İSO, Şile’de “Geleceğe Nefes” Olacak 20 Bin Fidan Dikimini Başlattı

  • Diğer Haberler
sile-hatira-ormani-01

İstanbul Sanayi Odası (İSO), gerek Türkiye’de gerekse İstanbul’da ağaçlandırılmış alanların çoğalmasına yönelik verdiği desteği sürdürüyor. Sosyal sorumluluk bilinciyle çevreye verdiği önemi her fırsatta gösteren ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ülke genelinde bugüne dek 41 bine yakın fidan dikimi gerçekleştiren İSO, şimdi de “İSO 20 bin Üye Hatıra Ormanı” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Başkan Yardımcıları İrfan Özhamaratlı ile Sadık Ayhan Saruhan ve İSO Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ile çok sayıda İSO Meclis ve Meslek Komiteleri üyelerinin katılımıyla 30 Kasım Cumartesi günü Şile-Sofular bölgesinde gerçekleşen törende ilk fidanların dikimi yapıldı.

İSO, 20 bin Üye Hatıra Ormanı projesi ile oda üyeleri başta olmak üzere toplumda çevreye olan duyarlılığa ve algıya katkı sağlamayı, farklı kurum ve kuruluşlarla bu konuda sürdürülebilir iş birliklerinin geliştirilmesini ve tüm Türkiye’de ağaçlandırılma alanlarının artırılmasını hedefliyor.

Öncesinde İstanbul Orman Bölge Müdürü Recep Ateş tarafından günün anlam ve önemi bağlamında bir plaket takdim edilen İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, dikim töreni ile ilgili şunları söyledi:

“Sanayicilik sabır, mücadele, hayal etmek ve gelecek demektir. İSO 68 yıl önce bir avuç fidanla yola çıkan Türk sanayiciliğinin en önemli simge kuruluşu. Bu sene bizim için çok anlamlı noktaya geldik. Geçtiğimiz haftalar içinde 20 bin üyeye ulaştık. O günkü koşullardan bugünlere orman olduk. Birlikteliğimizin önemli bir simgesi olarak ekeceğimiz fidanlarla aramızdaki birliği daha güçlü bir şekilde göstermek istedik. Bizden sonraki nesillerin ilham alması ve gelecek adına yapacağımız en kıymetli değer fidan dikmek. Gidecek yolumuz çok. Geleceğe dair yatırım yaparsak bu ülkenin geleceği kazanacak.”

İSO’nun yakın zamanda ulaşmayı planladığı 20 bin üye sayısına atfen hayata geçirdiği proje kapsamında, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile iş birliği içinde İstanbul’un Şile ilçesinde kısa sürede toplam 20 bin fidan dikimi gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin en büyük sanayi odası olan İSO, böylece her yıl 11 Kasım'ın “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmesinin ardından yürütülen “Geleceğe Nefes” ağaçlandırma seferberliğine de destek olmayı amaçlıyor.

İSO, 1994 yılından bu yana yürüttüğü ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, bugüne kadar İstanbul’da Çatalca, Pendik, Şile, Kemerburgaz’da, ayrıca Ankara, İzmir, Antalya, Çanakkale, Tekirdağ, Kayseri ve Adıyaman illerinde toplam 40 bin 935 fidan dikimi gerçekleştirdi.