Bahçıvan Meclis’te Konuştu: “Sanayicimiz, Arzu Ettiği Büyümeyi Yapmakta Zorlanıyor”

  • Meclis Konuşması
meclis-agustos2015-02

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin ağustos ayı olağan toplantısı “Küresel Düzensizlikler ve Ortadoğu’daki Gelişmelerin Bölgemiz ve Türkiye İçin Önemi ve Etkileri” ana gündemi ile İSO Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Gülle başkanlığında Odakule’de yapıldı.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman’ın konuk olduğu Meclis toplantısında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, artan siyasi belirsizlik sonucu TL’deki sert değer kaybı, jeopolitik gelişmeler ve zayıf değerlerde seyreden tüketici güveni nedeniyle sanayicinin arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlandığını söyledi. Bahçıvan, “Dünya adeta pusulasını şaşırmış durumda. Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki raporunda yer verdiği devletler arası çatışma, iklim olayları, siber saldırılar gibi riskler gerçekleşirse, küresel ekonominin iş birliği mantığı tehdit altına girecek” dedi.

İSO ağustos ayı olağan Meclis toplantısının açılışını yapan Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Gülle Türkiye’nin milletçe zor günler geçirdiğini dile getirerek şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi. Toplumsal huzur ve refahın öneminin altını çizen Gülle, “Her türlü sorunun çözümü için olaylara sağduyulu ve aklıselimle yaklaşmamız gerekmektedir. 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon hükümetinin kurulamaması sonucunda Türkiye yeniden seçim kararı almıştır. Yeni yapılacak seçimin milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz. Kişisel çıkarlarımızdan sıyrılmamız gereken bir dönemden geçiyoruz” dedi. Orta Doğu’daki huzursuzluk ve kargaşa ortamına dikkat çeken İsmail Gülle, bu bölgedeki ülkelerin çoğunun istikrara kavuşması gerektiğini söyleyerek konuşmasına özetle şöyle devam etti:


İSO Meclis Başkan Yardımcısı
İsmail Gülle

“Küreselleşme sürecinde krizler sınır tanımadan hızla yayılıyor. Çin’deki ekonomik dalgalanma dünyayı hızla sarmış bulunmaktadır. Bu olayın faturasını en fazla ödeyenler ise maalesef gelişmekte olan ülkelerdir. Türkiye köklü bir geleneğe sahip güçlü bir ülkedir. Ülkemizin tarihi boyunca geride bıraktığı siyasi ve ekonomik deneyimi bizi güçlü kılmaktadır. Türkiye’nin bugünde yaşadığı zorlukların başarıyla üstesinden geleceğinin inancını yaşıyorum.”


İSO Yönetim Kurulu Başkanı
Erdal Bahçıvan

Daha sonra kürsüye gelen İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, konuşmasında artan siyasi belirsizliğin ekonomiyi olumsuz etkilediğine ve sanayicinin arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlandığına dikkat çekti. Bu yılın ilk yarısında ciddi ivme kazanan sanayi üretim endeksinin büyüme açısından olumlu sinyal verdiğini belirten Bahçıvan, ancak TL’deki sert değer kaybı, istikrarı sarsan jeopolitik gelişmeler ve tarihinin en zayıf değerlerinde seyreden tüketici güveni nedeniyle sanayinin performansını sürdürmesinin kuşkulu olduğunu vurguladı. Bahçıvan, şöyle konuştu:

“Sanayicimiz arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlanıyor. Zayıf seyreden ihracata ve özellikle Rusya kaynaklı olarak azalan turizm gelirlerine rağmen ithalatta daha hızlı bir düşüş gerçekleşmesi dış dengeleri olumlu etkilemektedir. Ancak, doğrudan yatırımların zayıflığı ve rezervlerdeki erime sağlıklı bir görünüm arz etmemektedir. Yerli mevduat sahiplerinin tasarruflarını giderek yüksek oranda yabancı para birimlerine kaydırıyor olması, ekonomideki durgunluk için ciddi bir uyarı olarak görülmelidir. Kanaat önderleri ve karar vericiler durumu doğru okumalı ve doğru kararlar vermelidir. Olan, üretmenin sorumluluğunu ve yükünü taşıyan, işvereniyle, çalışanıyla birlikte biz üreticilere oluyor. İşte bu nedenle; üretenin aklı, çalışanın aklı, istihdam yaratanın aklı, polemik ve kısır tartışmalar yerine çözümlere odaklanmayı tercih ediyor.

Zorlukların üstesinden geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın

Bahçıvan, 1 Kasım’da yapılacak seçimlere ilişkin olarak “Milletin her zaman olduğu gibi demokratik tecrübe ve sağduyu ile yine yüksek bir katılım eşliğinde doğru kararı vereceğine inanıyoruz” diye konuştu. Yaşanan terör eylemlerinin Türkiye’ye faydasının olmayacağına dikkat çeken Bahçıvan, şunları söyledi: “Silahların sesi, sözcüklerin sesini ve gücünü maalesef gölgeliyor. Sorumluluktan kaçmadan, herkesin üzerine düşeni yapması gereken bir dönemdeyiz. Ülkemizin ve milletimizin gücüne güvenelim. Geçmişte olduğu gibi, bugün de zorlukların üstesinden geleceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

Küresel iş birliği mantığı tehdit altında

Bahçıvan, küresel ve bölgesel ölçekte yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlara ise şu ifadelerle dikkat çekti: “Dünya adeta pusulasını şaşırmış durumda. Orta Doğu ve Afrika'dan Avrupa'ya doğru yaşanan ve sınırları her geçen gün daha fazla zorlayan göç dalgası, bu korku ve endişeleri giderek artırıyor. Diğer yandan dünya, global ekonomide adım adım yaklaşan kriz duvarına çarptı bile. Dünyada yaşanan denetimsizlik ve kontrolsüzlük, doğal olarak dünya toplumları için bazı risklerin doğmasına neden oluyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Küresel Riskler 2015 Raporu’, gerçekleşme olasılığı bulunan küresel riskleri; devletlerarası çatışma, olağandışı iklim olayları, ulusal yönetişimde yetersizlik, devlet çöküşü ya da krizi, işsizlik ve siber saldırılar olarak sıralıyor. Bu durum gerçekleşirse, küresel ekonominin iş birliği mantığı tehdit altına girecektir.”


Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi
ve İstanbul Politikalar Merkezi
Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman

Ağustos Meclis toplantısında konuk olarak ağırlanan Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman, dünyanın bir türbülans içinde olduğunu belirtti. Keyman, devletaltı aktörlerin yükselişte olduğu ve küresel güvenlik krizlerinin yaşandığı bir dönemden geçildiğini kaydetti. Yaşananların aynı zamanda bir medeniyet krizini işaret ettiğini ifade eden Prof. Dr. Fuat Keyman, küresel iklim değişikliği, küresel yoksulluk, küresel besin ve su krizinin de bunun bir parçası olduğunu anlattı. Keyman, ileriki dönemde çatışmaların kimlik temelli değil kaynak temelli olarak yaşanacağını vurguladı.

Fuat Keyman, Türkiye’yi etkileyen dört bölgesel zorluktan bahsetti: IŞİD’in genişlemesi, Irak ve Suriye’nin “çökmüş devlet” olmaları, bölgesel hegemonya için vekalet savaşlarının yaşanması ve Batı ülkelerinin hegemonyasının zayıflaması. Irak ve Suriye’de yaşanan kargaşanın Türkiye’ye etkilerini anlatan Keyman, bu iki ülkede hakim olan yapıların hem post-modern, hem terörist hem de devlet refleksi gösterdiğine dikkat çekti. Suriye ve Yemen’deki çatışmalara müdahil olan Rusya, İran ve Suudi Arabistan’ın vekalet savaşlarını sürdürdüğünü belirten Fuat Keyman, Orta Doğu’nun küresel güvenlik zafiyetinin odağında yer alacağının ve bundan en çok Türkiye’nin etkileneceğini vurguladı.

Türkiye’nin küresel sorunlarla mücadele edebilmek için güçlü bir hükümete sahip olmasının şart olduğunu ifade eden İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman, 7 Haziran seçimleri sonucunda güçlü hükümet şansının kaybedildiğini ama erken seçim sonrası ister koalisyon ister tek parti, mutlaka bir güçlü hükümetin kurulması gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinin merkezi hükümetin güçlü olması ile devam edebileceğini kaydeden Keyman, bu sürecin başarıyla sonuçlanmasının hem bölge ekonomisine büyük bir açılım sağlayacağını hem de Türkiye’nin bölgesindeki çatışmalara engel olmasının önünü açacağının altını çizdi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın Konuşma Metni Attach