Verimli ve Heyecanlı Bir Ekim Ayı

  • Arşiv

Enerji, savunma sanayi, maliye ve üyelerimize daha yakın olmak konularında değerli ve anlamlı faaliyetlerimizle bir ayı geride bıraktık…

Oda olarak çok önemli gördüğümüz enerji; geçmişten bugüne ekonominin ve sanayinin gelişimiyle birlikte değerini sürekli bir şekilde artırıyor. Öyle ki, bugün ülkemiz için olduğu kadar dünya üzerindeki bütün ülkeler için de üretim ve tüketim açısından yaşamsal bir önem arz ediyor.

Enerjinin önemini vurgularken, öncelikle şu gerçeğin altını çizmek istiyorum ki: Enerji verimliliği her zamankinden daha fazla değer kazanıyor. Enerji verimliliğinin de sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en temel unsurlarından birisi olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde enerji verimliliği konusunda İstanbul Sanayi Odası çatısı altında heyecanlı bir etkinlik yaşadık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Dr. Berat Albayrak ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Ziya Altunyaldız’ın katılımıyla Odamızın “Enerji Verimliliği Ödülleri” sahiplerini buldu.

İstanbul Sanayi Odası olarak savunma sanayinde giderek daha etkin rol üstleniyoruz. Türkiye’de modern savunma sanayinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kadar bu alanda yerli ve milli üretim hedefini çok önemsiyoruz. Bu çerçevede ilgili tarafları bir araya getirmek amacıyla ekim ayında düzenlediğimiz Savunma Sanayi Zirvesi büyük bir ilgi gördü. Sektörün 650’yi aşkın değerli katılımcısını ağırlarken 142 firmamız 505 ikili görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin yararlı işbirliklerine imkan tanıyacağına inanıyoruz…

Sanayicilerimizin gündeminde olan mali konulara çözüm bulmak için yoğun bir gayretin içindeyiz. Geçtiğimiz ay Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ı Odamızda ağırlayarak çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bu çalışma toplantımızda ağırlıklı olarak; İmalat sanayiinde istihdamın özendirilmesi için yapılabilecekler, OSB dışındaki sanayi şirketlerinde emlak vergisi muafiyeti, KDV uygulamaları ve özellikle KDV’nin işletmeler üzerindeki yükünün hafifletilmesi, kamuya verilen teminat mektuplarının sanayide oluşturduğu yük nedeniyle farklı bir modelin uygulanıp uygulanamayacağı gibi konular üzerinde durduk.

Sanayicilerimize daha yakın olmak adına açtığımız irtibat noktalarına ekim ayında bir yenisini daha ekledik. Böylece Yenibosna ve Ümraniye-İMES temsilciliklerimiz ile Tuzla İrtibat Birimi’mizin ardından Hadımköy’de de İstanbul sanayicisine daha yakın olacağız.

Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatanımızın ve milletimizin sonsuza kadar birlik ve beraberlik içinde varlığını sürdürmesi dileğiyle, vefatının 79. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı