Bir Görev Dönemini Tamamlamanın Mutluluğu…

2018-2022 dönemini kapsayan görev süremiz, bu ay doluyor. Daha önce de odamız tarafından ilan edilen ve geçen ay bu köşede de yazdığım gibi, yeni dönemin yönetim organlarının seçimini bu ay gerçekleştireceğiz. 2 Kasım 2022 Çarşamba günü Haliç Kongre Merkezinde yapılacak Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimlerinin ardından 8 Kasım 2022 Salı günü de Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve TOBB Delegeleri seçimleri ile süreci tamamlamış olacağız. Meslek Komitesi Başkanları ve Yardımcıları seçimleri ise yine Odakule’de 10 Kasım 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Bu seçimlerin camiamız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Odamızın seçim takvimini de göz önünde bulundurarak, Oda seçimlerinden önceki son Meclis toplantımızı, tamamlanmak üzere olan görev dönemimize dair bir genel değerlendirme yapmaya ayırdık. Görev dönemimize ilişkin faaliyetleri ayrıntılı bir şekilde hazırlanan ve sizlerle paylaşılacak olan 2018-2022 Faaliyet Dönemi Faaliyet Raporu’nda bulabilirsiniz. İlerleyen sayfalarımızda kısa bir özetini okuyabileceğiniz Ekim ayı meclis toplantımızda da bu konuya değindim.

Görev dönemimiz ile ilgili duygularımı şöyle ifade etmek istiyorum. 2018-2022 dönemini kapsayan görev süremiz boyunca, Türkiye’nin en köklü ve en büyük sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası’nı yönetme onur ve sorumluluğunu layıkıyla taşımanın gayreti ve mutluluğu içinde olduk. Yüreğimizde hissettiğimiz bu mutluluk bize hiçbir zaman azalmayan bir çalışma şevki ve azmi verirken; sanayicilerimizin de gücümüze güç katan kıymetli desteğini, bizleri motive eden pozitif yaklaşımını her zaman yanımızda hissettik. Bu vesileyle şahsım ve yönetim kurulumuz adına bizleri bu göreve layık gören başta Meclis Üyelerimiz olmak üzere, tüm Meslek Komitesi Üyelerimiz ve sanayicilerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu faaliyet döneminde pek çok çalışmamız oldu. Fakat bu dönemi, İstanbul Sanayi Odası Endüstriyel Tasarım ve Prototipleme Merkezimizin (İSO ETP) açılışı ile kapattığımız için son derece mutluyum. Ayrıntılarını ilerleyen sayfalarımızda okuyabileceğiniz gibi, geçen ay açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile birlikte yaptığımız İSO ETP, gelişmiş prototipleme ekipmanları, kullanıcı deneyimi ve sanal gerçeklik laboratuvarları ve tasarım danışmanlığı ile şirketlerimize entegre bir hizmet sunarken, üniversite-sanayi işbirliğini de sağlayarak ilimizde tasarım ekosisteminin gelişmesine de katkıda bulunacak.

Dergimizin bu sayısında okuyabileceğiniz önemli konularımızdan biri de İSO Sürdürülebilirlik Raporu. Türkiye’deki sanayi odaları arasında ilk kez açıklanan bu rapor, son yıllarda büyük önem verdiğimiz ve her biri sanayicimize sürdürülebilirlik konusunda rehber olacak nitelikteki faaliyetlerimizi kapsıyor.

Geçen ayın son günlerinde kutladığımız Cumhuriyet Bayramı, bize bu topraklar üzerinde bağımsızlığımızı armağan edenlere gösterdiğimiz bir vefa ve şükran örneğidir. 99. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, bir yüzyılı geride bırakarak ikinci yüzyılına adım attı. Millet olarak çok sevdiğimiz, herkesi kucaklayan Cumhuriyetimizin; demokrasi eşliğinde hep gelişip, güçlenmesini dilerken, kurucu önder Atatürk’ü saygıyla anıyorum.

Hepinize huzurlu ve sağlıklı bir ay diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı