Sanayinin Sönmeyen Işığı

  • Arşiv

İstanbul’un sanayisi ve İstanbul Sanayi Odası, Türkiye için son derece değerli bir geleneğe ve birikime sahip. İstanbul Sanayi Odası ki 65 yıldır bu ülke için ve sanayicilerimiz için yol gösteriyor. Evet, bir çınar gibi köklü ve güçlü bir tarihe sahibiz. Ve hemen belirtmeliyim ki, bizi bugünlere taşıyan sanayici büyüklerimize karşı büyük bir şükran borcumuz var.

İstanbul Sanayi Odası Yönetimi olarak kuruluşunun 65’inci yıl dönümü şerefine günümüz ve gelecek nesiller için önemli bir kaynak niteliği taşıyan değerli bir arşiv çalışmasına imza attık. Çalışmamız, üretime yönelik toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla gerek İstanbul gerekse Türkiye’deki sanayi tarihini anlatan iki ciltlik kitap ve belgeselden oluşuyor.

Titiz ve kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan “İstanbul Sanayi Tarihi/Sanayinin Sonsuz Işığında” kitabı ve aynı adı taşıyan belgesel film ile “Üretenlerin Öyküsü” isimli kitap, Osmanlı’dan günümüze sanayinin gelişimini tarihsel, kültürel, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele alıyor, duayen sanayiciler ve dönemin tanıklarıyla yapılan röportajlarla geçmişin izleri üzerinden geleceğe ışık tutuyor.

Sanayimizin ve sanayicilerimizin sorunlarına çözüm bulma noktasında çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. İSO Meclisi’nin 2017 yılı aylık son olağan toplantısında Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’yi ağırladık. Sayın Bakanımız 2018’in kentsel dönüşümde seferberlik yılı olacağını söyledi.

Biz de İSO olarak İstanbul’da göçebe olmak zorunda bırakılan sanayinin rekabet gücünün sekteye uğradığını belirterek biri Avrupa’da diğeri Asya’da olmak üzere İstanbul sanayisinin dönüşümüne imkan sağlayacak iki yeni OSB’nin kurulması gerektiğini bir kez daha dile getirdik.

İSO olarak 1 Ocak 2018 itibarıyla yeni bir projemizi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İSO Arabuluculuk Merkezimiz ile Üyelerimize kendi aralarında veya üçüncü taraflarla olan anlaşmazlıklarda hızlı, ekonomik, güvenilir ve uzlaşmacı bir çözüm sunuyoruz.

Her zaman olduğu gibi heyecanımızı yitirmeden tüm sanayicilerimize yol göstermeye ve hizmet vermeye devam edeceğiz.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı