6. Blue Sea Land Fuarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen yazıda, Balıkçılığın Geliştirilmesi için Sicilya Konsorsiyumu (COSVAP) tarafından 28 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında altıncısı düzenlenecek "Blue Sea Land Fuarı"na ilişkin detaylı bilginin www.bluesealand.eu adresinden ulaşılabileceği kaydedilmekte olup Siracusa Fahri Başkonsolosumuz Domenico Romeo'dan temin edilen bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

  • Akdeniz havzasında yer alan ülkelerdeki tarım ve balıkçılık sektörü temsilcilerini bir araya getiren söz konusu fuar kapsamında, tarım-balıkçılık-gıda üretim zinciri, toprak ve deniz kaynaklarının yenilenmesi, ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel sürdürülebilirlik, üretim süreçlerinde inovasyon, piyasadaki üretimlerde bireysel ve kitlesel sorumluluk konuları işlenecektir.
  • Fuar, özellikle özel sektör katılımcıları için tarım, balıkçılık ve bu alanlarda gıda üretimi konularında bilgi, kapasite ve mevcut sorunlara çözümler konusunda görüş alışverişi, yüz yüze görüşmelerle ticari ilişkiler ve bağlantılar kurma olanağı sağlayacak, ayrıca ülkelerin mutfaklarının tanıtılması imkanı sunacaktır.
  • Bu yılki fuarın ana teması sirküler ekonomi kavramı çerçevesinde Yeşil ve Mavi Ekonomi (Green and Blue Economy) olarak belirlenmiştir. Fuar alanlarında kurumlar, şirketler, araştırma kuruluşları, ticaret odaları ve sponsorlar için 200'den fazla (kamu kurumları için ücretsiz, özel sektör kuruluşları için ücretli) stant mevcut olacaktır.
  • Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen fuara 50 ülkeden Bakan, Bakan Yardımcısı, Bakanlık yetkilileri, Büyükelçiler, işadamları ve tüccarlar iştirak etmiş olup, bu kapsamda 20 farklı sektörden temsilcinin katıldığı fuarda tarım alanında faaliyet gösteren 300 şirket temsil edilmiştir. İşadamları arasında 1500'den fazla yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiş, fuar 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu yıl fuara katılımın daha yüksek olması öngörülmekte ve Türkiye'den katılıma önem verilmektedir.

Yazıda devamla, Romeo'nun fuarda Türk mutfağını tanıtıcı bir stant açılmasının mümkün olduğunu ve bu kapsamda fuara katılacak bir Türk aşçı için ücretsiz konaklama olanağı sağlanabileceğini, ücretsiz konaklama olanağının İtalya'dan alım yapmak üzere fuar kapsamında ikili iş görüşmelerinde bulunacak özel sektör temsilcileri için de mümkün olabileceğini, internet üzerinden kayıt yaptıran katılımcıların bilgilerini doğrudan kendisine e-posta ile iletmeleri halinde gerekli yardımda bulunabileceğini ifade ettiğine yer verilmekte ve kayıtların www.bluesealand.eu adresinden yapılabildiği belirtilmektedir .