Raporu

İNDİR

Türkiye'nin İkinci 500 Sanayi Kuruluşu 2015

1998 yılından itibaren gerçekleştirmekte olduğumuz Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi kuruluşunu izleyen İkinci 500 Sanayi Kuruluşu çalışmasının sonuçları dergimizin bu sayısında kamuoyuna sunulmuştur.

SATIN AL

Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2015

İstanbul Sanayi Odası'nın, ilk defa 1968 yılında 100 Büyük Sanayi Kuruluşu olarak başlattığı ve kendini geliştirerek 48 senedir sürdürmekte olduğu Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasının 2015 yılı sonuçları dergimizin bu sayısında kamuoyuna sunulmuştur.

SATIN AL