“70. Yıl”a Özel Bir Dergi…

Türkiye ekonomik olarak bugünlere kolay gelmedi. Kurtuluş Savaşı zaferinin verdiği gurur ve özgüvenle Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yıllarından itibaren hem beşeri ve hem de ekonomik sermaye açısından yoksullukla büyük bir mücadele başlatıldı. Ülkemiz kısa sürede un, şeker, tuz, tütün ve pamuğun üretildiği tarım ülkesi olmaktan çıkarılmalıydı. Bunun için kendi ağır sanayimizi de kurmalıydık. Kurduk da 1930’larda başlayan bu hamle 1950’li yıllarda meyvelerini vermeye başlamıştı. 

Odamız, İstanbul Sanayi Odası (İSO) işte tam ilk sanayi filizlerinin çıktığı, ilk ağır endüstri bacalarının yükseldiği yıllarda doğdu. 750 öncü sanayicimiz ile birlikte 1952 yılında odamızın ilk tabelası Eminönü’ndeki Vakıf Han’a asıldı. 

Bu yıllar sanayileşme isteklerinin yeniden alevlendiği, bir toplu iğne fabrikasının kurulmasının dahi topluma büyük moral olduğu yıllardı. 1960’lı yıllara gelindiğinde ise artık tezgâhlardan buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, elektrik süpürgesi çıkıyor, ağır demir çelik sanayi fabrikalarının bacaları tütüyordu. 

Bugün o zor günlerin üzerinden tam 70 yıl geçmiş. Odamız 70’inci yaşını kutluyor. İSO yönetimleri, bu süre içinde ülke adına pozitif gerçekçiliği vizyonundan hiçbir zaman eksik etmedi. Ülkeyi yöneten siyasilerin yaptığı yanlışları her zaman ve açık yüreklilikle dile getirip karşı çıkarken, sanayicinin de yanlışlarını dile getiren bir anlayışla hareket etti.

Bu süreçte buradan saygıyla yad edeceğim her biri birbirinden farklı izler bırakan başkanlar gelip geçti İSO’nun yönetim kademesinden. Ama hepsi şu ortak vizyonda birdi: Türkiye’nin geleceği sanayidedir, üretimdedir…

İşte bu zorlu sürecin kısa da olsa bir hikayesini sizlere sunabilmek için dergimizin bu sayısını “70. Yıl Özel Sayısı” olarak tasarladık. Fotoğraflarla, röportajlarla, geçmiş sayılarımızda Vehbi Koç’dan Nejat Eczacıbaşı’na kadar tarihi kişiliklerin dergimize yazdığı görüşler eşliğinde beğeniyle okuyacağınız, kah gülümseyip kah hüzünleneceğiniz bir dergi yapmaya çalıştık. Beğeniyle okumakla birlikte, kütüphanenizde saklayacağınız bir dergi olarak göreceğinizi de umuyorum. 

70’inci yılımızı kutlamaya yönelik hazırlıklarımıza devam ederken Nisan ayında İSO Meclisi’mizde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’yi ağırladık. Sayın Nebati ile “Katma Değerli Yenilikçi Üretim ile Küresel Değer Zincirlerinde Üst Sıralara Çıkmak İçin Yatırım, Üretim ve İhracat Odaklı Ekonominin Türkiye İçin Önemi” konusunu ele aldık. 

Nisan ayında bir meclisimiz daha vardı. O da; geçen yıl birincisini yaptığımız ve bu yıl da tekrarlayarak artık geleneksel hale getirmek istediğimiz “İSO 23 Nisan Çocuk Meclisi” toplantımızdı. Yine renkli, yine hayat dolu ve cıvıl cıvıldı çocuklarımız. 

Mayıs başında iş hayatımızın en önemli paydaşlarından biri olan çalışanlarımızın bayramını kutlayacağız. Üretim hayatımızın tüm tarafları açısından, ekonomimiz ve toplumumuzun refahı için çalışma barışı ve uyumu büyük bir önem taşıyor. Bu kapsamda çalışanlar ile işverenler arasındaki işbirliği ve diyalog hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Köklü değişikliklerin yaşandığı bu çağda buna her zamankinden daha fazla önem vermeliyiz. Üretim ve iş hayatımızın en önemli paydaşlarından biri olan çalışanlarımızın bayramını 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.

Ramazan’ın bitimiyle birlikte Mayıs ayının başında kavuşacağımız Ramazan Bayramı’nın da hepimiz için sağlıklı, huzurlu ve tüm sevdiklerimizle sevinç içinde geçmesini diliyorum. 

En önemli milli bayramlarımızdan birisi olan 19 Mayıs… Mustafa Kemal’in arkadaşlarıyla birlikte kurtuluş meşalemizi yaktığı gün 19 Mayıs 1919. Milli Mücadele’nin 103. Yılında, Atatürk başta olmak üzere milli mücadelede yer alanları, bu vatan için canını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve şükranla yad ederek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı kutluyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı