İSO, 70. Kuruluş Yılını Görkemli Gala Gecesi ile Kutladı

  • Etkinlikler
70yil-gala-gecesi-01

Türkiye’nin en köklü ve en güçlü sanayi odası olan İstanbul Sanayi Odası (İSO), kuruluşunun 70.yılını düzenlediği özel bir Gala Gecesi ile kutladı. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 70.Yıl Gala Gecesi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ile Fatih Kacır ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un da katılımıyla gerçekleşti. İTO Başkanı Şekip Avdagiç’in de bulunduğu geceye İSO Yönetim Kurulu ve Meclis başkanlık Divanı üyeleri, birçok oda ve sivil toplum kuruluşu başkanı, İSO Meclis ve Meslek komitesi üyeleri ile sanayicilerin yanı sıra çok sayıda basın mensubu da yer aldı.

Gala gecesinde İSO’nun kuruluşundan bu yana üyelikleri süren 12 sanayi kuruluşuna plaket verildi. Gecede plaket alan, İSO’nun 70 yıllık üye şirketleri şunlar: Doğanlar Mobilya Grubu, Elit Çikolata, Güven Boya, İstanbul Kraft Torba, Kendir ve Keten, Konbaş Ambalaj, Mobil Oil Türkiye, Santa Farma İlaç, Tekta Deri, Şişecam, Unilever Türkiye ve Ülker Bisküvi.

Gecede ayrıca 20 yıl ve üzerinde İSO meclis üyeliği yapmış olan sanayicilere de İSO ve Türk sanayisine hizmetlerinden ötürü plaket takdim edildi. Gecede, Erdal Bahçıvan, C. Tanıl Küçük, Ömer Dinçkök, Memduh Hacıoğlu’na 30 yıl üzeri İSO Meclis üyelikleri için plaket verilirken, plaket verilen diğer Meclis üyeleri şu isimlerden oluştu: 

Engin Koyuncu, Mahmut Mahir Kuşçulu, Halil Demirkaya ve Hüsamettin Kavi, Mehmet Büyükekşi, Günaydın Yirmibeşoğlu ve Muammer Yüceler, A. Fikret Evyap adına Mehmed Evyap, Halit Narin, Zeynep Bodur Okyay, Nurettin Çetinkaya, Nazif Niyazi Öztürk, Fikret Tanrıverdi, Celal Çiçek ve Abdülbaki Kuriş. Ali Coşkun adına da Osman Yıldırım Çoşkun.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

Gala Gecesi’nin açılışında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO’nun 1952 yılında 750 öncü sanayicinin attığı ulvi adımla başlayan yolculuğunun sürekli artan başarı ve ilerlemelerle bu sene 70’inci yılına kavuştuğunu vurguladı. İSO’nun başından itibaren bir aile, bir ekip ruhuyla hareket ederek geçen 70 yılda Türkiye’nin en güçlü ve köklü kurumu olmanın yanı sıra marka değeri ve güvenilirliği yüksek bir kurum haline geldiğinin altını çizen Bahçıvan “Türkiye’nin üretim hayatını ve ekonomisini geliştirerek, milletimizin refahını artırarak, ülkemizin gelişmiş ülkeler liginde yer almasını sağlamak da biz sanayicileri var ediyor, bugünlere getiriyor. Sanayicilik bir aşk, sanayicilik bir tutku, sanayicilik bir emek, sanayicilik bir hayat tarzı, sanayicilik millet sevgisi ile eşdeğerdir bizim için. Bu hisleri, duyguları yaşam biçimi haline getirmek hiç kolay değil. Bunu başarabilmek sabırlı olmayı, ısrar etmeyi, hatta bazen kavga etmeyi, kimi zaman en sevdiklerinizi bile karşınıza almayı gerektirebilir. Bunların her biri, sanki zoru çözmek, başarıya ulaşmak için önünüze konan bariyerler. İSO da bu tutkuların, bu felsefenin, bu hayat çizgisinin bir simgesi, bir markası, bir bileşeni… Ve nihayet bütün bu kavramların, en usta öğreticilerden öğrenildiği bir Sanayi Okulu. 70. Yılını kutlayan Odamızı kuran, Türk sanayine büyük hizmetleri geçmiş, bütün sanayici büyüklerimizi yöneticilerimizi, çalışanlarımızı bir kere daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olanlara da mutluluk ve esenlikler diliyorum” dedi.

Çağdaş ve mutlu bir geleceğe doğru ilerlemenin yolunun nitelikli eğitimden geçtiğini vurgulayan Bahçıvan “Şuna yürekten inanıyorum ki; gelecek nesillere bırakabileceğimiz her bir deneyim, gelecek nesillere verebileceğimiz yurt sevgisi ve üretimden itibar kazanma aşkı, üretimden kaynağını alan duyguyu onlarda yeşertmek, herhalde bugün bu salonu dolduran tüm sanayicilerimizin duyduğu, duyacağı en büyük mutluluk olmalı. Gençlerimizin, gelecekte de ülkemizi birikimleriyle, düşünceleriyle zenginleştireceklerine, nitelik katacaklarına inanmak gelecek adına bizi umutlandırıyor…. İşte bu gençlerimiz sayesindedir ki ülkemizden ümidimizi kesmeyeceğiz... Global olacağız ama değerlerimize, bu toprakların bize kazandırdıklarına azim ve kararlılıkla sahip çıkacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer
Milli Eğitim Bakanı
Mahmut Özer

Gecede konuşan MEB Bakanı Mahmut Özer de İstanbul'da mesleki eğitimin güçlendirilmesi için çok önemli adımlar attıklarını vurgulayarak, “İSO kalbimde özel yeri olan bir oda. Üç buçuk yıl önce İSO Başkanı ve İTO Başkanı ile birlikte kronik bir problem olan mesleki eğitimin güçlendirilmesi için bir adım attık. İstanbul'daki meslek liselerinde yakılan bu meşalenin 81 ile yayılmasıyla ortaya bambaşka bir hikaye çıktı. Meslek liseleri yüzde 95 doluluk oranına ulaştı. İSO'nun 70'inci yıl dönümünü kutluyorum. 1952 yılında başlamış olduğu yolculukta, gelmiş olduğu mesafeleri görmek gerçekten çok büyük mutluluk veriyor, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor, ülkenin her ne kadar bu günlerde zorluklar geçirse bile birlik, beraberlik içerisinde bu türbülansları da atlatabileceğine inancımızı daha çok perçinliyor” dedi.

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay
İSO Meclis Başkanı
Zeynep Bodur Okyay

Bu anlamlı gecede konuşan İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay da “İSO’nun ve sanayimizin geleceği için bugün buradan ayrılırken hepimizin belleklerinde bir soru ile ayrılmasını bekliyorum, Yarına nasıl bir hikaye bırakacağız? Herkes için fırsatlar yaratmak şimdi her zamankinden daha kritik hale geldi. İşin gerçeği şu ki; bugünün dünyasında değişen şartlara uyum sağlamayı öğrenen, yeni düşüncelere kapısı açık, cesur davranan, ekosistemleri koruyan, sosyal adalet, çeşitlilik ve kapsayıcılık gibi değerlere önem veren daha fazla işletmeye ihtiyaç var. Türkiye’yi arzu ettiğimiz noktaya taşımak iyi yetişmiş, iyi eğitim almış, akıllı ve parlak gençlerimizin elinde. Onlara burada daha iyi bir gelecek sunmak için çabalamalı ve hayattan öğrendiklerimizi, başarılarımızı, hatalarımızı ve bunlardan çıkardığımız dersleri, tecrübelerimizi onlarla paylaşarak daha kalkınmış ve müreffeh Türkiye idealimizi gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Bunun içinde günceli doğru okumamız gerekiyor. Şu an küresel ekonomi ve ticarette statükonun değiştirilip yeniden dizayn edilme çabalarına tanık oluyoruz. Yeni denge modeli denilen bu süreçte 3 temel kavram öne çıkıyor. Bunlar; lokalleşme, ürün değil deneyime odaklı iş modeli ve küresel düşünerek aynı zamanda yerel hareket edebilme adaptasyon yetisi. Bu 3 kavrama da en iyi uyum sağlayabilecek ülkelerin başında aslında kanımca Türkiye geliyor” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya 

Gala gecesine katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da “Yarını daha güçlü bir Türkiye inşa etmenin anahtarı, üretmek, üretmek, üretmek. Ülkemiz sanayi üretiminin yüzde 35’ini, katma değerin yüzde 49’unu ve istihdamın yüzde 36’sını karşılayan İSO’nun bu gayede emekleri büyük. Yetmiş yıllık deneyimle İSO, ülke ekonomisinin kalkınmasına sağladığı katkıya ve üreticilere yol göstermeye devam edecek” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
TOBB Başkanı
Rifat Hisarcıklıoğlu

Galaya katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “İSO, Türkiye’de sanayinin asli temsil makamı olma sorumluluğunu yerine getiren bir kurum oldu. Ülkemizde üretilen 4 bin farklı sanayi ürününün yüzde 46’sında ya birinci ya da ikinci, üçüncü büyük üretim kapasitesine sahip durumda. Sorunları dile getirmekle kalmıyor, çözüm önererek hayata geçiriyor. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması ile benzersiz bir kaynak sunarak kamudan özel sektöre herkese ışık tutuyor. Pek çok alandaki çalışmalarla sanayiye yeni ufuklar kazandırıyor. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay nezdinde geçmişten bugüne İSO’ya büyük emek verenleri yürekten kutluyorum” dedi.

İSO’nun MEB ile iş birliğinde hayata geçirilen İSO Mesleki Eğitim İş birliği Projesinin (İSO MEİP) önemli kollarından olan Güzel Sanatlar Lisesi’nin öğrencileri koro dinletisi gerçekleştirdi. İSO’nun 70. Yıl Filmi’nin de izlendiği gecede, odaya 70 yıldır üye olan firmalara ve odada 20 yıl ve üzeri meclis üyeliği yapmış olan sanayicilere plaketleri takdim edildi. Plaket töreninin ardından Gala Gecesi Candan Erçetin’in konseri ile tamamlandı.

Galadan Kareler fotoğraf albümüne ulaşmak için tıklayınız.