Dile Kolay, 50 Yıl!

  • Arşiv

Üyelerinden aldığı güçle, Türkiye’nin güçlü bir sanayi ülkesi olması yolunda çaba gösteren İstanbul Sanayi Odası, başarılarla dolu 63 yılı geride bırakmış bulunuyor.

63 yıl önce olduğu gibi bugün de İstanbul Sanayi Odası üyelerine hizmeti asli amaç olarak görmektedir. Bu anlayış eşliğindeki yolculuğumuzda 50 yıldır bizlere kesintisiz bir şekilde eşlik eden yayın organımız Sanayi dergisine sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Dile kolay, 50 yıl! İstanbul Sanayi Odası’nın ve üyelerinin sesi olan dergimiz, Türkiye’nin en eski ekonomi dergisi olma özelliğine sahip. Bu ay ek olarak ilk sayısını tam baskı halinde verdiğimiz Sanayi dergimiz, çıktığı 15 Mart 1966’dan itibaren sanayimizin ve ekonomimizin nabzını tutuyor.

Bugünden geçmişe baktığımızda, Sanayi dergimizin güncel ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli bir değişim ve yenilenme içinde olduğuna tanık oluyoruz.

Sanayi dergimiz yayın hayatı boyunca büyük sanayi işletmelerinin yanında küçük hacimli işletmelerin sorunlarını da sayfalarına taşıdı. Öyle ki, sanayimizin dışa açıldığı ve büyüdüğü yıllarda Şubat 1987 sayısı küçük ve orta boy işletmelerin sorunlarına ayrılmıştı.

1991 yılında 25. yılını kutladığı dönemde Sanayi dergisinde 1990’lı yılların başında yazıların Gümrük Birliği’ne yoğunlaştığı görülüyor. 2000’li yıllara gelindiğinde ise Sanayi dergisi küreselleşme, yerel yönetimlerle işbirliği, teknoloji ve AR-GE gibi konuları mercek altına alıyordu.

Türkiye’deki değişime ışık tutan Sanayi dergimizin kendisi de 2013 yılında köklü bir değişim yaşadı. Ekim 2013 sayısıyla birlikte Sanayi dergisi yeni formatı ile okuyucularının karşısına çıkıyor. Bugün Sanayi dergisi kapak konularının güncelliği, sanayimizin nabzını tutması, ekonomi gündemine yer vermesi ve yaptığı röportajlarla okuyucularının beğenisini toplamaktadır.

Yarım asrı başarıyla geride bırakan dergimizin nice 50 yıllara ulaşmak üzere sanayicilerimizin ve okuyucusunun destekleriyle yoluna yeni başarılarla devam edeceğine inanıyorum…

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı