OECD İstanbul Merkezi’nin Açılış Töreni Odakule’de Gerçekleşti

  • Etkinlikler
oecd-acilis-01

OECD İstanbul Merkezi’nin resmi açılış töreni, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ev sahipliğinde Odakule binasında düzenlendi. Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nun fuaye alanında gerçekleşen ve T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı törene İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan ve OECD İstanbul Merkez Müdürü Achraf Bouali katıldı.

Açılış töreninde kısa bir konuşma yapan OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann karşılaştığı sıcak karşılama için teşekkür etti. Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem dolayısıyla OECD ailesi adına üzüntülerini dile getiren Cormann, OECD olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.


T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

Cormann, Türkiye'nin Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir köprü konumunda olduğunu, bunun iş birlikleri için olağanüstü fırsatlar barındırdığını ve birlikte çalışmak için heyecanlı olduklarını belirtti. Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve istihdamı sağlayarak sağlıklı ekonomik gelişmeyi hedeflediklerini söyleyen Cormann, inovasyon, girişimcilik ve kalkınma alanlarında iş birliği yoluyla refahı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise son küresel gelişmelerin ekonomilerin küçülmesine, işsizliğin artmasına ve tedarik zincirlerinin sekteye uğramasına neden olsa da yeni iş birlikleri ile bunun üstesinden gelinebileceğini belirtti. İklim değişikliğinin bölgede ve bütün dünyada olumsuz etkilere sebep olacağını ifade eden Muş, OECD ile kurulacak iş birliği doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabileceklerini söyledi. Muş, Türkiye olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.


OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan

Açılış töreninin ardından İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın da üyesi olduğu OECD Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Odakule binasında düzenlenen toplantıya şu isimler katıldı:

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Bakanı Luca Niculescu, Belçika OECD Daimî Temsilcisi ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Régine Vandriessche, OECD Küresel İlişkiler ve İş Birliği Direktörlüğü Direktör Yardımcısı Karim Dahou, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, T.C. Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşler Genel Müdürü Büyükelçi Esen Altuğ, T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği İşleri Genel Müdürü Hüsnü Dilemre.


TİM Başkanı Mustafa Gültepe, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan