Çalışarak, Üreterek Var Olmak

  • Arşiv

Ekonomisini geliştirmiş, toplumsal zenginliğini artırmış ülkeler çalışarak, üreterek var olmaya önem veren ülkelerdir. Bunun yolu da üretim ekonomisinin desteklendiği güçlü sanayiden geçiyor. Biz İstanbul Sanayi Odası olarak bu anlayışın hep destekçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. İşte, bu yaklaşımdan hareketle 2018-2022 Çalışma Programımızı hazırladık.

Dünyadaki yeni nesil sanayi anlayışı çok daha rekabetçi, çok daha bilgi yoğun, çok daha yüksek katma değerli bir üretim yapısına dayanıyor. Özellikle sahip olduğu teknoloji birikimini ekonomik rekabet avantajına dönüştürmek isteyen gelişmiş ülkeler, yeni sanayileşme dönemine yeni teknolojilerle, yeni ürünlerle ve yeni üretim modelleriyle giriyor. Geçmişten kalma, ucuz ham madde ve düşük katma değerli üretim anlayışı, bütün dünyada yerini yenilikçi üretim anlayışına bırakıyor. Kimi zaman yıkıcı da olan yenilikler ekonomileri, toplumsal hayatı ve üretim modellerini derinden etkilerken; bizim de sanayimizi yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli bir yapıya kavuşturmamız kaçınılmaz bir zorunluluğa dönüşmüş durumda. Dergimizin bu sayısında geniş yer ayırdığımız Çalışma Programımız bu dönüşümün nasıl gerçekleşeceğinin yol haritasını ortaya koyuyor.

Üretim hayatımız ve sanayimiz için çatı kuruluşumuz TOBB bünyesinde de çözümler üretmeye, etkili ve sonuç alıcı işbirliklerine önem veriyoruz. TOBB’un Mayıs ayındaki 74. Genel Kurulu’na TOBB delegelerimizle birlikte geniş bir katılım sağladık. Bu genel kurulda yeniden TOBB Sanayi Odaları Konseyi Başkanı olarak seçilmemi sanayimiz adına gurur verici buluyorum. Konsey Üyesi arkadaşlarımızla üretimi ve sanayimizi önemseyen bir anlayış ile TOBB çatısı altında verimli çalışmalar yapacağımıza yürekten inanıyoruz.

Bu sayımızda, ekonomik büyümeyi hızlandıran ve uluslararası rekabet gücünü artıran teknokentler dosyasına yer verdik. İlk kez 60 yıl önce Türkiye’de çalışmaları başlayan teknokentler, bugün 47 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye sanayisine ve sanayicisine sunduğu hizmetlerle dikkat çeken teknokentler üniversite, sanayi ve devlet işbirliğiyle gelişimini sürdürüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün görüşleri ile katkı sağladığı dosyamızı keyifle okumanızı diliyorum.

Bereket ve rahmeti beraberinde taşıyan 11 ay özlemle beklenen Ramazan ayını yaşıyoruz. Dayanışmanın, paylaşmanın yaşandığı Ramazan ayının tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı