İstanbul Kalkınma Ajansı, Yabancı Yatırımcıya Doğrudan Hizmeti Başlatıyor

  • Diğer Haberler
istka-hizmet-toplantisi-02

İstanbul’un 2009’dan bu yana küresel ekonomide gücünü artırması için çalışan ve kentin yüksek katma değer yaratan yenilikçi, yaratıcı ve girişimci ruhunu besleyen bir ekonomik hayata sahip olması için faaliyet gösteren İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), kente kattığı ve katacağı değerleri bir basın toplantısında açıkladı. İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ev sahipliğindeki toplantıya aynı zamanda İSTKA Yönetim Kurulu Üyesi de olan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katıldı. İSTKA Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de yer aldığı basın toplantısında ajansın yeni dönem projeleri aktarıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin “Her yıl verdiğimiz yaklaşık 100 milyon liralık destekle, ilk desteğimizi verdiğimiz 2010 yılından bu yana 402’si ekonomik kalkınma, 308’i sosyal kalkınmaya katkı sağlamak üzere 710 projenin hayata geçmesini sağladık” dedi. İSTKA’nın faaliyetlerini kentin bütün kesimlerini kapsayarak sürdürdüğüne işaret eden Vali Şahin, “Katma değeri yüksek sektörlerin İstanbul ekonomisi içindeki ağırlığının artması için çalışıyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında kentimizin rolünün ne kadar büyük olduğunun bilinciyle İstanbul’u birlikte geleceğe taşıyoruz” diye konuştu.

İstanbul Kalkınma Ajansı, Yabancı Yatırımcıya Doğrudan Hizmeti Başlatıyor

Projelerini sunan kurum ve kuruluşların hedeflerini hibeler ve destekler yoluyla hayata geçirmelerini sağladıklarını ayrıca Türkiye’nin kalkınma hedeflerinin gerçekleşebilmesi için bu yıl İSTKA’nın güdümlü projeler olarak adlandırılan büyük ölçekli projelere odaklandığını söyleyen Vali Şahin, “İstanbul’un ulusal kalkınma hedefleriyle uyumlu ihtiyaçlarını tespit edecek uzman personelimiz sayesinde proje konuları hazırlıyoruz” dedi. Vali Şahin, sözlerine şöyle devam etti: 

“Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle de Finans Teknopark Projesinin çalışmaları devam ediyor. Bu yıl İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Living Lab Deneyim Merkezi projeleri başlatıldı. Çelik İhracatçıları Birliğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açılan Çelik Test ve Araştırma Merkezi ile Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi projeleri halen faaliyetlerini sürdürüyor.”

Vali Şahin, İSTKA bünyesinde bulunan Yatırım Destek Ofisinin her yıl İstanbul’un yatırım ortamını farklı bir bakış açısıyla yansıtan İstanbul Yatırım Rehberini yedi farklı dilde yayınladığını söyledi. Yatırım Destek Ofisini yabancı yatırımcıya doğrudan destek verecek bir yapıya kavuşturduklarını açıklayan Vali Şahin, “Ofis bünyesinde Türkiye’de diğer kalkınma ajansları için model oluşturacak bir hizmet ofisi açıyoruz. Bu ofiste İstanbul’a gelen yabancı yatırımcı, valiliğin yanı sıra 7 kamu kuruluşundaki işlemlerinin başvurusunu, takibini ve sonuçlanmasını görevli personel aracılığıyla gerçekleştirecek. Bu kuruluşlara tek tek gidilmesine gerek kalmayacak” şeklinde konuştu.