Yaşasın Cumhuriyet!..

Geçen ay çok heyecanlı hazırlıklar ve kutlamalarla geçti. Bu heyecanımızın ve hazırlıklarımızın nedeni Cumhuriyetimizin 100. Yaşına yakışır şekilde girmesi içindi. Türkiye genelinde yapılan kutlamalara İstanbul Sanayi Odası olarak biz de etkinliklerimizle eşlik ettik. 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında Odakule pasajında hazırladığımız; ülkemizin zengin sanayi tarihini ve gelişimini sürükleyici bir görsel deneyimle sunan ‘İz ve Miras Sergisi’ bir ay boyunca izlenebilecek.

27 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz Cumhuriyetimizin 100 Yılı Gala Gecesi, film ve daha bir dizi etkinlik; sadece kutlama değildi. Bize bu yurdu ve bağımsızlığımızı armağan edenlere gösterdiğimiz bir vefa ve şükran örneği oldu. Şunu hiç unutmayalım! Bizleri 100 yıldır huzur ve barış içinde bir arada tutan en kıymetli ortak bağ ve değerin Cumhuriyet olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Bu vesile ile 100. Yaşını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nı burada tekrar kutlarken, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Geçen ayki Meclis toplantımızı da bu anlamlı döneme uygun olarak, çok değerli konuklar ve ufuk açıcı olacağına inandığım bir panel ile yaptık. “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılı’nda Yeni Nesil Sanayi İçin Önceliklerimiz Neler Olmalı?” başlıklı ana gündemi ile yaptığımız toplantımıza Gazeteci-Yazar Sayın Servet Yıldırım moderatörlüğünde kıymetli düşüncelerini aktaran, Prof. Dr. Sayın Şevket Pamuk, Prof. Dr. Sayın Hakan Kara, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Sayın Levent Özbilgin ve Araştırmacı-Yazar Sayın Evrim Kuran’ı konuk ettik. İlerleyen sayfalarımızda okuyacağınız gibi, konuklarımızla birlikte sanayimizin geleceğini belirleme arayışımıza Meclis Üyelerimiz de kıymetli görüş ve önerileriyle katkı yaptı.

Sektörlerimizin yaşadıkları sorunları bakanlıklarımız ile birlikte değerlendirdiğimiz sektörel istişare toplantılarına yeni hükümetimizin temsilcileri ile de devam ediyoruz. Bu bağlamdaki ilk toplantımızı geçen ay, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile gerçekleştirdik. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Dr. İsmail İlhan Hatipoğlu, Gelir İdaresi Başkanımız Bekir Bayrakdar ve Bakanlık bürokratlarının katıldığı toplantıda 27 Meslek Komitemizi temsilen söz alan Meclis ve Meslek Komitesi Üyelerimiz, sektörlerde yaşanan sorunları Gelir İdaresi Başkanlığımız ile doğrudan istişare etme fırsatını buldu.

SAHA İstanbul İş birliği ile düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen Savunma Sanayii Buluşmaları’nın beşincisini de geçen ay gerçekleştirdik. Etkinliğimizde 17 ana savunma sanayi firmamız ile 682 tedarikçi firmamız 2.200’ün üzerinde ikili görüşme gerçekleştirdi. 1.100’ün üzerinde kişinin katıldığı Beşinci Savunma Sanayi Buluşmaları bu çerçevede Türkiye’de yapılan en büyük etkinlik oldu. Yedi yıl önce başladığımız bu etkinliğe her yılın katılımın ve şirketlere yarattığı faydanın artarak devam etmesi bizleri mutlu ediyor..

Pandemi nedeniyle uzun süredir yapamadığımız Meclis seyahatimizi geçtiğimiz ay Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirdik. Meclis Üyelerimizin yoğun katılımı ile KKTC Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ve Lefkoşa Büyükelçimizi ziyaret ettiğimiz seyahatimiz sırasında Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile de ortak toplantılar yaparak kardeş vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin kalkındırılması noktasında yapılabilecek çalışmaları ve geleceğe dair hayata geçirilebilecek projeleri değerlendirdik.

Cumhuriyetimizin Yeni 100 Yılının da ülkemizde refah, huzur, barış, birlik ve beraberlik içinde yaşanması dileklerimle hepinize mutlu bir ay diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı