İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Temmuz 2016 Raporları Açıklandı

  • Diğer Haberler
PMI-temmuz2016

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksi, haziran ayına göre iyileşme kaydederek temmuz ayında 47,6’ya yükseldi. İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksine göre, temmuz ayında üretim ve yeni siparişlerdeki gerileme haziran ayına göre hız kesti, girdi fiyatları enflasyonu da gerilemeyi sürdürdü.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Temmuz 2016 dönemi sonuçları açıklandı.

Buna göre İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksi, Türk imalat sektöründeki daralmanın temmuz ayında devam ettiğine ancak daralma hızının haziran ayına kıyasla azaldığına işaret etti. PMI endeksi temmuz ayında eşik değer 50,0’nin altında kaydedildi. Bununla birlikte haziran ayında 47,4 olarak ölçülen PMI endeksi, temmuz ayında 47,6’ya yükseldi. Üretim ve yeni siparişlerdeki gerileme, haziran ayına göre daha düşük hızda oldu. 

Zayıf Türk Lirası’nın etkisiyle imalatçıların girdi fiyatları temmuz ayında artmaya devam etti. Ancak girdi fiyatları enflasyonu gerilemeyi sürdürdü ve uzun dönem ortalamasının altında kaydedildi.