İstanbul Sanayi Odası, “Isıl İşlem Sanayi Raporu”nu Açıkladı

  • Diğer Haberler
isil-islem-haber-02

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO), 2001 yılından bu yana çalışmalarını yürüttüğü “Küresel Rekabette İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Sektör Stratejileri Projesi” çerçevesinde 19. sektör raporu olan Isıl İşlem Sanayi sektör raporu açıklandı. İSO 29. Grup Metal İşleme, Şekillendirme, Isıl İşlem ve Kaplama Sanayii Meslek Komitesi’nin ve MISAD (Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği) üyelerinin katkı ve katılımıyla hazırlanan rapor, sektör hakkında güncel bilgilerin yanında sektör temsilcilerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlanan strateji ve politika önerilerine de yer veriyor.

Fabrikasyon metal sanayi sektörünün bir alt dalı olan ısıl işlem sanayi sektörü, 2000’li yıllarda yaşanan hızlı ekonomik büyüme ve ihracat artışıyla birlikte üretim kapasitesini artırdı. Raporda yer alan bilgilere göre son yıllarda sektöre önemli miktarda yabancı sermaye yatırımı yapılırken, sektörün teknoloji ve katma değer yapısı da gelişme kaydetti.

Raporun lansman toplantısı, Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği (MISAD) tarafından 10 Mart 2017 tarihinde Cemile Sultan Korusu’nda yapılan geniş katılımlı bir toplantı ile sektör temsilcileri ve akademisyenlere yönelik olarak yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan aynı zamanda 29. Grup Metal İşleme, Şekillendirme, Isıl İşlem ve Kaplama Sanayii Meslek Komitesi Başkanı da olan MISAD Başkanı Koray Yavuz, sektör raporunun hazırlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti ve plaket takdiminde bulundu. Toplantıya İSO Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede de katıldı.

Toplantıda raporu yayına hazırlayan Dr. Can Fuat Gürlesel bir sunum yaparak, raporun içeriği hakkında bilgi verdi ve sektöre yönelik tespitlerde bulundu. Gürlesel sunumunda “Isıl işlem sanayi ekonomide stratejik bir öneme sahip olup, sanayileşmenin de ön koşuludur. Böyle olduğu halde, sektörün çokta fazla ön plana çıkmaması, yapılan işlemin üçüncü kişiler tarafından fazla görünmüyor olmasından kaynaklanmaktaydı. Biz bu nedenle mümkün olduğu kadar ısıl işlem sanayinin stratejik önemini ortaya çıkartmaya çalıştık. Bundan sonra da ısıl işlem sanayi temsilcilerinin hem kamu otoriteleriyle hem de kamuoyuyla ilişkilerinde, bu stratejik önemini vurgulamaya devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İSO Isıl İşlem Sanayi Sektör Raporu Attach