CUMHURBAŞKANLIĞI "İTHALAT REJİMİ KARARINA EK KARARLAR" KAPSAMINDA BAZI ÜRÜNLERİN İTHALATINDA İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ UYGULANACAK

  • Diğer Haberler
ithalat-ek-kararlar-01

Cumhurbaşkanlığı, 11 Mayıs’ta Resmi Gazete'de "İthalat rejimi kararına ek kararlar" yayınladı. Bu kapsamda bazı ürünlerin ithalatına ilave gümrük vergisi uygulanacak. İstanbul Sanayi Odası (İSO) bu konuyla ilgili olarak üyelerini şu duyuru ile bilgilendirdi:

“11 Mayıs 2020 Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile "İthalat rejimi kararına ek kararlar" kapsamında bazı ürünlere 30 Eylül 2020'ye kadar geçici yüzde 30'a kadar, 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren ise yüzde 25'e kadar değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacaktır.

Buna göre ek gümrük vergisi uygulanacak bazı mallar şunlardır:

"Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb ile bazı muhtelif ürünler."

İlgili Kararlar, 11 Mayıs 2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kararlara, aşağıda belirtilen bağlantılardan erişilebilmektedir.”

EK