Geleceğe Seyirci Kalmamalıyız

  • Arşiv

Gelecek kavramı herkesi meraklandıran, umutlandıran, kimi zaman tedirgin eden, gizemli ve heyecan verici bir kavramdır. Şubat Meclisi’nde de geleceğe yönelik bir bakış gerçekleştirerek “Bilim ve Teknolojinin Işığında Değişen İş-Üretim Anlayışı ve Geleceğe Dair Öngörüler” gündemiyle inovatif girişimci, fütürist ve Türkiye Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas’ı konuk ettik. Sayın Manas’ın geleceğe yönelik öngörülerini ilgiyle dinledik.

Sadece teorik olarak veya tartışarak değil somut uygulama ve adımlarla da geleceğe hazırlanmaya önem veriyoruz. Bunun en güzel örneğini İSO KOZA Hızlandırma Programı’nda yer alan 13 girişimcimizi sanayiciyle buluşturarak yaşadık. İSO KOZA-İTÜ Çekirdek Girişimleri ile Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında gerçekleşen “Türkiye Girişimcilik Ekosistemi” ve “Türkiye’de Melek Yatırımcılık ve Fırsatlar” panelleriyle girişim konuları irdelenirken, İSO KOZA Girişimcileri de girişimlerini ve şirketlerini tanıtan sunumlar gerçekleştirdi.

Geleceğe yönelik trendleri doğru okumak ve iyi hazırlanmak için bilgi-veri giderek büyük önem kazanıyor. Bu gerçekten hareketle, imalat sanayi sektörünün en güncel ve güvenilir öncü göstergesi olan PMI verilerini her ay birlikte açıkladığımız IHS Markit ile ortak bir konferans yaptık. Toplantımızda IHS Markit ile işbirliği çerçevesinde üç aylık periyodlarla “Sanayide Görünüm ve Beklentiler” ile “İhracat İklimi Endeksi” raporlarımızı da yayımlayacağımızı kamuoyuna açıklama fırsatını bulduk.

Ekonomi Bakanlığımız ve Gelir İdaresi Başkanlığımız ile daha önce yaptığımız toplantıların bir benzerini geçtiğimiz mart ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile gerçekleştirdik. Bu toplantıda da Meclis ve Meslek Komitesi Üyelerimiz sektörel konularını Bakanlığımız ile paylaşma imkanı buldu.

Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in katılımıyla Otomotiv Çalıştayı düzenledik. Çalıştayda gerek cari açığımızı düşürmek gerekse yaratılan katma değerin mümkün olduğunca ülkemizde kalmasını sağlamak amacıyla, otomotiv sektörümüzde yerli ara malı üretimini geliştirmek, bu yönde yatırımların artması için yapılması gerekenleri ele aldık.

Sadece bu ay değil her ayı yoğun faaliyetlerle dolu dolu geçen bir beş yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yönetim Kurulumuzun 2013-2018 yılı faaliyet dönemi nisan ayı itibarıyla tamamlanıyor. Meslek Komiteleri seçimlerimiz 2 Nisan 2018 tarihinde Hilton Elmadağ Convention Center’da yapılacak. Ardından 7 Nisan 2018 tarihinde ise Odamız Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu, Disiplin Komisyonu, TOBB Delegeleri ve Meslek Komitesi Başkanları seçimlerini Odakule binamızda gerçekleştireceğiz. Seçim döneminin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı