Çorap Sanayicileri Derneği’nin Yeni Yönetimi İSO Başkanı’nı Ziyaret Etti

  • Diğer Haberler
corap-sanayicileri-ziyaret-01

Çorap Sanayicileri Derneği’nin (ÇSD) yeni yönetimi, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’a nezaket ziyaretinde bulundu. Odakule’de gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı İlker Öztaş’a ÇSD eski Başkanı Bülent İyikülah ve ÇSD Yönetim Kurulu da eşlik etti.

İSO Başkanı Bahçıvan, görüşmede ÇSD’yi örnek bir sektörel dernek olarak gördüğünü söyledi. Sektörel derneklerin gönüllülük esasına dayanan ve çok haz veren çalışma platformları olduğunu kaydeden Bahçıvan, piyasada rakip olan firmaların dernekte bir araya gelmesinin gurur verici olduğuna işaret etti. Bahçıvan, buralarda elde edilen başarı hikayelerinin ilgili tüm sektörleri kalkındıracağını dile getirdi.

Görüşmede dünyanın ikinci büyük üreticisi olmamıza rağmen global ölçekte bir marka gücümüzün olmadığını ve sektörün makine parkı açısından dışarıya bağımlılığını da dile getiren İSO Başkanı Bahçıvan, “İkinci büyük üreticisiniz, bunu korumak ve global bir sektör olmak için sınırlarınızı zorlayarak dışarı çıkmak zorundasınız” dedi.

Çorap Sanayicileri Derneği’nin Yeni Yönetimi İSO Başkanı’nı Ziyaret Etti

Markaya belli bir bütçe ayırmadan, bir üst kimlik oluşturmadan bunların zor olduğunu bildiğini söyleyen Bahçıvan, sektörün makine ve teknoloji açısından dışarıya bağımlılığının üzüntü verici olduğunu vurguladı. Bahçıvan bu konuda şunları söyledi: “Maalesef birçok sektörümüzde olduğu gibi bütün kazandıklarımızı çay kaşığı ile topluyoruz fakat makineler aracılığıyla yabancılara kepçe ile dağıtıyoruz. Uzun vadede bunu çözmek zorundayız. Buna önce siz üreticilerin öncülük etmeniz gerekiyor. Küçük fonlarla da olsa, yapacağınız yatırımlarda yerli makineye geçiş yapmanızı öneriyorum. Yerli makineye geçiş sektörümüze yapılacak en büyük hizmet olacaktır. Türkiye’de makine alanında yetenekler var. Bunları ortaya çıkarmak gerekiyor. Dünyada ikinci büyük üretici olan bir ülke olarak sektörün, kendi makine parkını yaratmak noktasında da aktif olması gerekiyor.”

ÇSD Başkanı İlker Öztaş da yeni dönemde, yeni yönetim olarak çok verimli çalışacaklarını söyledi. El birliği ile başarılı olacaklarını ifade eden Öztaş, böylece sektörü ileri noktalara taşıyacaklarını aktardı. Köklü firmalardan oluşan bir dernek olduklarını ve sektör odaklı projelere odaklanacaklarını anlatan Öztaş, eğitim konusunda çalışmaları olacağını ve işgücünü eğitmek noktasında çaba göstereceklerini ekledi.

Sektör temsilcilerinin, çorap sanayiindeki yeni yatırımlar ve kapasite artırımları ile ilgili bilgi verdiği ziyaret sırasında ÇSD eski Başkanı Bülent İyikülah da, İSO Başkanı Bahçıvan’ın derneklerinin hep yanında olduğunu ve derneğe destek verdiğini belirterek kendisine teşekkür etti.

Görüşmede ÇSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ceyda Özdoğancı, Ender Doğan, Serdar Bekmezci, Yönetim Kurulu Üyeleri Perran Yeşil, Tuğçe İyikülah Arık, Murat Özüren, Ahmet Bilal Kıymaz, Erhan Eligül, Genel Sekreter Vekili M. Kamil Yusuf ile İSO Meclis Üyeleri Mehmet Öztaş ve Mustafa Güler yer aldı.