İnteraktif Bir Kongre

  • Arşiv

İstanbul Sanayi Odası’nın bir marka değeri olma özelliğine sahip Sanayi Kongresi’ni, uzun ve yoğun uğraşılar sonucunda yeni çağın ruhuna uygun, yeni bir formata kavuşturmuş bulunuyoruz.

Yeni nesil ilk interaktif Kongremize “birlikte yaratmak” ve “iş birliği” kavramları damgasını vururken; Haliç Kongre Merkezi’nde 8 Ekim 2015 tarihinde, Anadolu’dan çok sayıda sanayi ve ticaret odalarının iş birliğiyle Kongremiz adeta bir platforma dönüşecek.

Geçen yıl 12. Sanayi Kongresi’nde “Bütünsel Kalkınma için Vasatlıkla Yüzleşme” teması tartışılmıştı. Bu yıl ise “Vasatlıktan Çıkış için İnsan ve Kültür - Geleceği Birlikte Kuralım” teması üzerinde durulacak.

Bu kapsamda her platformda dile getirdiğimiz “Bütünsel Kalkınma” kavramında dünyanın en iyi örneklerinden biri olan Finlandiya modeli, Kongrenin en önemli konularından birisidir.

13. Sanayi Kongremizde dünyada ve Türkiye’de önemi giderek artan yeniden üretim ekonomisi konusu, şu dört çalıştayda ele alınacak: “Nasıl Üretim?”, “Nasıl İnsan?”, “Nasıl İş Birliği?” ve “Nasıl Sürdürülebilirlik?”

Çalıştay katılımcılarının oluşturacağı kompozisyon da dikkat çekici: Anadolu’dan ve İstanbul’dan sanayiciler, gençler, kadın girişimciler, melek yatırımcılar ve kanaat önderleri.

13. Sanayi Kongresi’nde üç özgün etkinlik aracılığıyla matematik, başarısızlık ve teknoloji konuları ele alınacak. PİSA ve YGS/ LYS sonuçları matematik alanında vahim bir başarısızlık örneği olarak önümüze çıkıyor. Bu hususta toplumsal bir duyarlılık oluşturmak amacıyla matematik konusuna Kongremizde özellikle odaklanılacak. Ülkemizde sadece başarıya odaklı bir anlayış hakim. Oysa başarısızlık da hayatın bir parçası. Gençler sadece başarıya odaklanınca başarısızlığı tolere etmekte zorlanıyor, yeni bir başlangıç yapmaktan sakınıyorlar. Bu önemli konu da Kongremizin gündeminde.

Büyük bir emek ve çabayla hazırlıkları son aşamaya gelen 13. Sanayi Kongremizde siz değerli sanayicilerimizi aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyacağız…

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı