İş Sağlığı ve Güvenliği Seminerlerinin İkincisi Tuzla OSB'de Gerçekleştirildi

  • Diğer Haberler
isg-semineri-01_v2

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Sanayi Odası, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri, yoğun bir katılımla 29 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi konferans salonunda gerçekleştirildi. 135 kişinin katıldığı seminere gösterilen ilgi, iş sağlığı ve güvenliği konusunun sanayi tesisleri için ne kadar önemli olduğunu bir kez ortaya koydu.

Seminerin ilk konuşmasını yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Müşavir Avukatı Ulaş Yıldız, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir çok yasal düzenleme yayımlandığını, artık işin uygulama boyutunun önem kazandığını, bu seminerin sanayicilerin bilgilendirilmesi ve bu sayede mevzuatın uygulanması açısından çok faydalı olacağına inandıklarını dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Baltacı ise açılış konuşmasında, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nun ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde bölgesel toplantılara büyük önem verdiklerini, özellikle güncel konularda sanayi tesislerinin yoğun olduğu bölgelerde bilinçlendirme ve bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini, bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği gibi çok önemli ve kritik bir konuda dört kurumun işbirliğinde bir seminer gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Seminerin ilk sunumunu yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Güvenliği Daire Başkanı İsmail Gültekin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Kanun kapsamında yapılan düzenlemeler ile bu düzenlemelerin işyerlerine getirdiği yükümlükler ve sorumluluklar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Sorumlusu Jülide Öztürk, sunumunda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli hakkında bilgi verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Teftiş Ankara Grup Başkan Yardımcısı ve İş Başmüfettişi Ergun Göktaş sunumunda, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan işyeri teftişleri ve denetim uygulamalarına değindi.

Seminerin son sunumun yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Başmüfettişi Hüseyin Özcan sunumunda, büyük endüstriyel kazaların önlenmesine ilişkin düzenlemeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Seminer, sunumlar sonrası gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde katılımcılardan gelen soruların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından cevaplanmasının ardından sona erdi.