Açık Çağrı

  • Arşiv

Geçen ay düzenlediğimiz “Vasatlıktan Çıkış için İnsan ve Kültür-Geleceği Birlikte Kuralım” temalı 13. Sanayi Kongremizin sonuç belgesi olan Açık Çağrı metni ortaya çıktı. Sonuç belgesi diğer kongrelerden farklı olarak açık çağrı yöntemi ile internet platformunda tüm katılımcıların ve sosyal medya kullanıcılarının yazılı katkısı sonucu oluşturuldu.

Açık Çağrı’nın tam metnini sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Dünya, yeni bir büyük devrim döneminden geçiyor. Odağında insanın bilginin olduğu yeni bir dünya şekillenirken eski cevapların, başarı artık etkili olmadığını herkes kabul ediyor.

Bilimsel-teknolojik gelişmelerin hızlandığı, dijitalleşmenin sanal alemden sonra fiziksel alemi de dönüştürmeye başladığı, insanlığın önünde muazzam olanakların açılmakta olduğu koşullarda bulunuyoruz. Eskimiş, etkisini yitirmiş paradigmalarla şekillenmekte olan yeni dünyayı anlamaya çalışmak yapılabilecek en büyük hatadır. Bildiğimiz dünyanın sona erdiğini zamanında fark edip kabul eden ülkeler, değişim konusunda bir hayli mesafe kat edecekleri gibi, değişime yön veren ülkeler olma özelliğine de sahip olacaklar.

Türkiye’de yaşayan insanlar olarak sadece üretim boyutunda inovasyona odaklanmak yerine hayata bakış açımız başta olmak üzere her alanda inovasyona önem veren, bunu gerçekleştirmeye çalışan bir anlayışa çok ihtiyacımız var.

Sınırların hızla aşıldığı, mesafelerin kısaldığı ve her şeyin karmaşıklığının arttığı dünyada iş birliğini, birlikte çalışmayı, birlikte yaratmayı gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. İnsanlık olarak ve Türkiye olarak bunun yeterince farkında değiliz. Sistemlerimizi, kuruluşlarımızı, pratiklerimizi, zihniyetlerimizi insanların işbirliğinin yararlarını görebileceği şekilde yeniden düzenlememiz gerekiyor.

Odağına insanı koymadığımız hiçbir girişim başarıya ulaşamıyor. Bizim anlamlı ve değerli bulduğumuz dönüşüm; insanı özgürleştiren, refahını artıran dönüşümdür. Böyle bir dönüşüm de içinde bulunduğumuz çağda tekil çabalarla değil ancak birbirini tamamlayan iş birlikleri ile gerçekleşebilir. Bu Kongre, böyle bir anlayış için bir kıvılcım olmuştur.

Bu ülke hepimizin! Bu ülke güzel ve değerli! Ne mutlu bize pırıl pırıl gençlerimiz var!

Değişmemiz gerektiğine artık inanıyoruz. Bu inancı ifade ederken çözümleri başka diyarlardan beklemek yerine, hep birlikte bu kadim topraklarda üreteceğiz.”

Millet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Ülkemizi bir süredir etkisi altına almış olan terör karşısında asla yılgınlık göstermemeliyiz. Bir arada yaşama arzumuzu koruyarak, geçmişte olduğu gibi bu zorlu sürecin üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı