Terör Türkiye’yi Yıldıramaz

  • Arşiv

Türkiye’nin büyümeye, refaha ve uygarlığa dönük olması gereken gücü ve enerjisi son günlerde hepimizin acı bir şekilde tanık olduğu gibi maalesef başka yönlere kanalize edilmek isteniyor. Beşiktaş’ta polislerimizi, Kayseri’de ise askerlerimizi hedef alan hain terör saldırılarında şehitler verdik. Milletçe büyük bir acı yaşadık. Bu saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Derin bir üzüntü içinde olsak da terörün vahşi ve insanlık dışı tuzaklarına düşmeyeceğiz. Geleceğimize olan inancımız asla sarsılmayacak. Bu zorlu süreçten üreterek ve hayatı devam ettirerek çıkmaya önem vermeliyiz. İSO olarak bu anlayış eşliğinde faaliyetlerimizi hep sürdürdük, sürdürmeye de devam edeceğiz.

Kasım ayı Meclis toplantımızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nu ağırlayarak, sanayiciler olarak hepimizi çok yakından ilgilendiren çalışma hayatına dair yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi Sayın Bakanımıza birinci elden ifade etme şansı bulduk. Dergimizin bu sayısında bu konuya yönelik ayrıntılı bilgi ve açıklamaları bulabilirsiniz.

İstanbul Sanayi Odası olarak mesleki eğitime büyük bir önem veriyoruz. Bu çerçevede Aralık ayında konuğumuz olan Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile İSO ve İSO Vakfı olarak Milli Eğitim Bakanlığımız ile mesleki eğitime yönelik yaptığımız işbirliklerini gözden geçirdik. Ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü ve İstanbul’daki OSB Başkanları ile birlikte OSB’lerdeki sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik verimli bir toplantı da gerçekleştirdik.

İSO olarak KOBİ’lerin finansmana erişimde yaşadıkları zorlukları aşmak konusunda her zaman KOBİ’lerimizin yanındayız. İşte bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlattığı “Nefes Kredisi” kampanyasına çok güçlü bir destek veriyoruz. İstanbul Sanayi Odası olarak Odamız üyesi KOBİ’lerimizin kullanımı için toplam 75 milyon liralık kredi hacmi oluşturarak kampanyaya katıldık. Bankalar yoluyla 19 Aralık’ta başlayan, KOBİ’lere yüzde 9,90 faizle bir yıl vadeli olarak kredi kullandırma imkanı devam ediyor.

İstanbul Sanayi Odası olarak, İstanbul’umuzun sanayi ve ticaret hayatına katkı yapmak için farklı ülkeleri tanıma ve işbirliği geliştirme fırsatı sunan “Ülke Günleri” düzenliyoruz. Bu kapsamda 15 Aralık günü düzenlediğimiz “Pakistan Ülke Günü ve Türkiye İçin Fırsatlar Toplantısı”nı Pakistan İstanbul Başkonsolosu’nun, Ekonomi Bakanlığı üst düzey bürokratlarının ve üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. İki kardeş ülkenin iş insanlarının katkılarıyla karşılıklı ticaret ve işbirliğimizin gelişerek daha yüksek düzeylere ulaşacağına inanıyorum.

Hizmeti üyelerimizin ayağına götürme çabalarımız devam ediyor. Yeni bir hizmet birimini daha devreye almanın mutluluğunu yaşıyoruz. İSO Tuzla Hizmet Birimimizi geçtiğimiz ay törenle hizmete açtık. Tuzla’daki İstanbul Anadolu Yakası OSB’de bulunan hizmet binasında yer alan İSO Tuzla Hizmet Birimi sanayi firmalarına yönelik pek çok işlemin burada yapılmasına olanak sağlıyor.

Yoğun faaliyet ve çabalarla geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2016’yı geride bırakırken yeni yılın ülkemize ve biz sanayicilere refah, bereket, barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı