İSO’dan Kapasite Raporu Almak 25 Günden, Ortalama 10 Güne İndi

  • Diğer Haberler
kapasite-raporu-manset-01

Sanayiciler için en önemli raporlardan biri olan kapasite raporları artık İstanbul Sanayi Odası’ndan (İSO) çok daha kısa bir sürede temin ediliyor. İSO’nun üye odaklı hizmet yaklaşımının bir ürünü olan yeni bir düzenlemeyle kapasite raporlarının hazırlanıp verilme süresi ortalama olarak 25 günden 10 güne inmiş oldu. Ayrıca kapasite raporuna acil ihtiyacı olan İSO üyelerinin talepleri de öncelikle ele alınıyor ve 3-5 gün içerisinde işlemleri sonuçlandırılıyor.

Kısa bir süre önce İSO’da yapılan organizasyon değişikliğiyle üye kayıt ve kayıt silme işlemlerini yerine getiren Üye İlişkileri Şubesi ile kapasite raporlarını düzenleyen Kapasite Şubesi birleştirilerek “Üyelik İşlemleri ve Kapasite Şubesi” olarak tek bir birim haline getirildi. Bu değişiklikle özellikle kapasite raporu işlemleri başta olmak üzere verimliliğe yönelik sürecin iyileştirilmesi ve hizmet kalitesinde artış hedefleniyor.

Kapasite raporu; sanayi sicil belgesi, dahilde işleme izin belgesi, yatırım teşvik belgesi, yerli malı belgesi, vergi ve bankacılık gibi birçok işlemde ihtiyaç duyulması açısından son derece önemli bir belge. Rapor aynı zamanda indirimli elektrik kullanımı, gümrük işlemleri, ihracat teşviki, fuar giderlerinin karşılanması gibi birçok avantajdan yararlanılmasını da sağlıyor.