Dünyada İmalat PMI Gelişmeleri

Dünyada İmalat PMI Gelişmeleri

IHS Markit tarafından oluşturulan Satınalma Yöneticileri Endeksleri (PMI), 40’ın üzerinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede imalat, hizmet, inşaat gibi sektörler için (sektör kapsamı ülkeden ülkeye değişmektedir), aylık raporlar biçiminde kamuoyuna açıklanmaktadır. PMI verileri sektörlerin ekonomik faaliyet koşullarının değerlendirilmesi konusunda basit, güvenilir ve karşılaştırılabilir bir veri seti sunmaktadır.

1 Eylül 2015 tarihinden bu yana devam eden işbirliği kapsamında Türkiye İmalat PMI verilerini kamuoyuna açıklayan İstanbul Sanayi Odası, Ocak 2021’den itibaren imalat sektörüne özgü PMI endekslerinin hesaplandığı 30’un üzerinde ülkenin en son PMI verilerinin kıyaslandığı ayrı bir çalışma başlatmıştır.

Her ayın ilk haftasında güncellenen “Dünyada İmalat PMI Gelişmeleri” başlıklı sunumda, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksi, diğer ekonomilerdeki İmalat PMI değerleriyle kıyaslanmaktadır. Sunumda tablo-grafik bazlı bölgesel karşılaştırmalarla dünyada imalat sektörünün durumuna ilişkin özet değerlendirmelere de yer verilmektedir.

Dünya PMI Haziran 2024 Attach