Antakya’da “İSO Yaşam Kenti”

Ülkemiz 6 Şubat 2023 gününü hiçbir zaman unutmayacak. Kahramanmaraş merkezli, 11 ilimizde çok büyük yıkımlara yol açan depremlerde 45.000’in üzerinde vatandaşımızı kaybettik. On binlerce yaralımız hastanelerde tedavi görüyor. Elbette başta can kayıplarımız ve yaralılarımız olmak üzere, depremlerin sadece bölgeye değil tüm ülkemize yaşattığı sosyo-ekonomik yıkımın acıları unutulacak gibi değil.

Çeşitli yayın organlarında dahi izlerken dayanılması zor görüntülere şahitlik ederken; bakanlarımız, mülki idare amirlerimiz ve oda başkanlarımızla birlikte bölgeye iki kez giderek, depremin etkilerini 5 gün boyunca yerinde görmüş, gözlemlemiş biri olarak; yaşanılan acıyı, kederi ve yıkımı anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini söylemek istiyorum.

Hepimizde derin izler bırakacak bu afette hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza; buradan bir kez daha Allah’tan Rahmet diliyorum. Kederli ailelerinin, sevenlerinin ve milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralanan ve tedavi görmekte olan vatandaşlarımızın da en kısa sürede sağlıklarına kavuşması en büyük temennim.

Bu afet ile mücadelede ilk anlarda bazı aksamalar olsa da Türkiye, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetimlerden sivil vatandaşlarımıza kadar tam bir seferberlik ruhuyla deprem bölgesine yetişti. Yaraların sarılması için tam bir seferberlik ruhuyla hareket ediliyor. 

Bizim gibi sivil toplum kuruluşlarına da böylesi dönemlerde çok önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Türkiye’nin en güçlü sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası olarak, daha depremin ilk saatlerinden itibaren 23.000 üyemizle birlikte bu sorumluluğun bilinciyle hareket ettik ve ediyoruz. İlerleyen sayfalarımızda bu çerçevede neler yaptığımızı daha ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz. 

İSO olarak, hayati ilk yardımları en kısa sürede bölgeye ulaştırdıktan sonra, afetzede vatandaşlarımız için en önemli konu olan kalıcı barınma sorununa katkı ve çözüm sunmak için hareket geçtik. Bu konuda da son derece hızlı davranarak bölgeye 1.000 konteynerden oluşacak bir “İSO Yaşam Kenti” kurma kararı aldık. Mülki idare amirleri ile yoğun temaslarımız sonucu; bu kentin, ihtiyacın en yoğun hissedildiği Antakya Kent Merkezi’nde kurulması çalışmalarına başladık. 

1.000 konteynerlik “İSO Yaşam Kenti” çağrımıza çok kısa bir sürede büyük bir katkı ve katılım oldu. Bu kentin ilk konteynerlerini mart ayının ilk günlerinde oraya kurmayı ve ay için de de büyük ölçüde tamamlayarak orada yaşamın başlamasını arzu ediyoruz. 

Meclis Üyelerimizden Meskom Üyelerimize, İSO Üyesi Sanayicilerimizden İSOV Üyelerimize ve camiamız dışından kampanyamıza katılan vatandaşlarımıza, tüm yardımsever kurum ve kişilere böylesine ulvi bir konudaki pozitif yaklaşımları, için buradan bir kez daha çok teşekkür etmek istiyorum.

Bölge insanımız için elimizden gelen her türlü desteği yapmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha yinelerken, deprem şehri İstanbul için alınması gereken önlemler konusunda İSO olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da aktif bir çabanın içinde olacağımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı