Valilikte Toplanan İstanbul İş Dünyası İstihdam Seferberliğine Hazır

  • Diğer Haberler
valilik-toplanti-01

İstanbul Valisi Vasip Şahin ev sahipliğinde, İstanbul Valiliği'nde Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği adlı bir toplantı yapıldı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan’ın da katıldığı toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ile çalışma hayatında faaliyet gösteren kamu kurumları ve iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Vali Şahin'in başkanlık yaptığı toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, verilen istihdam teşvikleri ile ilgili bir sunum yaptı. 

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan milli istihdam seferberliğinde İstanbul'un önemli bir role sahip olduğunu belirten Vasip Şahin, İstanbul'un bu harekete gereken desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. Toplantının gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, "Bu toplantıda getirilen teşvikler, yeni imkanlar ve ülkemizin ekonomik hayatının daha ileriye taşınması noktasında üzerimize düşen vazifeler ve gerektiğinde yapmamız gereken fedakarlıklarla ilgiliydi. Gördük ki herkes bu seferberliğe katkı ve omuz verme noktasında birbiriyle yarış halindedir. İstanbul vermiş olduğu taahhütleri fazlasıyla yerine getirecektir" diye konuştu.

Şahin, "Sanayicilerimizle, iş adamlarımızla daha fazla bir araya geleceğiz. Özellikle belirtmek isterim ki işadamlarımızın en büyük ihtiyaçlarından birisi nitelikli iş gücü ya da çalışacak iş gücü. İstihdam konusunda gayretliler. Vatandaşlarımızın en azından işe başladıktan sonra eğitilme imkanlarının olduğunu bilerek ilgi gösterirlerse, zannediyorum iş gücüyle istihdam ihtiyacı daha rahat buluşmuş ve daha verimli ve huzurlu bir çalışma ortamı sağlanmış olur" diye konuştu.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da basın mensuplarına açıklamada bulunarak son dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıkladığı teşviklerin yeni bir heyecan yarattığını söyledi. Bahçıvan, "Bütün sanayicilerimizle iş dünyasında bu heyecanı fazlasıyla görüyoruz. İnşallah bu yıl bu hareketliliklerle beraber tekrar olumlu bir dönüş işareti verecek. Ortaya konan bu fevkalade özel teşviklerin de fayda ve desteğiyle ben istihdam noktasında önümüzdeki günlerin son derece ümit verici gelişmeler sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Toplantıya katılan İBB Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasında kent ekonomisinin önemine değinerek İstanbul'un da Türkiye'nin iktisadi açıdan başkenti olduğuna vurgu yaptı. Topbaş, "Türkiye ekonomisini güçlendirme adına özellikle İstanbul'daki iş adamlarımızın, yatırımcıların daha aktif olmaları arzu edilmektedir. Bu süreci hep birlikte aşacağımıza inanıyorum. İnşallah 2017'nin ikinci yarısı ekonomide Türkiye'nin ciddi bir hamlesi haline gelecektir. Belediye olarak çok ciddi yatırımlar yapmaktayız. Bu yatırımlar aynı zamanda istihdam demektir" dedi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar da İTO'nun 400 binin üzerinde üyesi bulunduğunu bu milli seferberlik çalışmasına da üyelerinin canı gönülden katılacaklarına olan inancını dile getirdi. Çağlar, "Bu seferberlik yarışında istihdam sağlandığında aynı zamanda piyasalarımızı daha da hareketlendirecektir. Sayin Valimizin başkanlığında önemli kararlar aldık ve bunlar sıkı bir şekilde takip edilecektir" ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri de şu isimlerden oluştu:

İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Mustafa Çıkrıkoğlu, İkitelli OSB Başkanı Şaban Gülbahar, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Mesut Şengül, İstanbul Deri Sanayi OSB Başkanı Celal Kopuz, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kaan, Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Adnan Keleşoğlu, TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, Perpa Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü, Tuzla OSB Başkanı Şenol Telli Birlik, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Murat Göktaş, Dudullu OSB Başkanı Bahri Murat Önay, İŞKUR İl Müdürü Yunus Yelmen, İstanbul Tuzla Kimya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Melek Aras.