İSO Türkiye Sektörel PMI

İstanbul Sanayi Odası, Satınalma Yöneticileri Endeksi – PMI verilerinin ülkemiz imalat sektörü kapsamında hesaplanması ve her ay sanayicilerimiz ve ekonomi kamuoyuyla paylaşılması konusunda, bir dünya markası olan IHS Markit ile bir işbirliğine imza atmıştır. “İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI” endeksi 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren İstanbul Sanayi Odası çatısı altında açıklanmaya başlanmıştır.

Bu işbirliği, imalat sanayi kapsamındaki farklı alt sektörlerin faaliyet koşullarının karşılaştırıldığı düzenli bir raporun hazırlanması amacıyla genişletilmiştir. Panelde bulunan firma örneklemleri, İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen 10 alt sektör grubu için istatistiksel açıdan anlamlı Sektörel PMI endeksleri oluşturması amacıyla güncellenmiştir.

Bu çalışmanın sonucunda 10 alt sektör grubunun faaliyet koşulları da diğer PMI’lar ile aynı yöntemlere dayanılarak ölçülmeye başlanmıştır. Sonuçların özetlendiği rapor, Nisan 2020’den itibaren her ay İSO Türkiye İmalat PMI ile aynı gün (her ayın ilk iş günü) bu sayfadan kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

S&P Global ile yapılan lisans sözleşmesi çerçevesinde İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMITM Anketi adıyla yayımlanan çalışmaya yönelik atıflarda “İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI” ibaresinin kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI Raporları Attach Son 12 Ayın Grafikleri Attach