Milli Eğitim Bakanlığı ile İSO, MEİP Değerlendirme Toplantısı Yaptı

  • Etkinlikler
meip-degerlendirme-toplantisi-02

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Mesleki Eğitim İş Birliği Projesi ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Video konferans olarak yapılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy’un ev sahipliğindeki toplantıya İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile birlikte proje kapsamındaki okulların müdürleri ve İSO’nun konuyla ilgili organları da katıldı.

Toplantının açılışını Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy yaptı. Şensoy, son üç yılda paradigma değişikliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Nitelikli işgücü yetiştirmek için mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak için çalıştıklarını dile getiren Şensoy, etkin ve verimli işleyen bir kurumsal yapı inşa etmek adına önemli adımlar attıklarını ifade etti. Sektör ile mesleki ve teknik eğitim arasındaki kapsayıcı bağ kurmanın, iş birliğini zenginleştirmenin en önemli adımlarından biri olduğunu belirten Şensoy, İSO ile iş birliği kapsamında il genelinde mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi amacıyla adımlar atıldığını aktardı. Şensoy, 2019 yılında 35 okul ile başlayan iş birliğinin 66 okula ulaştığını ekledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı
Sadri Şensoy

İSO’nun donanım desteği, öğrenci ve öğretmenlere eğitim ile program çalışmalarına verdiği katkılarla her türlü desteği sunduğunu vurgulayan Şensoy, yapılan çalışmaların ülke genelinde de örnek alındığını anlattı. Meslek liselerinin Covid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap vererek kara gün dostu olduğunu kanıtladığının altını çizen Şensoy, bu durumun başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmesine de vesile olduğuna işaret etti. Şensoy, katkılarından ötürü Erdal Bahçıvan ve İSO yetkililerine teşekkür etti.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise bu projenin Türkiye için yapacakları en kıymetli proje olacağını söyledi. Üç yıl önce başlattıkları projenin ilk aylarında önceki projeler gibi devamı olmayacağını dair görüşler olduğunu hatırlatan Bahçıvan, iki tarafın da birbirine olan güveni, sabrı ve inancı eşliğinde Türkiye mesleki eğitim tarihinde, sosyal ve ekonomik anlamdaki en önemli konunun çözümünde ciddi yol kat ettiklerini dile getirdi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

Türkiye’nin hiçbir konuda kaynak sorunu olmadığını ancak kaynakları doğru kullanma sorunu olduğunu aktaran Bahçıvan, en önemli kaynağının genç nüfusu olduğunu ekledi. Doğru alanlarda en doğru biçimde bu kaynağı yönetmenin yarınlar için en değerli hizmet olacağını kaydeden Bahçıvan, bir yandan genç nüfustaki işsizliğin öte yandan yeterli ve nitelikli işgücü bulamayan sanayicilerin büyük bir sorun teşkil ettiğini belirtti. Bu proje ile bu iki sorunu kapatmak için yola çıktıklarını hatırlatan Bahçıvan, zor eşiği aştıklarını ve bu iş birliğindeki tarafların iletişiminin diğer projelere örnek olacağını ifade etti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından toplantı okul müdürleriyle karşılıklı görüş alışverişi ve önümüzdeki döneme ilişkin nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği üzerine yapılan değerlendirmelerle sürdü.