Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bandar Alkhorayef ve Heyeti ile Bir Araya Geldi, Toplantıya İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı da Katıldı

  • Diğer Haberler
ticaret-bakani-suudi-bakan-gorusme-02

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bandar Alkhorayef ile Ankara’da bir araya geldi. Ticaret Bakanı Bolat ev sahipliğinde gerçekleşen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı’nın da katıldığı, görüşmede Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı yetkilileri ile iş dünyası temsilcileri de bulundu.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki karşılıklı ticareti ve imalat sektöründe karşılıklı yatırımları artırmak üzere istişarede bulunulan görüşmeye dair Bakan Bolat şu açıklamada bulundu:

“Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Sayın Bandar Alkhorayef ve heyeti ile Bakanlığımızda bir araya geldik.

 Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki karşılıklı ticareti ve özellikle imalat sektöründe karşılıklı yatırımlarımızı arttırmak üzere güçlü bir plan hayata geçireceğiz. Bu kapsamda özellikle ihracat stratejilerimiz ve sektörel ortaklıklar alanında iş birliğine yönelik bir Mutabakat Zabtını da önümüzdeki günlerde imzalayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği Cidde ziyaretinin üzerinde inşa edilecek bu iş birliği ile Suudi Arabistan Ulusal Sanayi ve Madencilik Stratejisi ve Suudi 2030 Vizyonu çerçevesinde firmalarımızın Suudi Arabistan’daki projelerden daha fazla pay alması hususunda ortak çalışmaya devam edeceğiz.”