Türkiye’ye Güvenenler, Türkiye’de Üretenler

  • Arşiv

Ülke tarihimizde olağanüstü günleri yaşıyoruz. Biz de İstanbul Sanayi Odası olarak, Odamız tarihinde daha önce benzeri olmayan “Türkiye’ye Güvenenler, Türkiye’de Üretenler” konulu bir toplantıyı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik.

Hükümetimizi, uluslararası sermayeli firmalarımızın yöneticilerini ve Meslek Komitesi Üyelerimizi aynı çatı altında buluşturan bu toplantımızın ülkemizin, ekonomimizin ve sanayimizin geleceği açısından yeni sinerjiler yaratacağına yürekten inanıyorum.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın telekonferans yoluyla tüm Türkiye’ye ve bize seslendiği, Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’nün katıldığı bu toplantımız, ekonomimiz ve sanayimiz için çok değerli bir fırsat sundu. Bu fırsatı birlikte değerlendirerek yeni ekonomi hikayemizi el birliğiyle yazacağımızdan hiç kuşku duymuyorum.

Yerlisiyle yabancısıyla biz sanayiciler Türkiye’nin geleceğine hep güvendik, güvenmeye de devam edeceğiz. İstanbul Sanayi Odası olarak beş kıtadan ve toplam 74 ülkeden 600’ün üzerinde yabancı sermayeli üyeye sahibiz. Uzun yıllardır Türkiye’de yatırım ve üretim yaparak, istihdam yaratarak ekonomimize katkı yapan uluslararası sermayeli, köklü ve alanında isim yapmış İSO Üyesi firmalarımızın İSO çatısı altında Hükümetimiz ile buluşmuş olması ülkemizin geleceğine duyulan güvenin en güzel örneğini ortaya koymuştur. İSO bünyesindeki yerli ve yabancı sermayeli 18 bin üyemiz, bilgilerini, tecrübelerini ve vizyonlarını bir sinerji yaratacak şekilde bugüne kadar gerek müşterek olarak ve gerekse ferdi olarak ülkemizin kalkınması için seferber etmişlerdir. Bu toplantımızın da gösterdiği gibi, bundan sonra da aynı şekilde hareket edeceklerine içtenlikle inanıyorum.

Geçmişten gelen güveni, geleceğin fırsatlarına dönüştürmeliyiz. Türkiye, geleceğe yönelik büyük hedefleri olan bir ülkedir. Bir başka ifadeyle Türkiye kabına sığmayan, geleceğin küresel oyuncularından birisi olmak isteyen bir ülke konumundadır. 16 Temmuz sabahı “her kriz kendi fırsatını içinde taşır” demiştim. Bu tespitin ne kadar doğru olduğunu hep birlikte görüyoruz. Darbe girişimi sonrasında sergilenen birlik ve beraberlik ile bu toplantımız, hepimize ne kadar güçlü olduğumuzu bir kere daha hatırlattı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin en köklü ve en büyük sanayi odasıdır. 18 bini aşkın üyesiyle sanayimizin sorunlarının çözümü noktasında doğru bir adrestir. Sanayicilerimiz ile Hükümetimiz arasındaki en eski sivil toplum bağıdır. İSO iş dünyamız ve Hükümetimiz arasında adeta bir köprü vazifesi görmektedir. Bu köprünün yabancı sermayeli şirketlerimiz tarafından da daha etkili bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Biz sanayiciler çok zorluklar gördük, hiç yılmadık. Bu dönemde de üretmeye, ihracat yapmaya, yatırım yapmaya devam ediyoruz. Dünden daha büyük bir şevkle, azimle çalışıyoruz. Yarınlara güvenle bakıyoruz. Bu süreçten Türkiye olarak, özel sektör olarak yerlisiyle ve yabancısıyla güçlenerek çıkacağımızdan hiç kuşku duymuyoruz.

Erdal Bahçıvan
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı