Okul Sanayi İş Birliği Modeli Kapsamında Yapılan Üretimin İlk İhracatı Gerçekleşti

  • Diğer Haberler
oktay-duran-lisesi-01

Okul Sanayi İş birliği programı kapsamında Küçükçekmece Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi matbaa bölümü öğrencileri, ürettikleri kağıt temizlik malzemelerinin ilk ihracatını gerçekleştirdi. Okul öğrencileri tarafından üretilen ürünlerin yüklendiği TIR, yapılan bir törenle Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan SAS Premium Trading şirketine gönderildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katıldığı ilk ihracatın yola çıkarılması törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı Cem Ofset Yönetim Kurulu Başkanı Ali Cem Duran, okul idareci, öğretmen ve çok sayıda öğrencinin katıldığı İlk İhracat TIR’ını Uğurlama Töreni'nde öğrenci ve öğretmenlerin heyecanı büyük oldu.


Milli Eğitim Bakanı
Mahmut Özer

İSO’nun da desteklediği meslek liselerinden biri olan Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk ihracatının töreninde konuşan MEB Bakanı Mahmut Özer, beşeri sermaye ve üretim kapasitesinin bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli iki kriter olduğunu söyledi. Bakan Özer özetle şunları söyledi:

”Bir ülkenin kalkınmas�� için 2 kapasitesi çok önemli; beşeri sermaye kapasitesi ve üretim kapasitesi. Eğer beşeri sermaye kapasitesini artıramazsanız ve onu üretimle eşleştiremezseniz, ateşli rekabetin olduğu dünyada diğer ülkelerle rekabet edebilmeniz mümkün olmaz. MEB olarak gençlerimiz geleceğe hazırlayıp, ülkemizin beşeri sermayesini geliştirip, niteliğini artırırken diğer taraftan gençlerimizi üretimle, inovasyonla, girişimcilik kültürüyle yetiştirmeye büyük özen gösteriyoruz. İşte burada en kritik alan mesleki eğitim. Mesleki eğitim bu ülkede çok sancılar çekti ama artık mesleki eğitimde %1’lik başarı dilimine giren öğrencilerden konuşuyoruz.”


İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

Okul Sanayi İş Birliği Modeli kapsamında İlk İhracat Tır’ını Uğurlama Programı’ında konuşan İSO Yönetim Kurulu Erdal Bahçıvan, okulun ismini taşıyan merhum Oktay Duran’ı sevgi ve rahmetle andığını söyledi. İSO Başkanı Bahçıvan konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bu okulun ismini taşıyan rahmetli Oktay Duran benim için çok değerli bir isimdi, önemli bir büyüğümüzdü, kıymetli bir başkanımızdı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı’mıza (İSOV) çok değerli hizmetlerde bulunmuş bir başkanıydı. Eğitimle çok iç içe birisiydi ve bize de eğitim aşkını her zaman aşılayan bir büyüğümüzdü. Ne mutlu ki böyle bir günde kendisini kaybettiğimiz bir sene içerisinde kendisini böyle kıymetli bir eserle sayın bakanımızın teşrifleriyle, böyle anlamlı bir günde onu yad ediyoruz. İşte isimler böyle kıymetli kalıyor ve ektiğiniz bir tohum yıllar boyunca gelişerek büyüyor. Ben bugün, sayın MEB bakanımız ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, kardeşlerimize, Türkiye’nin global anlamda ilk Mesleki Eğitim Projesi’nin içinde bulunma fırsatını bize verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Sayın bakanın da az evvel belirttiği gibi bu okuldan sanayiye katkı sağlayacak, değer katacak nice Oktay Duran’lar çıkacak, nice eğitim gönüllüsü gençler çıkacak.”


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya

Törende konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da bu eğitim öğretim yılını yüz yüze başarıyla tamamladıkları için mutlu olduklarını belirterek, eğitimcilere teşekkür etti. Dünyada ilk 10 büyük ekonomi arasına girmek için nitelikli iş gücüne ihtiyaç olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, "Burada sadece geometrik eğitim yapmak istemiyoruz. Artık başarılı kalfalar, usta gibi ustalar yetiştirmek istiyoruz. Ar-Ge de yapıyoruz. Daha çok üretirse daha çok ciro yapacak. Aslında derdimiz para kazanmak değil. Siz piyasaya mal satabiliyorsanız buradaki eğitim doğru bir eğitimdir. İç piyasada, özel sektörde ve kamuda tercih edilebilen ürünler ortaya konulabiliyorsa doğru eğitim yapılıyordur." şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından program, Dr. Oktay Duran Lisesi Matbaa Bölümü öğrencilerinin ürettiği kağıt temizlik malzemelerinin, Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan SAS Premium Trading şirketine gönderilmek üzere yola çıkan tırın uğurlanmasıyla son buldu.