İSO, İSKİF 2016’nın "10 Bin Kişiye İstihdam" Hedefine Destek Oluyor

  • Etkinlikler
iskif2016-destek-02

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) destekçileri arasında yer aldığı İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek İSKİF’2016 İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı’nın basın toplantısı İSO merkez binada gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş yaptı.

İSKİF’2016 İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı 9-11 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. İş arayan binlerce kişinin, Türkiye’nin önde gelen yüzlerce şirketiyle buluşacağı İSKİF’2016’da, 10 bin kişinin iş sahibi olması ve işsizliğin önemli oranda azaltılması hedefleniyor.

Fuar öncesi İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan sanayicilerden bürokratlara, yerel yönetimlerden üniversitelere kadar her kesimin, nitelikli üretim için bir an önce harekete geçirilmesi ve elinden geleni yapması gerektiğinin altını çizdi.

İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun
İŞKUR İstanbul İl Müdürü
Muammer Coşkun

İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamartlı’nın da katıldığı basın toplantısında fuarın ayrıntıları konusunda bilgi veren İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, bu yıl çok büyük katılımla gerçekleştirilecek İSKİF Fuarı’nın istihdama önemli oranda katkı sağlayacağına dikkat çekti. İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü olarak böyle bir fuarın ev sahipliğini yapmaktan gurur duyduklarını belirten Coşkun “Tekstil, perakende, medya, inşaat, sağlık, havacılık, gıda, finans, telekomünikasyon sektörünün lider kuruluşlarını, eğitim kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve istihdama katkısı yüksek üretici firmaları İSKİF’te iş arayan, işini değiştirmek isteyen binlerce kişiyle biraya getireceğiz. Bu fuarda herkese iş var” dedi. İş hayatına henüz adım atmaya hazırlanan üniversitelilere ve engellilere de istihdam fırsatları sunacaklarını belirten Coşkun, “Fuarda İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü’nün stantlarında, uzman danışmanlarımız görevli olacak ve ziyaretçilerimize iş dünyası hakkında merak ettikleri konularda ve fuarda başvuru yapabilecekleri firmalara ilişkin rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecekler” şeklinde konuştu. Coşkun, fuara destek veren kuruluşlara, fuarın ana sponsoru Denizbank’a ve medya sponsoru Es Medya’ya teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

İSO Başkanı Bahçıvan: “Sanayiciler Nitelikli Üretim İçin Bir An Önce Harekete Geçmeli”

İSO, İSKİF 2016’nın

Coşkun’un ardından söz alan İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan “Bugün ülkemizde gençlerin çok büyük bir bölümü kariyer planlarını üniversiteden sonra yapıyor. Yani üniversiteli gençlerimizin eğitim sürecinde çalışma dünyası ile neredeyse hiçbir teması olmuyor. Üniversitelerimizden her yıl yüzbinlerce gencimizin bu şekilde mezun olduklarını düşündüğümüzde, istihdam piyasası ile gençlerin buluşamamasının vahameti daha iyi anlaşılabiliyor” dedi.

İstanbul’un 14 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip şehri olduğunu belirten Bahçıvan, İstanbul’un 31,2 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç şehri olmasının yanı sıra 10 milyonu aşkın çalışma çağındaki nüfusuyla da, hem ulusal hem bölgesel kalkınmada fark yaratabilecek önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Bahçıvan “Bizlerin, yani sanayicilerin bürokratlara, yerel yönetimlerden üniversitelere kadar her kesimin, bu potansiyelin nitelikli üretim için bir an önce harekete geçirilmesi yönünde elinden geleni yapması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Bahçıvan sözlerine şöyle devam etti: “Hiç kuşkusuz bunlar önemli çabalar. Fakat az önce de vurguladığım gibi sanayicinin nitelikli eleman sorunu çok köklü ve yapısal dahası sadece bir kurumun çabaları ile çözülebilecek gibi değil. İşte bu nedenle bu konunun odağında olan tüm paydaşların bir araya gelmesi ve bugün bizlerin yaptığı gibi bu tür güçlü etkinlikleri hayata geçirmeleri önemlidir.”

İSO Başkanı Bahçıvan, istihdam ve eğitim konusuna kurum olarak yakın dönemde başlattıkları bazı projeler hakkında şunları söyledi: İstanbul’daki 7 güzide üniversitemiz ile birlikte yürüttüğümüz “Sanayi Platformu” bu alandaki en önemli projelerimizden biri. Bu işbirliği, sanayimizde yüksek teknolojinin kullanımına ve katma değerin oluşumuna katkı sunmanın yanında, bu hedefe ulaşacak nitelikli kadroların da ortaya çıkmasını amaçlamaktadır. Yine bu alanda yürüttüğümüz ve çıktılarını daha bir yıl dolmadan aldığımız bir başka projemiz de “Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli”… Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İŞKUR ile sanayimizin en önemli sorunlarından biri olan nitelikli işgücüne olan ihtiyacı karşılamak için 9 Ekim 2015 tarihinde bir protokol imzaladık. Daha bir yıl dolmadan “Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli”ni 20 meslek okulumuzda uygulamaya başladık. Başta Akatlar'daki okulumuz İSOV Dinçkök Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere; destek ve sponsorluklarımızla İstanbul’daki birçok mesleki ve teknik lisemizdeki çalışmalarımızın tümü; genç nesilleri geleceğe hazırlamak ve sanayimize nitelikli eleman yetiştirmek hedefi çerçevesinde gerçekleşiyor. Bu çerçevede başarılı öğrencilerimize burs desteğinin kapsamını bu yıl ilk kez doktora öğrencilerini de katarak genişlettik.”

Hakan Ateş: “İSKİF’te Başarılı Bir Özel Sektör ve Kamu İş Birliği Sinerjisi Yaratıyoruz.”

>Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş
Denizbank Genel Müdürü
Hakan Ateş

Toplantıda Bahçıvan’ın ardından Denizbank A.Ş. Genel Müdürü Hakan Ateş söz aldı. Ateş “Ülkemiz son derece kıymetli bir demografik fırsata sahip. Bu genç, dinamik nüfusu kalkınmada itici bir güce dönüştürmek konusunda biz kurumlara büyük rol düşüyor. Bu bağlamda, İŞKUR işbirliğimiz ile son derece başarılı bir özel sektör ve kamu işbirliği sinerjisi yaratıyor olduğumuzu düşünüyorum” dedi. Ateş “ İşsizlik oranının hali hazırda yüzde 12’lerde seyrettiği ülkemizde, bu konuyla mücadelede son derece önemli bir rol oynayan İŞKUR başta olmak üzere, organizasyonu hayata geçiren tüm taraflara teşekkürlerimi sunmak isterim. Kurulduğumuz günden bu yana içinde faaliyet gösterdiği topluma, ülkeye, ekonomiye katkı sağlamayı ilke edinen bir Banka olarak, İSKİF’e olan desteğimiz de bizim için sosyal sorumluluğumuzun önemli bir parçası” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, gazetecilerin sorularına cevapladı.

İSKİF’in tanıtım basın toplantısına ayrıca İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Rasim Mazlum ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Genel Müdürü Rüştü Argıt da katıldı.

İSKİF 2016 Hakkında

İŞKUR İstanbul İş Müdürlüğü’nün, işsizliğin azaltılmasına yönelik hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi İSKİF İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı, 9-11 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilecek fuarı, 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Üç gün boyunca binlerce ziyaretçinin, katılımcı firmaların insan kaynakları yöneticileri ve uzmanlarıyla yüz yüze iş görüşmesi yapma fırsatı yakalayacağı fuarda, 10 bin kişinin iş sahibi olması hedefleniyor.

Yüzlerce işletmeyi binlerce iş arayan ile bir araya getirecek, muhteşem bir kariyer ve insan kaynakları organizasyonu olan İSKİF 2016’da, iş arayanların yanı sıra işinden memnun olmayan ve iş değiştirmek isteyenlere, daha iyi bir kariyer hayal edenlere, şimdiden iş hayatının kaygılarını taşıyan üniversite öğrencilerine ve engellilere Türkiye’nin lokomotif sektörlerindeki lider firmalarda sürpriz iş fırsatları sunulacak.

İŞKUR İstanbul İş Müdürlüğü’nün düzenlediği İSKİF 2016’ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası ve Dünya Ticaret Merkezi destek veriyor. Türkiye’nin yenilikçi ve saygın finans kuruluşu Denizbank da fuarın ana sponsoru olarak bu sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor.

İSO, İSKİF 2016’nın
Soldan sağa: İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Genel Müdürü Rüştü Argıt, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Rasim Mazlum